Horory, ve kterých je všechno obráceně

Kniha 1
29.04.2010 21:07 | Pavel Lopušník

V teoretické fyzice existuje názor, že náš vesmír není jediným a  vesmírů existuje hned několik, někdy se zcela odlišnými fyzikálními zákony než těmi, které panují v „našem“ vesmíru. Tento názor o existenci tzv. multivesmíru (ang. Multiverse – někdy je tento termín překládaný jako mnohovesmír) velice rychle využili fanoušci a tvůrci scifi[1] a fantasy, aby své hrdiny nechali bojovat o život ve zcela neznámých podmínkách, kde nelze nic předvídat a nic není jisté. V takto pojatém Multivesmíru se může stát cokoli, od záludných časových smyček, přes nepředvídatelné přesuny do paralelně existujícího času a prostoru. Takovéto možnosti jsou pro autora a jeho fantazii výzvou a tak tyto možnosti, které teorie paralelních vesmíru nabízejí, využili také autoři jiných žánrů. Asi nejčastěji to známe z detektivek a krimi, kdy je na zločin nahlíženo hned z několika úhlu pohledu, případně formou spekulace, co by se stalo kdyby (…)

Zatímco v rámci Sci- fi a fantasy jsou tyto postupy standardem, v jiných žánrech ne vždycky působí šťastně. Jedním z žánrů, které si o takovéto postupy přímo říká, kde jich však musí být užito opatrně, je horor. Filmy, které vám tu představíme, mají, krom žánrového zařazení, ještě něco společného a to, že jsou jiné, v něčem se odchylují. Všechno je tu obráceně, jinak než se v tomto žánru obvykle děje. Mnohdy to trochu připomíná svět za zrcadlem, z pověstné knihy Lewise Carolla. A co je tu tedy obráceně? V hororu platí několik závazných pravidel (ale jak víme ze života, pravidla jsou od toho, aby se občas porušovala):

1. Špatné věci se dějí (především) dobrým lidem.

2. Lidstvo musí přežít (tedy, alespoň někdo).

3. Když vás něco kousne, obvykle můžete být v maléru. Když do toho kousnete vy, zcela jistě už v tom maléru jste.

4. Matky a děti jsou v hororu obvykle chráněný druh. Přežijí, i když si třeba projdou peklem, nebo oni sami z pekla přišli. Obvykle toto přežití je scénáristickým fíglem, jak si zajistit pokračování.  

5. Nic není takové, jak to na první pohled vypadá. Ničemu a nikomu nevěř.

6. Duševní porucha je vysvětlením i těch nejnemožnějších událostí.

7. Jinakost se nevyplácí.

8. Nenech se sežrat, kousnout, bodnout, ovládnout temnými silami apod.  

9. Kdo zlé druhým činí, zlým mu bude opláceno.

10. Když na vás něco útočí, mlaťte to vším, co máte po ruce, i když nemáte jistotu, že vám to pomůže.

11. Láska všechno překoná a bolest přebolí ( žili šťastně až do smrti) 

 

Fido (aneb zombie jako domácí mazlíček)

Z prachu jsi vzešel a v prach se obrátíš

    a z prachu toho se již nevrátíš.“ [2]

Tohle je přesně ten příklad filmu, kdy se původně dobrá myšlenka přetaví v absolutně naivní hloupost, hluboko pod průměrem béčka.[3] Na počátku příběhu stojí podivný úkaz,[4] kdy Země prolétla oblakem hvězdného prachu a záření z něj zapříčinilo, že mrtví vstávají z hrobů. Začala nemilosrdná válka, kdo z koho, až se jednomu vědci ze společnosti ZomCon podařilo objevit obojek, který neutralizuje zombie touhy po lidském mase a udělá z nich přátele či přímo otroky. Lidé zotročili zombie[5] a ti jim oddaně slouží. Ve filmu sledujeme rodinu, která si takového zombíka pořídí,  a jejich lidštější přístup k němu později způsobí nemalou katastrofu, kdy se nemrtví vzbouří, aby nakonec s živými žili ve společné symbióze. To vše situováno do Ameriky 70- let, té, která tehdy řešila rudou hrozbu.[6] Jak už jsem napsal výše, měl tento film z r. 2006 v sobě obrovský potenciál, který ale nebyl využitý. Místo plnokrevné komedie (je- li tento výraz v případě zombie vůbec vhodný?) se z něho stal bezžánrový chumel dobrých nápadů, s celkem zbytečným romantickým přídechem, svědčícím spíš o perverzních úvahách svých tvůrců (mám na mysli ono flirtování matky hlavního hrdiny, uzavřeného chlapce Timmyho, a zombíkem Fidem)[7].

