Sci-fi lednička, jenž nechá daleko i Star Trek

Publikováno: 17.07.2013 13:28 | Petr Hájek

Společnost Electrolux Design Lab je známá mnoha věcmi, ovšem čím je proslulá určitě nejvíc, tak domácími spotřebiči a vším okolo nich. A právě těch se bude týkat i dnešní nápad na ledničku určenou do běžných domácností i podniků. Předpokládáme ovšem, že dnes potěšíme spíše příznivce sci-fi než fantasy...

fridge_02

Zdroj: Bornrich

Domácí spotřebiče mají pro další léta jasně vytyčenou filozofii: měly by být energeticky co nejspořivější a zároveň být maximálně efektivní. Jurij Dmitrijev si to vyložil po svém velmi originálním, ale rozhodně funkčním způsobem.

it_photo_177622_52-e1373902908109

Zdroj: Bornrich

Prve zmíněný ruský student světu představil ledničku Bio Robot Refrigerator, v níž je ke chlazení biopolymeru použita elektroluminiscence (jinými slovy, sluneční UV záření se v polymeru převádí na viditelné spektrum a jeho různé vlnové délky pak slouží ke chlazení).

bio-robot-yuriy-dmitriev

Zdroj: Bornrich

Gel uvnitř není přilnavý, takže se dají věci dát přímo do něj a to do libovolně velkých kapes. Lednička samotná vypadá silně surrealisticky - nemá žádná dvířka, žádné poličky, pouze jakési bubliny uvnitř, které se dají změnit podle velikosti jídla. Lednička je 4x menší, nežli jiná běžná, na jakou dnes narazíte v kuchyni a dá se rovněž umístit naprosto kamkoliv - včetně stropu (pojme mimochodem jídlo ve výši 90 % svého objemu).

Jelikož se jedná pouze o návrh, je zřejmé, že na realizaci do praxe si počkáme ještě pěkných pár let, nicméně některé technologie jsou dnes již snad dost pokročilé na to, aby to netrvalo tak dlouho (solární panely, polymerové gely, ...). Ale i tak, nečekáme, že se něco podobného objeví v kuchyni dříve, jak za 15-20 let.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!