SoundCheck: hudební novinky 27.11.2012

Publikováno: 27.11.2012 16:48 | Jiří Hofbauer
LDL

Zdroj: Bontonland.cz

LANA DEL REY

Born to Die – The Paradise Edition

S tím, že jsme zrozeni abychom zemřeli, jsme se díky božskému hlasu americké písničkářky Lany Del Rey už tak nějak smířili. Tentokrát se ale skon bude obzvláště efektní – připravte si sluneční brýle a opalovací krém.

Del Rey skutečně na nové desce vytváří iluzi ráje, který je sice její, ale někdy neví jak si s ním poradit. Na přebalu alba je jen v retro plavkách (patrně z kolekce H&M) mezi palmami u bazénu. Jméno zpěvačky a název alba jsou vyvedeny ve výrazném zlatém fontu (na původní verzi bílý). Ozdobný jakoby ručně psaný text upozorňuje, že se jedná o The Paradise Edition.Je to naprostý kontrast oproti originální verzi alba, kde je Lana nafocena někde v šedi předměstí. Současně toto album můžete sehnat i samostatně s prostým označením Paradise.

Na re-edici alba Born To Die najdete devět nových písní včetně aktuálních singlů Ride, Cola a songu z promo videa podzimní kampaně pro řetězec H&M Blue Velvet.

Jedná se prakticky o stejný druh vývoje hudebního alba jako u Lady Gaga a jejího alba The Fame (2008) a The Fame Monster (2009). Zatímco Mother Monster si dala roční odstup Lana Del Rey vydává svůj hudební dovětek o pouhé 4 měsíce později.

Devět nových písní dokonale navazuje na předchozí. Záměrně jsem požil slovo navazuje, nikoliv splývá. Je znát, že songy vznikaly ne dlouho po sobě, tudíž nedošlo k nějakému většímu vývoji. Třeba, že by si Lana, řekla zkusím to s keyboardem. Již zmíněná Ride perfektně doplňuje National Anthem. Při poslechu je téměř slyšet jak se zpěvačka mazlí s mikrofonem. Asi nejambicioznější skladbami z EP jsou Body Electric a Burning Desire, ve kterých je Lana hlasově odvážnější než na původním albu.

iTunes Store € 9,99Coldplay

Zdroj: Bontonland.cz

COLDPLAY

Live 2012

Jak vyplývá z názvu je album Live 2012 záznamem jedno z řadu koncertů během Mylo Xyloto Tour, na které Coldplay vyjeli po uvedení své poslední studiové desky Mylo Xyloto (2011). Jak bývá zvykem záznam koncertu je vždy pořízen z nějakého konkrétního místa a data. Záznam primárně odkazuje na koncert na pařížském národním stadionu Stade de France ze dne 2.září 2012. Jsou tam ale i průstřihy z Glastonbury Festival 2011 a montrealského Bell Centre.

Coldplay poslední album vytáhli z tónů šedé a rozhodli se jej pořádně vybarvit. Nejen zvukovou stopu desky a její cover, ale především celou koncertní show. Konfety během In My Place nebo aréna do posledního místa zaplněná 78 tisící fanoušky ověšenými barevnými diodami je epochální podívaná, která si zaslouží HD obraz a kvalitní ozvučení zvuk. Dočkáte se všech oblíbených skladeb jako Princess Of China (s Rihannou bez Rihanny), Viva La Vida, Clocks nebbo Fix You.

