Spectre Cars

Publikováno: 05.11.2015 14:13 | Jakub Matulík

Jak už bývá zvykem, nejlepší a nejstylovější agent světa, v každém novém dílu doveze divákům před oči nějaké zajímavé auto. Ono by to ani jinak nešlo, stylový agent, přece musí používat i stylové hračky. A víte jaký je rozdíl, mezi chlapcem a dospělým chlapem? Přece v ceně jeho hraček a tady to přesně sedí. Nová bondovka s názvem Specter, ukáže světu spoustu zajímavých vozů.

Začneme hned zhurta. Jedno z mnoha aut, které se na plátnu předvede a dokonce jej bude sám neohrožený agent řídit je Aston Martin DB10.

Už je tomu více jak 50 let, kdy se tato britská automobilka spojila s nejslavnějším agentem. V roce 1964 se James proháněl v dnes až legendárním voze Aston Martin DB5. O více jak 50 let později, se agent prohání DB10, která se ovšem již teď nedá objednat. Jelikož všech 10 vozů, které byly nabídnuty veřejnosti, se prodaly během pár minut. Je to celkem jasné, jedná se totiž o vizionářský „koncept“, který by měl ukázat, kam se chce Aston Martin v designu svých vozů posouvat.

Bondovská DB10 bude mít samozřejmě spoustu vychytávek (ostatně jako vždy). DB10 byla osazena známým motorem V8, který pomáhala vyvíjet značka Ford. Tedy atmosférický V8 o objemu 4,7 litru produkující 430 koní. Aston Martin se drží klasiky a proto nehledejme žádné pádla pod volantem, ale klasickou manuální převodovku. Pokud si brousíte zuby na DB10 a už na vás nevyšlo místo v pořadníku, nevěště hlavu. Aston Martin oznámil náhradu modelu DB9 na rok 2016, kdy by mělo světlo světa spatřit nové auto s názvem DB 11. S jistotou se ví, že bude nahrazen ikonický 5,9 litrový dvanáctiválec. Bylo na čase. Aston si pod své křídla vzali odborníci z AMG divize, takže můžeme čekat kompletní obměnu všech současný motorů.

Konkurentem pro DB10 bude taktéž anglický vůz. Jedná se o Jaguar C-X75. Jaguar světu tento koncept předvedl již před pár lety a celá odborná veřejnost jím byla nadšená. Jaguar ovšem do teď nepřišel na sériovou výrobu a tak se aspoň můžeme pokochat tímto krásným supersportovním vozem ve nové bondovce.

Zajímavostí je, že Jaguar přišel s konceptem C-X75 již v roce 2010, kdy pohonnou jednotkou měl byl plně elektrický motor. I když jako designový koncept měl úspěch, do výroby se nedostal. O pár let později se opět na pomyslném molu autosalónu objevil tento koncept, tentokrát ovšem jako dvakrát přeplňovaný hybrid s 1000 koňmi. Dokonce tento model byl již plně funkční a pár světových novinářů mělo to štěstí, že se v něm mohlo projet. Pokud se na něj podíváte, je opravdu nádherný. Z mého pohledu je mnohem hezčí než-li DB10. Oko znalého milovníka sportovních vozů uvidí jistou podobnost s ikonickým modelem XJ220, který je do dnes uznávat jako jeden z nejlepších supersportovních vozů minulého století. Tak jak DB10 používá nejmodernější materiály k tomu, aby byla co nejlehčí a zároveň nejfunkčnější, C-X75 to má stejně tak. Stejně jako Aston využívá kombinaci carbonu, uhlíkových vláken a hliníku. My jenom tajně doufáme, že se Jaguár umoudří a tento opravdový skvost na kolech světu přece jen dá!

Ve Spectre se neobjeví pouze supersportovní letadla, ale objeví se zde i dvě překrásné auta se zvýšeným podvozkem. Jak už to tak bývá, opět se jedná o dvě anglické auta. První z nich je zatraceně rychlý a funkční, druhý je neskutečně krásný a vyjede kamkoliv na světě. Ano, máme na mysli Range Rover Sport SVR a Range Rover Defender Big Foot. Oba vozy si na paškál vzalo oddělené s názvem Jaguar Land Rover Special Operations.

SVR je poměrně známé SUV, jelikož se stalo nejrychlejším SUV na severní smyčce Nurburgringu. Tento překrásný Range Rover má pod dlouhatánskou kapotou přeplňovaný osmiválec o objemu pěti litrů. Tento motor dokáže produkovat výkon 558 koní a 680 Nm. Motor je spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF.

Range Rover Sport SVR: nejrychlejší SUV planety

Big Foot je pravý opak SVR. Není ani zdaleka rychlý, zato ovšem dokáže překonat více méně jakoukoliv přírodní překážku. Jen pro představu jsou gumy obuty na 38palcové kola. Motor u Big Foot je klasický naftový motor, ovšem převodovka byla upravena. A to tak, že ji „protáhli kvalty“. Byla takto přestavena z důvodů výjezdů velkých kopců, aby nedocházelo při zdolávání těchto překážek ke zbytečnému řazení, kdy auto okamžitě ztrácí výkon, což je nežádoucí efekt. Samozřejmostí jsou potom uzávěrky diferenciálů. Vůz je dále vybaven světelnou rampou nad kabinou řidiče, velkým navijákem, speciálním GPS systémem, který mapuje i nehostinnou krajinou atp. Prostě a jednoduše chceme ho!

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek Movember aneb každý knír se počítá! Movember aneb každý knír se počítá! Jako každý rok i letos přinese listopad akci Movember, charitativní kampaň zaměřenou na osvětu a prevenci rakoviny u mužů. Muži po... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!