Španělský umělec a držitel Nobelovy ceny Fornieles namaloval Kafku pro Prahu

Publikováno: 27.05.2015 12:44 | Michaela Lejsková

Umělec, který je známý ve Španělsku i v Evropě jako malíř, sochař, video umělec, ovládající mnoho dalších uměleckých disciplin, je držitelem mnoha ocenění, pořádá privátní a veřejné výstavy, zúčastňuje se nejrůznějších mezinárodních veletrhů umění, jako např. renomovaného ARCO Madrid 2013, KÖLNER LISTE CONTEMPORARY ART FAIR 2015, FORMAT X. Le Palais Art Hotel Prague prezentuje poprvé v České republice španělského umělce Emilia Fornielese (nar. 1975, Terrassa, Barcelona) a jeho nejnovější sérii „Black Serie/B-Side“.

foto Jiří Jansch001

Zdroj: foto: Jiří Jansch

V rodném Španělsku se Emilio Fornieles proslavil svým uměleckým ztvárněním portrétů. Nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1998 José Saramago (+2010) o něm v prologu k jedné z jeho sérií portrétů mimo jiné napsal: „Emilio Fornieles je umělec, který hledá a nalézá neobjevené cesty, nečekané barvy a tvary, jež snad někdy evokují expresionismus – avšak jen proto, že počáteční realismus formy dokázal moudře překonat omezení, jež mu byla vlastní. Již nyní je Emilio velký a uznávaný umělec a bude ještě větší.” Za tuto sérii „Pintores con letra Grande“ získal Emilio v roce 2007 ocenění.

Dnes tuto myšlenku sdílí i španělský král Filip VI. a jeho portrét je poprvé veřejně vystaven v Praze, v hotelu Le Palais. Jak uvádí autor, "Okolností tvorby portrétu krále Filipa IV. je nové Španělsko."

foto Jiří Jansch112

Zdroj: foto: Jiří Jansch

Emilio Fornieles při zahájení své vernisáže také představil „action painting“ – tvorbu portrétu před publikem během 60 minut, na vlastní námět speciálně určený pro Prahu, za doprovodu tanečnice flamenca Virginie Delgado a flamencového kytaristy Morenita de Triany. Portrét, který vytvořil, patřil Kafkovi. "Kafka proto, že tento rok uplynulo již 100 let od prvního vydání jeho knihy Proměna a pro mne je Kafka Praha.  Když dostanu nabídku a možnost, tak vytvořím další „České osobnosti“. doplňuje umělec.

foto Jiří Jansch003

Zdroj: foto: Jiří Jansch

Na vernisáži výstavy byl přítomen nejen umělec, ale i řada významných hostů z oblasti diplomacie, byznysu, umění a společenského života. Můžete se na ni zajít podívat také vy a to do 24. června v prostorách hotelu Le Palais. A na otázku, zda i mistr bude přítomen, odpovídá: "Ne, po dobu konání výstavy už bohužel v hotelu nebudu. Pouze 24. června odvezu obrazy, které se neprodaly, do mého ateliéru v Berlíně. Žiji v Berlíně s mou česko-dánskou manželkou Žofií Angelic a v červnu budeme společně hodně cestovat po Španělsku a Itálii."

Text: Michaela Lejsková

Foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch085

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch014

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch032

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch041

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch049

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch050

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch066

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch074

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch088

Zdroj: foto: Jiří Jansch

foto Jiří Jansch119

Zdroj: foto: Jiří Jansch

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Květnoví oslavenci Janžurová a Troška sfoukli svíčky dortu v hotelu Savoy Květnoví oslavenci Janžurová a Troška sfoukli svíčky dortu v hotelu Savoy Oslavou narozenin vyvrcholil hlavní program slavnostního večera v hotelu Savoy, jehož cílem bylo propojit lidi vynikající ve svých profesích.... Další článek