SoundCheck: hudební novinky 20.11.2012

Publikováno: 20.11.2012 12:52 | Jiří Hofbauer
4

Zdroj: Amazon.com

Christina Aguilera: LOTUS

Je to čtrnáct let co hvězda dětského pořadu Mickey Mouse Club vydala svoje debutové album. S hity jako Genie in a Bottle nebo What a Girl Wants vyletěla jako raketo do nebes. Od té doby, kdy hned na začátku kariéry přiznala kým je, se hledala. Byla pouliční rajdou na albu Stripped (2002) a její kalhoty s odhaleným rozkrokem ve videu k písni Dirrty se staly pověstnými. Tehdy mlátila holky, barvila si vlasy, vypadal jako znásilněná Barbie a její babička dokonce o ní prohlásila, že vypadá jako ta nejlacinější prostitutka. Následně přebrala Justina Timberlake (Justified & Stripped Tour, 2003) Britney, která od té doby začala tloustnou. O tři roky později se nadchla pro zlatou éru 20.let, pořídila si Rolls Royce a vrátila se ke kořenům. Tedy alespoň na albu Back to Basics (2006) od něhož nikdo nemůže popřít, že ta holka umí zpívat. Během cirkusově pojatého turné Back to Basics Tour (80 vytoupení, 2006/2007) navštívila i Českou republiku. Mezitím porodila, zahrála si hlavní roli vedle Cher ve filmu Burlesque (2010), který český distributor nesmyslně přeložil jako Varieté (což varieté a burleska je nebe a dudy) a chystala se na vydání svého dalšího alba Lotus. Název je malinko nelogický, poněvadž lotosový květ představuje něco jemného a něžného. Místo toho novou etapu odstartovala videem Your Body, kde za doprovodu konfet a výbuchů zabije všechny svoje milence. Nové album Lotus je všechno možné jen ne žánrově a zvukově čisté, ve smyslu jednotné. Je právě jako rozvíjejí se květ lotosu. Pupen se prudce otevře, pak dá vyniknout své kráse a dostáváte se do středu. Oproti albu Bionic (2010), které dle mého názoru byla naprosto nepovedené, je Lotus parádní. Velice barvité jako ostatně pilotní single. Na druhou stanu je tento song lehce vytržený z kontinuity ostatních songů. Určitě si zamilujete závažný track Make the World Move, kde to Xtina všem natře společně s Cee Lo Greenem, správně taneční Let There Be Love, jemnou Empty Words i apokalyptickou Light Up the Sky. Jak se předchozí album hrozně moc nepovedlo, tak Lotus je radost poslouchat. Aguilera má na tomhle albu vyšší cíle než jen pop.

2

Zdroj: Amazon.com

Rihanna: UNAPOLOGETIC

Rihannu jsem jeden čas zbožňoval. Ano, bylo to doba hitů Umbrella a Don't Stop The Music (Good Girl Gone Bad, 2007), ale kdo ne, že? Jenže poté ji zfackoval Chris Brown a ona jakoby zahořkla. Další album Rated R (2009) bylo plné hněvu a odplaty. Bylo znát, že modřiny, které se zahojily na povrchu dál přetrvávají uvnitř. Rok 2010 a noviny plnící skandál s chybným tetováním, ale skvělé promo k albu Loud. Z jedenácti tracků na albu se v singly proměnilo sedm což o něčem svědčí. Přesně o rok později promluvila Rihanna znovu na albu Talk That Talk. Tady byl znát vliv producentů Dr. Luke, Cirkut a Calvin Harris. Běžnému posluchači pak ale celé album znělo jako remix skladeb, které nikdy neslyšel. Přetechnizovaná Where Have You Been nebo neuchytitelná You Da One jsou toho důkazem. Osobně si myslím, že si album na sebe vydělalo jen díky We Found Love. To mě baví do teď. Novou kapitolu otevřela Riri se songem Diamonds z rezolutního alba Unapologetic (2012). Asi pochopila, že song musí mít víc než jednu sloku? Zopakovala spolupráci s Eminemem v songu Numb (kde kritiku zaslouží spíš on), Right Now produkovaný Davidem Guettou je jasný hit, dojáky jako What Now nebo Stay jsou překvapením. Pozitivním! Negativum má album jen jedno – trvá pouze 70 minut.

3

Zdroj: Amazon.com

Original Motion Picture Soundtrack / Thomas Newman: SKYFALL

O instrumentální složku dvacáté třetí bondovky se postaral americký skladatel Thomas Newman. I když vám možná jméno nic neřekne určitě znáte některý z filmů, pro který hudba psal. Protože ten seznam nekončí nutno zmínit je pár jako Lid vs. Larry Flynt, Seznamte se Joe Black, Amaerická krása, Zelená míle, Cesta Road to Perdition, Hledá se Nemo nebo Železná lady.

Když album poslouchám napadá mě, že jsem tu hudbu vůbec ve filmu Skyfall neregistroval. Je to dobře nebo špatně? Zkuste si představit bondovku nebo jakýkoliv jiný film bez hudby. Hudba je právě to složkou, která nám pomáhá dotvářet atmosféru toho co se na plátně odehrává. Jedním z aspektů co učinilo Skyfall tak úspěšný je určitě hudba Thomase Newmana.

Není to album na denní poslouchání. Songy nebyly psány aby stály samostatně, ale aby fungovaly společně. Přesto díky písním jako Komodo Dragon, The Bloody Shot, Shanghai Drive nebo Breadcrumbs (kde je neskuteční kytarový riff až vás mrazí) album nepůsobí ploché. Nemusíte natahovat uši jestli jste teď náhodou nezaslechli tah smyčce. Skutečně se něco děje.

1

Zdroj: Amazon.com

Calvin Harris: 18 Months

Adam Richard Wiles, v hudební světě známý jako Calvin Harris, je skotský DJ, zpěvák, skladatel a hudební producent. První album Disco vydal v roce 2007, které bylo přijato kladně, ale ať už kladné nebo záporné vášně nevyvolalo. Další studiovka Ready for the Weekend z roku 2009 dosáhla na první příčku v UK Album Chart a DJ slavil úspěch se songy jako I'm Not Alone, Flashback a You Used to Hold Me. Remixové album L.E.D. (2010) pak bylo k dostání v trafikách jako součást srpnového vydání časopisu Mixmag.

Mezitím spolupracoval s takovými hvězdami jako Kylie Minogue, Sophie Ellis Bextor, Dizzee, Kesha nebo Rascal. Harris také stojí za Rihanniným hitem We Found Love.

Letos v říjnu konečně naplno zazářil zase on. S albem 18 Month se dostal na zlatou příčku UK Albums Chart, UK Dance Albums Chart iUS Dance/Electronic Albums se songy Bounce, Feel So Close, Let's Go, We'll Be Coming Back a Sweet Nothing.

Já osobně si ho hodně oblíbil. Určitě někteří namítnou, že Guetta je jenom jeden a nikdo na něj nemá. Hlavní hity na Guettově poslední Nothing But The Beat a následně na vylepšovacím albu s apendixem 2.0 si byly hodně podobné. Respektive až moc guettovské, že jste se v nich ztráceli. Harris jakoby trochu přebíral prvky severských kolegů a dělá to moc dobře. Songy jsou méně prvoplánové a lehce syrovější. Rozhodně Harris vnesl nový příliv tónů na taneční parket.

Drinking From the Bottle sice zatím není single, ale rozhodně jedna z nejlepších skladeb na albu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!