Čím potěšit na Vánoce milovníka přírodních věd?

Publikováno: 21.12.2010 11:39 | Petr Hájek Věda, to nejsou jen stohy nudných prací s nepochopitelnými názvy, ale také obrovská spousta zajímavých věcí, které jsou něčím unikátní nebo zajímavé. A jelikož tu máme moderní internetovou dobu, nepotřebujete tajnou laboratoř, povolení od vlády nebo dokonce titul ze tří škol, abyste si mohli pořídit to nejúžasnější, co dnes s pomocí přírody zvládneme.

1. Aerogel

Občas také známý jako „zmrzlý kouř", Aerogel je sloučenina, která drží světový rekord co do nejnižší hustoty: celých 96 % obsahu je totiž vzduch. Jinak jde o gel vyrobený z křemíku, u kterého však byla voda nahrazena vzduchem. Když jej držíte v ruce, je prakticky nemožné tuto látku vidět nebo cítit dotekem. Aerogel není jen skvělým doplňkem pokoje, ale také i nadmíru užitečnou látkou: udrží zátěž 4 000x tolik, co sama váží a vydrží i výbuch 1 kg dynamitu. Jde rovněž o nejlepší izolant v historii, což je také důvod, proč z něj nemáme šaty: dokonce i lidé v mrazu si u něj stěžovali na přehřátí! Cena asi 35 USD za kus.

 

2010-12-21a-1

 

2. EcoSphere

Uprostřed těchto zapečetěných skleněných koulí žijí garnát, řasy a bakterie, jež dohromady tvoří jeden malý fungující ekosystém, který by za ideálních podmínek měl přežít jen ze slunečního světla minimálně roky a to i poté, co by zbytek lidstva vyhladil hladomor. Mimochodem, EcoSphere původně vznikly jako návrh samostatných ekosystémů pro dlouhé cesty vesmírem. Cena 80 USD.

 

2010-12-21a-1

 

3. Kousek Marsu

Tentokrát nemáme na mysli onu akci s pozemky, ale regulérní kus planety Mars. Jestliže si právě kladete otázku, jak je možné, že tento kousek stojí jen asi přes 70 USD za kus, když se z družic nikdy nic neprodalo, pak připomínáme, že čas od času do Marsu narazí meteor, který vymrští jeho horniny, z nichž posléze něco málo spadne i na Zemi. Nestává se to často, ovšem stává se to dost často na to, aby někdo podobný občas našel, rozkrájel a prodal...

 

2010-12-21a-1

 

4. Galium

Galium je stříbřitý kov s atomovým číslem 31, který je používaný u polovodičů a LED. A co že je na něm vlastně tak skvělé? Jeho vlastnosti - jeho teplota tání je totiž tak nízká, že když podržíte krystal na chvíli v ruce, začne se pomalu roztékat do stříbřité kaše a poté zase hned tvrdnout, což je přirozeně velmi efektní. Galium je netoxické a až vás jednou přestane bavit, můžete si z něj udělat třeba nouzové zrcátko...

 

2010-12-21a-1

 

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!