Slavnostní otevření Pasáže českého designu

Publikováno: 21.12.2016 18:10 | Štěpán Molitor

19. 12. 2016 proběhl v pasáži České národní banky slavnostní křest jejího nového směřování a nové podoby v podobě projektu Pasáž českého designu. Pasáž ČNB, spojující ulici Na příkopě a Senovážné náměstí je teď nově zasvěcena českým designérům. 

IMG_2232_web

Zdroj: ČNB

Představení proběhlo za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, primátorky hl. města Prahy Adriany Krnáčové, starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, ředitelky Uměleckoprůmyslového musea Heleny Koenigsmarkové a ředitelky projektu Pasáž českého designu Štěpánky Zinkaizlové.

“Inspirujeme se fungováním pasáží v evropských metropolích, kde pasáže dlouhodobě slouží umění a designu jako výstavní fóra, jako prodejní místa, jako místa pro setkání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku. Proto jim otevřením Pasáže českého designu chceme dát šanci k potkávání, k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí,” říká k záměru projektu Pasáž českého designu jeho ředitelka Štěpánka Zinkaizlová.

KK-agency-krest-design-pasaz-your-visuals-co-0084

Zdroj: KK agency

Pasáž ČNB je tedy nyní díky projektu zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami-vitrínami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Najdete zde Ravak či Modernistu vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby platformy ArtBees. Pasáž českého designu má ambice nenechat návštěvníky jen projít a zkrátit si tak svou cestu Prahou, ale především je zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.

“Vznik projektu Pasáže českého designu byl zásadním krokem v naší snaze tento prostor oživit. Uvědomujeme si, že otevření neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček – lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich „přídí“, pak jim dosud chybí jejich symbolický „patron“, tak jako je tomu, nebo přinejmenším bylo, u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní prostor mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry,” říká k projektu zástupce ČNB, tiskový mluvčí a ředitel odboru komunikace Marek Zeman.

Program křtu zahrnul oficiální otevření pasáže a slavnostní přestřižení pásky osobnostmi, které vznik projektu podporují: guvernér ČNB Jiří Rusnok, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková a ředitelka projektu Pasáž českého designu Štěpánka Zinkaizlová. Navázala módní performance mladých módních návrhářů.

IMG_2166_web

Zdroj: ČNB

„Unikátní designová a umělecká díla se propojují s běžným životem v jednom prostoru v jeden okamžik. Pasáž českého designu je první dlouhodobý koncept tohoto typu v České republice na atraktivním a reprezentativním místě. Věříme, že se vystaveným uměním a souvisejícím kulturním životem oživená pasáž záhy zapíše do širšího povědomí, doplňuje Štěpánka Zinkaizlová.

Akce se konala pod záštitou České národní banky. Hlavními partnery akce jsou Česká mincovna, KK agentura a Art-n-Coffee.

Web pasáže najdete ZDE.  

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Last minute vánoční dárek? Coffee to Home. Last minute vánoční dárek? Coffee to Home. Vánoční atmosféra pronikla už i do těch nejizolovanějších kanceláří. Stačí se projít po městě a výmluvné signály jako davy... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!