Deník diletanta (díl druhý): Minimalismus

ddmnml1
12.02.2011 19:39 | diletant

Ve veškerém svém jednání rozpoznávám výrazný vliv minimalismu, který možná vyšel z mého propadení minimalistickému umění a dost možná také z mého sklonu pojímat věci nejjednodušeji, jak to lze.

Z minimalistického umění mne fascinuje nejen to výtvarné, propadl jsem totiž především hudebním žánrům minimal house a minimal techno, které toho mají ještě dost shodného s původním hudebním minimalismem z konce šedesátých let. Melodii těchto vyšlechtěných žánrů, kterým na chuť nemůže přijít nikdo se vkusem, tvoří smyčky samostatných zvuků a jejich opakování. Čím kratší je taková smyčka a čím méně zvuků obsahuje, tím zvláštnější dojmy hudba svému posluchači přináší. Minimal house naučí posluchače vážit si melodie a užít si jindy nepatrných zvuků. V některých jiných hudebních žánrech čeká posluchač na sólo, zatímco v minimal house se těší jen na zvuky, na jednotliviny, které přicházejí v různých vteřinách skladby. Miluji zvuk tikání hodin, jenž je pro tento žánr charakteristický, a miluji symetrii skladeb, které tak končí stejně, jak začínají. Užívám si, jak přesně a čistě minimalistické skladby působí, přestože ve zdravému rozumu se musí snadno zpříčit. Nejsem si jistý, jestli se minimalistické skladby vůbec komponují, možná se generují a k jejich vygenerování potom stačí prohnat notový zápis libovolné melodie nějakým algoritmem na optimalizaci kódu. Umění v tom jen tak někdo nerozpozná, přestože výtvarný minimalismus veřejnost už běžně klasifikuje jako umění.

Minimalismus mne provází životem. Vedu sice neuspořádaný život, přesto nedokáži vystát nepořádek, a proto se snažím mít vůkol sebe co nejméně věcí. Hlavně žádné dekorace a jiné neúčelné předměty! Do kolen mne sráží prázdné interiéry, strohý bytový design a jednoduché geometrické útvary. Neodolatelně na mne působily výlohy v butiku Louis Vuitton v římské ulici Via Condotti, jež v době, kterou jsem v Římě strávil, zůstaly zcela prázdné a jejichž luxus tak spočíval v okázalosti nevystavovat nic ve výkladní skříni. Měl bych také skončit s celovečerními filmy, protože trailery, které promítnou v kině před snímkem bývají mnohdy daleko zábavnější.

Vliv minimalismu musí znát každý, komu alespoň někdy chutná pramenitá voda víc než jakýkoli jiný nápoj nebo kdo si sem tam dá raději sushi než steak.

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!