4 věci, které předpověděl v 70. letech Woody Allen

Publikováno: 12.10.2012 12:32 | Petr Hájek

Je tomu již nějakých 40 let, co lehce excentrický tvůrce filmů Woody Allen natočil komedii Sleeper zasazenou do roku 2173, na níž je zajímavá řada věcí, ale také to, s jakou přesností se mu podařilo odhadnout budoucnost. 

1. Robotí sluhové

Asi nejvíce ikoničtí herci z filmu znázorňují robotí sluhy s programovatelnými náladami. Přesto, že se děj odehrává až za cca 150 let, již dnes jsou robotí sluhové leckde realitou - namátkou v Japonsku, kde pečují o nepohyblivé. Roboti dnes ještě stále nejsou běžnou součástí domácnosti ve smyslu své humanoidní formy, ale ani tato doba není daleko.

 

2012-10-12-1

Zdroj: Dvice  

2. Auta, co se sama řídí

A další příklad, kdy jsme k tomu nepotřebovali další jedno-dvě století. A jelikož se lidé rádi věnují jiným činnostem, nežli všem těm nudným pracovním rituálům (vynález pračky, myčky a podobných zařízení je toho jen důkazem), i zde se auta v budoucnosti řídí sama. A opět je to věc, která se dnes už dávno otestovala v praxi: Google, Audi, BMW a GM již mají všichni svá self-driving želízka v ohni. 

 

2012-10-12-2

Zdroj: Dvice 

3. GMO potraviny

Geneticky modifikované jídlo má svoje příznivce i odpůrce, je na každý pád jedinou rozumnou alternativou, jak uživit stále rostoucí zástupy lidské populace. A když se ovoce a zelenina vypěstují skutečně obří, objeví se pro ně spousty nových použití - tak třeba ve filmu Woody kohosi omráčil s obří jahodou, což by se mu s tou klasickou jistě nepovedlo...

 

2012-10-12-2

Zdroj: Dvice

4. Video hovory 

Před 40 lety to byla ještě pořád věc ulítlých sci-fi snílků, ale dnes nám to již ani nepřijde jako něco nenormálního, ano, řeč je samozřejmě o videotelefonii. A aby to nebylo málo, moderní doba zvládla tento proces i v ryze kapesní podobě: umí ho dnes totiž většina chytrých mobilů na trhu, takže k tomu ani není potřeba nějaká obrovská mašina nebo spousty energie.  

 

2012-10-12-2

Zdroj: Dvice 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!