Deník diletanta (díl první): Styl a diletantství

dd1
06.02.2011 12:33 | diletant

Kombinace kontrastů je vzrušující pro kdekoho, a tak asi není úplně nepochopitelné, že mne vzrušuje bláznivé spojení jemnocitu pro styl a diletantství. Takové spojení zažijete například tehdy, když smícháte neobyčejný Moët&Chandon s obyčejným Red Bullem. Získáte totiž drink, který sice chutná lacině a jeho šampaňská složka je současně úplně zkažena, ale přesto si jej nemůže jen tak někdo dovolit kvůli tomu promrhaném šampaňskému. Svůj luxus nejlépe demonstrujte tím, že jej hodíte za hlavu. Zrovna v oblasti nápojů se mi podobný případ stal, když jsem se opil ve společnosti slečny takovým způsobem, že jsme se spolu prochlastali všemi stolními víny až k těm slavnostním lahvím, které jsem si u sebe doma šetřil pro mimořádné příležitosti. Takže ačkoli jsem prokázal svůj styl tím, že jsem mohl slečně nabídnou deset let staré víno, které má svůj příběh a svou výjimečnou cenu, přesto jsem se dopustil zoufalého diletantství, když jsem tohle víno smíchal z Pepsi do houby a ani jsem si do příštího rána nezapamatoval nic z jeho chuti. Výsledek míchání stylu a primitivismu má však svou podmanivost, protože si jej nemůže dopřát jen tak někdo. Kdekdo totiž skončí u těch stolních vín a víc už znehodnotit nemůže. Stejně tak ne každý může mrvit šampaňské, když si dovolí jen sekt.

Shodné spojení stylu a diletantství lze identifikovat i v celé americké kultuře, v níž chybí úcta nebo strach před jakoukoli zvrhlou kombinací. A abych udržel rovnovážnost politické bipolarity, musím přiznat, že ruská kultura ve své vyšší společenské třídě se vůbec v ničem neliší. V ruské části Prahy 13, kde žiji, vedle mne v garáži parkuje Porsche s kapotou pokrytou zlatou fólii a s bižuterními ornamenty na místech, kde původně bývaly emblémy automobilky. Stylový vůz tak byl ponížen levnou úpravou, ale přesto nabyl exkluzivity, kterou si může dopřát jen rozmarný majitel Porsche. V ruské kultuře je tento jev znát ještě v takzvaném podnikatelském baroku, především v bytových interiérech bohatí Rusové kombinují barokní nábytek s moderními technologiemi, a tak mne už srazil do kolen třeba plochý televizor v zlatém obrazovém rámu se přehršlí kliček a andělíčků.

Spojením stylu a primitivismu jsem samozřejmě i já sám, především protože píši Deník diletanta pro stylový magazín, možná i protože jsem učebnicovým případem plážového svalovce. V rambodílně bejčím jenom s horní polovinou těla, abych se potom mohl namachrovaně prsit v nátělníku, a úplně pomíjím spodní polovinu těla, kterou mám stejně skoro pořád v kalhotách.

Hodnocení článku:Komentáře

Karabina Kriss Vector Karabina Kriss Vector Dnes máme skutečnou lahůdku pro milovníky stylových zbraní: karabinu Kriss Vector, která dle výrobce přináší po více jak 120 letech... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!