Dva filmy o vztazích (inspirace třeba pro romantický večer)

Dear John 1
18.03.2010 14:41 | Pavel Lopušník Mezilidské vztahy jsou nadmíru složitou záležitostí a ne vždy lze problémy, v nich vzniklé, jednoduše vyřešit. To musí být jasné i těm největším optimistům, kteří si stále ještě myslí, že pozitivní myšlení a pocit štěstí stačí k překonání jakékoli překážky, která se v takovém vztahu objeví. Jednou z oblastí lidské kultury, jež je složitostí mezilidských vztahů fascinována, je i film. Nečekejte však, že takový film vám poradí nebo pomůže vztah pochopit, případně, že napodobením činů hrdiny či hrdinů filmu, problémům ve vztazích předejdete. Film jakožto dílo před své diváky staví tzv. fikční svět, jakousi paralelní konstrukci reality, která může pobavit, poučit,[1] ale nikdy ne pomoci.

                             A Single Man

Odmítám spekulovat, co za současnou, neutěšenou situací v mezilidských vztazích stojí, zda to jsou přemrštěné nároky, které na sebe jednotlivá pohlaví mají, či jakási všeobecně tolerovaná infantilita, kdy jsou mezilidské vztahy vnímány jako level jakési dětské hry jménem život a sám vztah se tak proměňuje na nefalšované bojiště války pohlaví. Pravdou je, že mnoho z těchto problémů má patrně nejvíce třetí strana a tou je např. homosexuální menšina. Že to homosexuálové[2] vždy neměli jednoduché, nás přesvědčuje film módního návrháře Toma Forda.[3] Příběhem se vracíme do Los Angeles roku 1962. Univerzitnímu učitel George se pomalu vyrovnává se smrtí svého partnera Jimma a skrze setkání se svou dlouholetou kamarádkou Charley a pronásledováním svým žákem si pokládá nejzákladnější existenční otázky: Má smysl ještě žít, a jaký smysl má vlastně život? Na tomto projektu je zajímavý fakt, že režii i produkci si dělal Ford sám. Těšit se můžete na Colina Firtha (ten obdržel za tento film mimo jiné Zlatého lva, Zlatý glóbus i Oskara), Julien Moore (Zlatý Glóbus za vedlejší roli). Film neměl doposud v Česku premiéru.

               

                                 

                    

                                               

                                             

                                 Milý Johne (Dear John)

Ať už si o tomhle filmu budete myslet cokoli, v povědomí zůstane fakt, že to je projekt, který na určitou chvíli překonal pověstného Avatara na špici filmových žebříčků. Trochu rozporuplné jsou reakce laické veřejnosti. Na jedné straně obdivované love story, která tu od pověstného Titanicu nebyla, na druhé straně kritické odmítání přebujelé sentimentality na pozadí iráckého konfliktu, kde působí poněkud křečovitě a lacině např.  otec s Aspengerovým syndromem i hlavní postava Johna, který si nakonec zvolí armádu. Nicméně pokud hledáte oddychový film, od kterého vlastně nic neočekáváte, pak je toto dílo ideální. Ti ostatní, kteří se nespokojí s jasně daným schématem milostné zápletky, kde se neřeší základní filosofické otázky vztahu, patrně šáhnou po jiných filmech. Pod režijním vedení Lasse Hallströma hrají Channing Tatum (Spoušť, Lets Dance, Veřejní nepřátelé, Super náhradník), Amanda Seyfried (Nine Lives, Alpha Dog). 

                   

           

           
 

                                                 [1] Zde by mohl následovat výčet různých funkcí díla.

[2] Skuteční ne ti, kteří se za homosexualitu skrývají, aby tím dosáhli např. větší popularity.

[3] Pozornost jsme této osobnosti věnovali v Předvánočním speciálu.

Hodnocení článku:Komentáře

Stylová, hráčská pařba v roce 2010 (2. díl) Stylová, hráčská pařba v roce 2010 (2. díl) Stylový pařan v roce 2010 (2. díl) Náš seriál pokračuje představením dalších tří her Alien vs Predator Pokud se týká filmů,... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!