Sol: Solární laptop do každé situace

Publikováno: 07.08.2013 13:58 | Petr Hájek

Patrně každý z vás, kdo se nechce zříci pohodlí civilizace, když někam cestuje na dovolenou nebo jako tramp, řešil, jak napájet mobilně třeba takový notebook.

1 (2)

Zdroj: solaptop.com

Jistá mobilní solární řešení jistě existují, nicméně přidávají k váze docela velkou měrou - typicky nemají pod kilo až dvě (bavíme se tu o utáhnutí notebooku s nárokem na 12 V, ne mobilu či GPSce, jimž stačí 5 V a nějaký kapesní model). Ale je tu i jiná cesta...

2 (1)

Zdroj: solaptop.com

Světu byl totiž právě představen notebook "Sol", jenž běží na linuxovém operačním systému Ubuntu, má obrněnou outdoorovou formu a vydrží na jedno nabití okolo 10 hodin. A teď to nejlepší - když jej otevřete vzadu, vyklopí se panel, jenž po 2 hodinách zase naplní jeho útroby další energií.

3 (1)

Zdroj: solaptop.com

Zařízení se bude nepochybně velmi líbit všem příznivcům přežití ve všech formách (zombie ale stále v nedohlednu, obáváme se), avšak to kupodivu není hlavním důvodem, proč dnes představený kus elektroniky vznikl. Jeho tvůrci (WeWi Telecommunications) jej navrhli pro místa, kde je slunce ažaž a zázemí prakticky žádné (Ghana třeba).

4 (1)

Zdroj: solaptop.com

Zařízení má procesor od Intelu (to vypadá na některý z Atomů) a stojí přesně 300 USD, za což nabízí HD displej, touchpad + Wi-Fi modul. A jak je u Linuxu dobrým zvykem, bude distribuován se všemi aplikacemi, po nichž člověk zatouží: office sada, multimediální přehrávače, nástroje na vývoj, hry, ...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!