SIHH 2016: hodinářské novinky domu Cartier

Publikováno: 20.01.2016 12:28 | Jiří Hofbauer

Vysoké hodinářství a vysoké šperkařství: dva stěžejní pilíře domu Cartier, jejichž propojení je jedním ze zlatých hřebů dnes zahájeného 26. ročníku hodinářské výstavy SIHH 2016 – Salon International de la Haute Horlogerie v Ženevě. Velmi vzácné, jedinečné a osobité kreace, ikonické kusy vysoké hodinařiny, umělecká řemesla i dámské hodinářské komplikace – odhalení nového světa formy a stylu, které vytvářejí magický svět Cartier plný vynalézavosti, odvahy a překonávání nemožného.

Model Rotonde de Cartier Day/Night Retrograde Moon Phases propůjčuje svůj velkorysý ciferník dvěma z nejvelkolepějších přídavných zařízení vysokého hodinářství: ukazatel dne a noci a zpětný ukazatel měsíčních fází. Zleva doprava, od východu k západu, Slunce a Měsíc se střídají napříč pohyblivou částí v horní polovině ciferníku. Ve jeho spodní části se pak pohybuje ručička ukazující jednotlivé fáze měsíce. Dvojitá komplikace je zasazená do temně modrého ciferníku potaženého smaltem s jemnými zlatými třpytkami evokujícími hvězdy na obloze. Jednotlivé fáze měsíce jsou osazeny diamanty a safíry. Luneta pouzdra z 18 karátového bílého zlata potaženého rhodiem je po obvodu osázena diamanty.

cartier Rotonde de Cartier Day Night

Zdroj: Cartier

Skrze otevřený číselník a unikátní komplikace, hodinky Rotonde de Cartier Earth and Moon, ve kterých jsou soustředěny nejvyšší technické a estetické charakteristiky domu, navazují na významné tradice vysokého hodinářství značky Cartier. Svůj název hodinky nesou podle subciferníku vyobrazujícího Zeměkouli a Měsíc. Ty jsou ukryty mezi skeletonovými římskými číslicemi v pouzdře z růžového zlata a vyrobeny z leštěného meteoritu, který podtrhuje astrální tématiku modelu. Zobrazení na ciferníku Rotonde de Cartier Earth and Moon je dokonalou souhrou indikací: na jedné straně aktuální místní čas a druhé časové pásmo zobrazené na 24 hodinovém disku, na druhé straně pak lunární zobrazení ve vzájemné závislosti s tourbillonem a indikátorem měsíční fáze. Aktuální měsíční fáze se odhalí po zmáčknutí tlačítka na pozici 4 hodin, které způsobí posunutí disku a zakrytí tourbillonu přesně dle tvaru Měsíce na obloze.

Rotonde de Cartier Earth and Moon SIHH 2016

Zdroj: Cartier

Linie, objem, pohyb: styl Cartier je založen na síle designu a poslední z modelů vyrobených v roce 2015, Clé de Cartier, je toho důkazem. Název odkazuje na tvar korunky, jejíž příjemný klikavý zvuk vydávaný při otáčení připomíná tradiční otáčení klíčku na hodinách. V novém modelu Clé de Cartier Automatic Skeleton Cartier představuje kalibr 9612, který je prvním skeletonovaným strojkem domu s automatickým nátahem. Vědecky navržen tak, aby podtrhl jeho vysokou estetičnost, kalibr v sobě odráží důmyslnost a vynalézavost hodinářského domu. Výzvou bylo skeletizovat a zároveň ukrýt oscilační váhu při současném zachování efektivity nátahu. Toho bylo dosaženo stanovením dokonalé rovnováhy mezi její tloušťkou a průměrem pomocí optimální váhy rotoru z 22 karátového zlata. Pouzdro z palladia doplněné o aligátoří řemínek je k dispozici také ve variantě s diamanty. Skeletonové hodinky Cartier posouvají mimořádný model Clé de Cartier do zcela nové dimenze.

Cle_de_Cartier_Skeleton_watch

Zdroj: Cartier

Panter je ve světě Cartier všudypřítomným symbolem. Ať už figurativní nebo abstraktní, dodává kreacím Cartier ženskost a propůjčuje jim svoji propracovanou siluetu. Na hodinkách Panth?res et colibri je panter vyobrazen odpočívající s kolibříkem nad hlavou. Kouzelný výjev se v momentě stlačení korunky promění a odhalí panteří mládě ukryté v tlapách matky, nyní hravě pronásledující zlatavého ptáka. Takto aktivovaný mechanismus je ve skutečnosti ukazatelem rezervy chodu. V novém kalibru 9915 MC je zbývající čas ukazující časovou rezervu, za kterou je manufakturní mechanický strojek s manuálním nátahem potřeba natáhnout, indikován délkou trajektorie ptačího letu.

Pantheres et colibri watch_on demand power reserve

Zdroj: Cartier

Estetika hodinek je se svým propracovaným zdobením ohromující: rhodiované pouzdro z 18 karátového bílého zlata je osazeno 314 diamanty briliantového brusu a tvoří kontrastující aureolu světla kolem temně černého ciferníku. Impozantní šelma je vyvedena z bílého zlata posázeného diamanty a skvrnami z černého šperkařského smaltu.

Pantheres et colibri watch

Zdroj: Cartier
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!