Recenze: soundtrack The Great Gatsby

Publikováno: 09.05.2013 15:51 | Jiří Hofbauer

Bez pár dní je to rok co se na Youtube objevil první trailer. Avizoval hvězdně obsazenou 3D podívanou, ale především hudební doprovod, který se snažil podtrhnout nadšení 20.let tedy dobu těsně před černým pátkem v roce 1929. Děj inovace nedovoluje. S čím si lze ale vyhrát je hudba. Film The Great Gatsby tak jazzový band vyměnil za hip-hop, r&b, pop a acoustic.

Zhruba někdy v lednu letošního roku se začalo spekulovat o soundtracku. Koho na něm uslyšíme? Bude to jen hip-hop? Zazní dosud nevydaný song Amy Winehouse? Přezpívají současní interpreti jazzové hity? Ani to ani ono. Je to dva týdny co začaly unikat prví samply ze soundtracku. Možná vás napadne jak může fungovat spojení Jay-Z s art deco podkladem? Funguje a skvěle. Pánové naleštěte lakovky a dámy utáhněte si čelenky, tohle bude pořádně divoká tancovačka.

Album otevírá introzáležitost 100$ Bill od Jay-Z. Pro klasiky může být klasický Jay-Z na úvod trochu šok. Co ráznost tracku tlumí jsou mluvené pasáže Leonardem DiCapriem vystřižené z filmu.

Následuje patrně nejdiskutovanější a nejchráněnější song. Oživená Amy Winehouse v podání Beyoncé a André 3000. Orignální Back to Black se v tom nehledá snadno. Back to Black v podání Winehouse zní jak přímá výpověď. Tahle verze se snaží být svůdná a sexy. A taky že je.

Jeden z nejočekávanějších songů v podání Lany del Rey Young and Beautiful je stěžejní skladbou soundtracku. Autorsky napsaná Lanou del Rey, Bazem Luhrmannem a Rickem Nowelsem, který stojí i za Madonniným hitem Power of Goodbey z jejího dosud nejprodávanějšího alba Ray of Light. Věta Will You still love me when I’m no longer beautiful? se stala jakýmsi odkazem celého filmu. Věřte, že vám ještě dlouho bude znít v uších.

Love Is Blindness od Jacka Whita je předělávka klasických U2. Zazněla už v prvním traileru a vzhledem k tomu, že tahle verze verze vznikla speciálně pro film, na soundtracku nesmí chybět. Jack White zpívá z posledních sil a přesto naplno. I pro posluchače je to poměrně vysilující skladba. Ale působivá.

Patrně nejvíce jazzově zní Crazy In Love od Emeli Sandé za doprovodu The Bryan Ferry Orchestra. Je to song, který před lety uvedl Beyoncé na její sólovou dráhu. Na to navazuje Bang Bang kdy will.i.am propojuje jazzovou melodii s dubstepem a vzešlo z toho něco co si budete pouštět dokola. Podobně je na tom i skladba A Little Party Never Killed Nobody (All We Got) od Fergie, která má dobrý potenciál aby se stala žádanou taneční peckou.

Na albu najdete i předělávku Love Is the Drug, kterou do jazzového hávu hodil Bryan Ferry a The Bryan Ferry Orchestra, nebo oprášenou Hearts a Mess od Gotyeho. Tahle skladba vyšla už v roce 2007. Před Somebody That I Used To Know si ale Gotyeho nikdo nevšímal.

To co na album nemůže chybět je tepovačka No Church in The Wild v podání Jay-Z a Kanye Westa z megaúspěšného alba Watch the Throne. Song oplývá mocí a rozmařilostí. Je tedy tím, co skvěle předznamenává celý film a je současně i takovým vrcholem alba.

Na skladbu Over The Love od Florence + The Machine si připravte kapesníky. I když se ze začátku tváří jako jemná balada postupně graduje až do masivního sledu tónů aby se následně mohla doznívat v nekonečnu.

Soundtrack rozhodně nepatří mezi tradiční, dobové jako třeba Easy Virtue. Tam zazněly jak dobové tak současné hity, ale vždy za zády s jazz bandem. The Great Gatsby povědomí o době, kde právě jste, spíše jen vzdáleně udržuje. Za jazzové lze považovat dvě sklady a ve třech dalších je jazzový jen úvod. Celý soundtrack je jako jeden z oněch legendárních večírků, které Jay Gatsby pořádal. Na úvod jsou všichni umírnění, pocucávají koktejly a slibují, že si úroveň udrží. Jenže po třetím kousku začnou padat zabrány, po šestém je zábava v tom nejlepší a v téhle divočině už nezbyl ani kousek víry. Nebude chtít odejít domů. Na rozdíl od večírku je ale nejlepší tohle album poslouchat až dokonce a nechat se opíjet jeho songy. Nesporná výhoda je, že ráno nepřijde kocovina.

Na iTunes Store si rozšířenou verzi soundtracku stáhnete za 340 CZK.

sds

Zdroj: last.fm
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!