Sedíte v kanceláři? Vaše páteř trpí už po 4 hodinách

Publikováno: 28.09.2017 09:44 | PR

„Uff, to je bolest,“ vstanete ze své kancelářské židle. Jste otrávení. Máte nepříjemně ztuhlé svaly, bolí vás krční páteř, v horším případě se přidávají i bolesti bederní páteře. Každý, kdo má sedavé zaměstnání, a že je takových lidí spousta, zná podobné problémy. Naštěstí jsou řešitelné. Jde především o tom, vybrat si kvalitní židli, na které budete sedět.

Fotolia_172499721_Subscription_Monthly_M

Zdroj: kozlitinovv / fotolia.com

Ergonomie sezení v centru pozornosti

Správným výběrem židle můžete předejít spoustě problémů. Výběr je přitom závislý i na tom, kolik času na židli strávíte. Vaše páteř totiž trpí už ve chvíli, kdy musíte sedět déle než čtyři hodiny v kuse. A většina z vás v zaměstnání sedí minimálně osm hodin, tedy dvojnásobek této doby, mnozí bohužel i déle. Pokud nesedíte na židli déle než 4 hodiny, nemusíte se její ergonomií zabývat příliš do detailu, jenže to není bohužel váš případ. Jak by tedy měla vypadat židle, na níž budete trávit svoji osmihodinovou pracovní dobu, aniž byste nějak výrazně trpěli? Rozhodně by měla mít bederní opěru, výškově nastavitelný opěrák a také područky. To je naprosté minimum, které by měla splňovat.

Čím víc nastavení, tím lépe 

Jak důležitá je opěrka hlavy? Pro lidi, kteří budou sedět 8 hodin a více se hodí, ovšem není až tolik důležitá. U židle pro dlouhé sezení rovněž platí, že čím více parametrů je nastavitelných tím lépe. Stabilitu kancelářské židli dodá pětiramenný podvozek. Podstatná jsou ovšem i kolečka. Na koberec či měkkou podlahovou krytinu jsou dobrá tvrdší kolečka, naopak tvrdé podlahy si žádají měkká kolečka. V případě, že musíte od práce pravidelně vstávat, oceníte samobrzdící kolečka, aby židle neodjela. Důležitá je i prodyšnost potahu, tu oceníte především v horkých letních dnech. Pro klimatizované kanceláře jsou ideální židle se síťovinou.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!