Dělají ženy z mužů hlupáky?

Publikováno: 25.01.2012 14:27 | Petr Hájek

Jako muž chystající se oslovit nějakou zajímavou ženu to zřejmě také znáte - měli jste najednou pocit, že je váš jazyk svázaný a nemyslí vám to? Jak se zdá, je za tím více, než by se zdálo...

 

2012-01-25-1
 

 

Vědci z Nizozemí tvrdí přesně to, co si drtivá většina mužů zažívá denně při jakémkoli pokusu oslovit ženu, totiž, že v tom nejsme a nejste sami - podobné pokusy (nebo jen úvaha o tomto pokusu) opravdu radikálně mění mužské myšlení a přináší pro něj i negativní následky. Člověk pak vypadá jako hlupák a koktal nebo něco podobného a to zrovna tehdy, když chce udělat co největší dojem.

Profesoři celou věc zkoumali následujícím způsobem: zverbovali celkem 71 univerzitních studentů a nechali je každého provádět a dokončit řadu jednoduchých úkolů, během nichž jim byly změřeny jejich kognitivní schopnosti. A během jedné z těchto sérií byli jak mužští, tak i ženští účastníci pokusu vystaveni tak, aby se během něj na ně díval příslušník opačného pohlaví. A co tedy bylo zjištěno?

Je to celé velmi překvapující - ačkoliv muži nevěděli, jak vypadá a mluví daná žena, jen se prostě dívala, snížilo jim to jejich kognitivní schopnosti o celých 14 % (v průměru)! Podivné na tom celém ale je, že se to týká výhradně mužů! Dámy naopak vykázaly poté lehce nadprůměrný výkon. O tom, proč k tomu dochází, existuje hned několik hypotéz, z nichž nejlogičtější je asi ta od autora studie Sanne Nauts.

"Máme za to, že se muži připravují na následující akci a interakci, přičemž se dotyčný snaží promyslet všechny možné alternativy vtipných oslovení a ženiných reakcí na ně, další postup atd. což samozřejmě pohlcuje mužovi kognitivní prostředky. Stává se to spíše tehdy, pokud muž o ženě uvažuje jako o potenciální sexuální partnerce. A pozor, platí, že čím je žena krásnější, tím více se to projeví!"
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!