Soundtrack The Great Gatsby: songy jazzového věku?

Publikováno: 05.04.2013 18:19 | Jiří Hofbauer

Jeden z nejočekávanějších filmů posledních dvou let se nezadržitelně blíží své premiérě. Filmové zpracování stěžejního díla americké literatury po špercích, kostýmech a jedinečné vizuální technice nyní odhalilo další svou podstatnou část – hudební složku.

2

Zdroj: Warner Bros. Entertainment

S každým novým filmem australského režiséra Baze Luhrmanna přichází něco jako malá hudební revoluce. Nejdříve to byla předělávka klasického dramatu Romeo+Julie. Režisér rytíře svlékl z punčoch, nechal je vydatně potetovat a kordy vyměnil za devítku Rapier. Hospodářské trhy v romantické Veroně, kde všední ruch čeřily drobné šarvátky Monteků a Capuletů, nahradil kulisami Mexika kde je obchod s fetem na denním pořádku. Song Lovefool se stal v roce 1997 celosvětovým hitem a doják Kissing You od Des'ree dodnes patří k nejromantičtějším písním.

V milostném dramatu z přelomu století o lásce kurtizány a ztraceného básníka Baz Luhrmann svými mashups přeběhl dobu. Moulin Rouge! bylo v roce něco zcela nevídaného. Místy až epileptický koláž všech možných motivů, obrazů, střihů a předělů. Nákladné dekorace, kostýmy a zpívající Nicole Kidman vynesly filmu 4 nominace na Oscara. Luhrmann ve filmu oživil klasické skladby od Queen, Davida Bowieho, Eltona Johna, Police, Nirvany, Whitney Houston... Ve filmu zazní z původních 24 písní vytvořených 17 mashupů. Zlomová scéna Elephant Love Medley obsáhne dokonce 12 písní. Kýč nebo jen geniální nápad?

Luhrmann ve svých filmech s oblibou předvádí megalomanské, vizuálně poutavé scény a vypjaté situace. Ať už je to mířené zbraní k hlavě, nebo brutální znásilnění na pozadí sálu tančícího tango. V čem se s oblibou vyžívá jsou finální, lehce teatrální, umírací scény. Ať už před zářícími, neonovými kříži nebo za rudou sametovou oponou.

Filmové studio před pár dny pustilo informaci, že Beyoncé a André 3000 pro film vytvořili cover verzi songu Amy Winehouse Back to Black. Po naléhání fanoušků včera nakonec studio uveřejnilo kompletní seznam skladeb, které ve filmu o posledním magnátovi zaznějí.

Původní trailer sliboval Florence + The Machine, Filter, Jacka White, Kaney Westa a Jay-Z. Interpreti zůstali ale skladby vyměnily. Až na Jacka White jehož Love Is Blindness zazní i ve filmu. Ostatní nahráli songy ve svém stylu, poměrně podobné těm z upoutávek, ale vytvořené speciálně pro film nebo premiérově použité. Ochutnávku najdete v nejnovějším traileru.

Je známo, že pokud chcete něco znamenat musíte chodit na večírky ke Gatsbymu. A pokud chcete být slyšet musíte být na jeho soundtracku. Album jde do prodeje 7.května a film za velké pompy vjíždí do amerických kin o tři dny později. Česká premiéra je naplánovaná na 16.května.

Tracklist

 1. Jay-Z ··· 100$ Bill

 2. Beyoncé and André 3000 ··· Back to Black

 3. will.i.am ··· Bang Bang

 4. Fergie, Q-Tip & GoonRock ··· A Little Party Never Killed Nobody (All We Got)

 5. Lana Del Rey ··· Young and Beautiful

 6. Bryan Ferry with the Bryan Ferry Orchestra ··· Love Is the Drug

 7. Florence + the Machine ··· Over the Love

 8. Coco O of Quadron ··· Where the Wind Blows

 9. Emeli Sandé and the Bryan Ferry Orchestra ··· Crazy in Love

 10. The xx ··· Together

 11. Gotye ··· Hearts a Mess

 12. Jack White ··· Love Is Blindness

 13. Nero ··· Into the Past

 14. Sia ··· Kill and Run

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!