Coldplay na turné vyjeli 26.října 2011 a konec je naplánován na 19.února příštího roku. Do konce turné jim ještě zbývá 10 koncertů v Severní a Jižní Americe. České publikum se jich dočkalo letos na podzim a i tento koncert byl jako všechny nekompromisně vyprodaný.

iTunes Store € 9,99Xindl

Zdroj: Bontonland.cz

XINDL X

Láska

Když v roce 2008 začal v rádiích kolovat song Anděl všichni si klepali na čelo vo co jako de..? K dnešnímu dni má Anděl na Youtube 7,8 milionů přehrání. Následně vyšlo album Návod ke čtení manuálu, které Xindlovi X (vlastním jménem Ondřej Ládek) vyneslo zlatou desku a 3 nominace na cenu České hudební akademie Anděl (symbolicky) v kategorích píseň roku, videoklip roku a folk a country album. Následovalo album Praxe relativity (2010), ze které vzešel duet s tehdejší přítelkyní Olgou Lounovou Láska v house.

Poté následovala písně s bandem The Tap Tap pro který složil a otextoval píseň ze života stovky cestujících autobusu Ředitel autobusu. Ve videoklipu k této písni se mimo Xindla objevil i (frontman Křídlovanky) Vojta Dyk, Dan Bárta a tehdejší bubeník The Tap Tap Marek Valenta, který pro interní neshody skupinu v březnu letošního roku opustil.

Ondřej Ládek také spolupracoval na scénáři k seriálu Comeback a spolu s Daliborem Cidlinským Jr. napsal hudbu k muzikálu Pavla Kohouta Cyrano! Cyrano! Cyrano! Poslední Roxanin sen, který se v režii Vladimíra Morávka úspěšně hraje na prknech divadla na Vinohradech.

Od příznivce Plíhala, Nohavici, Hrůzy a Landy... pardon, kouzelníka Žita, bych čekal méně patetičtější název desky než prostě Láska. Jenže to je první a poslední kýčovitá věc. Už při pohledu na přebal, kde Xindl v pěsti útočí svým srdcem vyrvaným z hrudi, vám dojde, že to sranda nebude. Nikdo nedokáže ve svých textech ironizovat vztahy, city a společnost jako Xindl X. Vztahové Dočasná svatá a Zlato, píseň Pomeje a Hele hele jsou satirou na bulvarizované vztahy, Hypermarket a Štědrý večer nastal kritika konzumu a Casio si nepřímo bere na paškál Michala Davida. Na album najdete i studiovou verzi písně s Karle Gottem Cool v plotě, kterou spolu poprvé předvedli na loňském udílení Českých slavíků.

iTunes Store € 6,99krystof

Zdroj: Bontonland.cz

KRYŠTOF

Inzerát

Pamatuji, když v březnu jeden kritik napsal o novinkovém albu Charlie Straight Someone With a Slow Heartbeat, že vykrádají Kryštof. Trochu s despektem jsem si voňavou desku koupil s tím, že jsem nic nečekal. Ale skupina kolem Alberta Černého mě nadchla. Žádné výlohy nevybili, a naopak si razili vlastní značku. Proto když Kryštof přišli s albem Inzerát, musel jsem se ptát koho budou vykrádat oni.

Moc rád vzpomínám na první album Magnetické pole (2001) kde ve videoklipu Ester Geislerová důsledně týrala Richarda Krajča. Tramvajema (2005) s modelkama, přes vlny Rubikonu (2006) kolem Opery (2008) dorazili Kryštof na místo, kde si podali svůj Inzerát, aby konečně našli svůj stín. Jenže dle mého názoru se dávno našli. Jejich silnou stránkou je to, že nechávají vyniknout hlasu. Hlasu Richarda Krajča, který je významnou složkou všech skladeb a jejich tahounem. To je právě to co vás upoutá. Stejně jako text. Kryštof nezpívají o politice, boji nebo uvědomění národním ale spíš osobním. Máte pocit, že všechna ta hudba i text vycházejí z jejich nitra. Spojení s Jarkem Nohavicou v písni Křídla z mýdla jim vyneslo hit a spolupráce s Tomášem klusem na songu Cesta jej bude následovat. Hodně poslechově přitažlivé jsou i skladby Zatančím a Čím víc vím. Kryštof se nemění, jen jdou víc do sebe.

iTunes Store € 9,99
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!