Šle: trend napínající se v čase

Publikováno: 05.08.2013 18:30 | Aktualizace: 09.03.2015 08:00 | Jiří Hofbauer

Američané je nosí z pohodlnosti, Britové z tradice, hipsteři z prostého vzdoru. V poslední době zažívají šle velký comeback a to především díky kolekcím módních domů i nabídky konfekčních řetězců. Především díky liberálnosti doby je možné vzít si šle bez saka a třeba i k džínám. Dříve bylo pravidlem brát si šle jen pod vestu a následně sako. Dnes móda nabízí spoustu skvělých možností.

reIMG_8355

Zdroj: articlesofstyle.com

Šle, neboli "kšandy" (držme se pravého názvu "šle"), jsou neuvěřitelně pohodlná věc. V letním počasí se chtě nechtě někdy musíte spokojit s páskem. A to opravdu není vrchol pohodlí. Naproti tomu šle vás nikterak nesvazují a jen poslušně drží kalhoty.

O něčem, co se vzdáleně šlím podobá, můžeme mluvit už ve Francii 18. století. Tehdy to ale byly spíše stuhy protažené obšitou dírkou v kalhotách. Než módní doplněk, spíše patřily to kategorie spodního prádla. Ukazovat je na veřejnosti bylo stejné tabu jako zbytek podvlékacího prádla.

bretelles-albert-thurston

Zdroj: Albert Thurston

d0a952d74e3307d48c308e01dea5d663

Zdroj: Albert Thurston

Dokonce ještě v roce 1938 na Long Islandu vznikla organizace bojující proti viditelnému nošení šlí bez saka nebo kabátu. Tito lidé to považovali za frivolní až nemravné. I když se jim na chvíli zákaz podařilo prosadit, po čase byl zase zrušen.

V takové podobě v jaké je známe dnes se jejich vznik datuje do roku 1822, kdy Albert Thurston přišel s koženými popruhy, které se za knoflíčky připínaly ke kalhotám. Jejich začlenění do šatníku má co společné s módou. Tehdejším trendem v pánské módě byly vysoké pasy. Skutečně hodně vysoké. A proto je téměř i anatomicky nemožné, aby pásek udržel takto vysoké kalhoty na patřičném místě. Ostatně značka Albert Thurston je i dnes synonymem kvalitních šlí.

yfumyufmjkyumjkf

Zdroj: Pinterest

S průmyslovou revolucí přišly nové technologie a nové materiály a šle se začaly vyrábět z hustě tkané vlny. Původně se popruhy k sobě spojovaly souběžně, tedy do tvaru písmene H. Později došlo k jejich překřížení jako písmeno X, od kterého už nebylo daleko ke splynutí do písmene Y. Dnes jsou však k dostání všechny tři varianty. Stačí si jen vybrat.

Na americký kontinent začaly šle pronikat v druhé polovině 19. století. Tedy přesně v roce 1871 si vynález nazvaný „nastavitelné a odnímatelné popruhy oděvů“ nechal patentovat člověk jménem Samuel Clemens. Možná ho znáte pod jménem Mark Twain. Ano, ten Mark Twain.

Dnes bychom řekli, že šle byly unisexové. Nosili je jak páni tak i dámy, které si je oblíbily pro upínaní podvlékacích kalhot. Kovové úchyty se na šlích objevily až v roce 1894. Do té doby se stále upínaly na knoflíčky přišité na kalhotách. Ostatně tento trend se vrací i dnes.

reIMG_8652

Zdroj: articlesofstyle.com

Když tedy šle byly tak oblíbené a inovované proč došlo k jejich úpadku? Jedno slovo – móda. Přišlo 20.století a to s sebou přineslo nejen nové módní trendy ale i celou řadu technických vymožeností. Pas kalhot začal klesat a dokonce následně během 1. světové války byly šle nahrazeny vojenskými opasky.

men_edwardian_1903

Zdroj: Pinterest

Chvilka pro historku z natáčení – herci jako Humphrey Bogart a Ralph Richardson na šle nedali dopustit. Dokonce se traduje, že když vypukla druhá světová válka Richardson si nakoupil minimálně šest párů do zásoby. Bál se přídělového systému.

Přišla 60. léta, mírumilovné květinové děti ale také britští skinheadi, kteří šle pojali jako symbol pracující třídy a staly se nedílnou součástí jejich oblékaní. Všimněte si, že přesně tady mluvíme o symbolu, který něco představuje, tedy nějakém trendu, který razí určitá skupina za určitým úmyslem. Svým způsobem je to módní výstřelek. Kromě holých hlav je pro skinheads i hooligans (není podmínkou) typické úzké džíny, které perfektně drží samy o sobě. Pásku ani šlí není zapotřebí. Svým způsobem tak skinheads oprášili tento zašlý trend a vrátili jej mezi lidi. V davu je evidentně síla.

Original-Skinheads

Zdroj: Pinterest

Ani film nezůstal pozadu. Od Malcolma McDowella v Mechanickém pomeranči, přes Annie Hall od Woody Allena (opět unisexový prvek, který inspiroval řadu žen), šle nosil Michael Douglas jako Gordon Gekko ve Wall Street, šprt Steve Urkel ze seriálu Family Matters a nemůžeme opomenout ani Chucka Basse.

chuck_bass

Zdroj: Pinterest

Larry_King_1a(1)

Zdroj: Pinterest

Pokud vám uniká smysl trendu šlí houpajících se pod rozkrokem, ani to není nic nového. Časopis People už v roce 1986 napsal, že pokud chcete držet krok s módou, spadlé šle jsou nezbytností.

V dnešní době na ně ale bezpočet mužů nedá dopustit. Třeba i filmový Bond, herec Daniel Craig. Kdo si na nich tak trochu vybudoval kariéru a udělal z nich svoje poznávací znamení je legenda žurnalistického odvětví Larry King. Poprvé se v nich objevil v roce 1987 po operaci srdce kdy shodil nějaké to kilo. Během patnáctiletého vysílaní vystřídal snad všechny možné barvy. V rozhovoru pro časopis Time z roku 2009 uvedl, že vlastní více jak 150 modelů šlí.

Muž, který nosí šle projevuje dobrý vkus, jistý obdiv a zálibu v minulosti a také to, že prostě má rád pohodlí. A to je na nich skvělé. Spojují dohromady jak pohodlí, tak eleganci a styl. Pokud se je rozhodnete nosit, existuje jedno hlavní pravidlo. Nikdy si je nebrat společně s páskem. To je společenské faux pas a především, nelogické jednání.

Světle modré šle Krispol Store, 890 Kč

sle_1

Zdroj: Archiv značky

Zářivě žluté šle Krispol Store, 990 Kč

sle_2

Zdroj: Archiv značky

Temně modré šle s červenými pruhy a stejně barevnými koženými poutky Le Premier, 1 690 Kč

sle_3

Zdroj: Archiv značky

Navy šle s puntíky a koženými poutky Le Premier, 1 690 Kč

sle_7

Zdroj: Archiv značky

Úzké šle H&M, 299 Kč

sle_4

Zdroj: Archiv značky

Kožené šle Topman, 605 Kč

sle_6

Zdroj: Archiv značky

Šle s diagonálním proužkem Brooks Brothers, 2 729 Kč

sle_5

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!