Slavnostní otevření Pasáže českého designu

Publikováno: 21.12.2016 18:10 | Štěpán Molitor

19. 12. 2016 proběhl v pasáži České národní banky slavnostní křest jejího nového směřování a nové podoby v podobě projektu Pasáž českého designu. Pasáž ČNB, spojující ulici Na příkopě a Senovážné náměstí je teď nově zasvěcena českým designérům. 

IMG_2232_web

Zdroj: ČNB

Představení proběhlo za účasti guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, primátorky hl. města Prahy Adriany Krnáčové, starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, ředitelky Uměleckoprůmyslového musea Heleny Koenigsmarkové a ředitelky projektu Pasáž českého designu Štěpánky Zinkaizlové.

“Inspirujeme se fungováním pasáží v evropských metropolích, kde pasáže dlouhodobě slouží umění a designu jako výstavní fóra, jako prodejní místa, jako místa pro setkání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku. Proto jim otevřením Pasáže českého designu chceme dát šanci k potkávání, k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí,” říká k záměru projektu Pasáž českého designu jeho ředitelka Štěpánka Zinkaizlová.

KK-agency-krest-design-pasaz-your-visuals-co-0084

Zdroj: KK agency

Pasáž ČNB je tedy nyní díky projektu zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami-vitrínami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Najdete zde Ravak či Modernistu vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby platformy ArtBees. Pasáž českého designu má ambice nenechat návštěvníky jen projít a zkrátit si tak svou cestu Prahou, ale především je zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.

“Vznik projektu Pasáže českého designu byl zásadním krokem v naší snaze tento prostor oživit. Uvědomujeme si, že otevření neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček – lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich „přídí“, pak jim dosud chybí jejich symbolický „patron“, tak jako je tomu, nebo přinejmenším bylo, u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní prostor mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry,” říká k projektu zástupce ČNB, tiskový mluvčí a ředitel odboru komunikace Marek Zeman.

Program křtu zahrnul oficiální otevření pasáže a slavnostní přestřižení pásky osobnostmi, které vznik projektu podporují: guvernér ČNB Jiří Rusnok, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea Helena Koenigsmarková a ředitelka projektu Pasáž českého designu Štěpánka Zinkaizlová. Navázala módní performance mladých módních návrhářů.

IMG_2166_web

Zdroj: ČNB

„Unikátní designová a umělecká díla se propojují s běžným životem v jednom prostoru v jeden okamžik. Pasáž českého designu je první dlouhodobý koncept tohoto typu v České republice na atraktivním a reprezentativním místě. Věříme, že se vystaveným uměním a souvisejícím kulturním životem oživená pasáž záhy zapíše do širšího povědomí, doplňuje Štěpánka Zinkaizlová.

Akce se konala pod záštitou České národní banky. Hlavními partnery akce jsou Česká mincovna, KK agentura a Art-n-Coffee.

Web pasáže najdete ZDE.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!