 

          
  

 

 

Svět, kde jsou zombie tím slabším druhem, je zcela odlišný od těch, které jsme zvyklí v tomto podruhu žánru horor vídávat (např. Noc oživlých mrtvol z r. 1968 a nejnověji  ZombieLand). Nicméně náboj, který tento námět sám o sobě má, je přerušován až příliš „okatými“ scénami, které možná jenom mají působit jako nadsázka, ve skutečnosti jsou ale přesnou kopií onoho klišé, vůči němuž se vymezují (snaha parodovat filmy s Lassie,[8] fakt v tomhle tématu vypadá stupidně a pochybuji, že jde o tvůrčí záměr). Nicméně film doporučuji shlédnout, minimálně jako zajímavost, jakým způsobem se lze odchýlit od zajetých pravidel žánru a přitom vlastně ponechat to, na co je divák zvyklí (zombie se zde samozřejmě chovají krvelačně, ale jen bez kontrolního obojku a tak fanoušek žánru dostane svou porci krve).

   

  

Ti druzí (aneb když vy nejste vy, ale ti druzí)

Duchové byli vždy vhodným tématem hororů, protože divák díky nim mohl spekulovat o určitém časoprostoru mezi naším světem a záhrobím. To mu dávalo možnost odpovědět si na otázku, co s námi bude po smrti, vlastně pozitivně: budeme existovat a dostaneme druhou šanci. Ovšem tato šance se bude odbývat v jakémsi paralelním světa, který se s tím naším pouze překrývá. V hororech jsme tak byli zvyklí na vyprávění těch, kterým Poltergeist[9] či pouhé strašení znepříjemňovalo život. V tomto filmu je tomu právě naopak a zde svůj příběh vypravuje duch (žena, matka). Nápaditá a překvapivě zajímavá podívaná, která propojuje thriller a horor. Na filmu se podíleli Američané, Francouzi, Italové a především Španělé, kteří si film maličko přisvojili, a ačkoli zde nezazní ani slovo v tomto jazyce, dostalo toto dílo prestižní španělskou filmovou cenu Goya.  Natočen byl v roce 2001.

     

                 

                          

Svítání (aneb nenechte se kousnout do krku, pořádně vám to "zmrší"  život)

Upíří jsou takřka kulturním archetypem a objevují se ve středověkých spisech, stejně tak jako ve futuristických vizích moderní doby. Ve svítání jsou lidé ohroženým druhem a upíři, zoufale lačnící po jejich krvi, zase smrtelně zasaženi smrtelným virem a jediným prostředkem, jak se vyléčit je stát se člověkem (tedy potravou a zároveň nositelem nového viru - viru lidství). Opět tu máme před sebou film, který nevyužil svůj potenciál. Postranní příběhy (např. rodinné vztahy mezi upíry a neupíry) tu rozmělnily hlavní myšlenku takže se z toho stala průměrná podívaná. Škoda nevyužitého originálního nápadu. Snad tedy někdy příště.

     

     

Doporučená literatura

Schneider, Jay, S.: 101 hororů, které musíte vidět, než zemřete

                              (Vydal Slovart v r. 2010) [1] Takové cestování časoprostorem vlastně apriori možnost mnohovesmíru už přímo v sobě imlikuje.

[2] Citace z filmu.

[3] I když některé motivy jsou hlubokomyslné, jako třeba negativní postoj ke starým lidem (překvapivě v dnešní  předvolební době tak aktuální).

[4] Dozvídáme se o něm jakoby ze zpráv.

[5] Není to paralela k otrokářskému systému antického Řecka a Říma?

[6] Film je však Kanadský.

[7] Nebylo to spojení krásné ženy a tlející mrtvolou už jednou tady? Není to převzaté z Frankesteinovy nevěsty (film z roku 1935, režie James Whale)? Navíc se nabízejí úvahy, zda autoři podvědomě nelaškovali s dovedením tohoto motivu do ad absurdum, tak jako se to objevuje v béčkovém německém filmu „pro silné nátury“ NEKromantik (1987).

[8] Rodina a chlapec, milující svého domácího mazlíčka, který se za něj klidně obětuje.

[9] Stejnojmenná trilogie (znalci si cení zejména prvních dvou dílů). Stejně tak do této kategorie lze zařadit i filmy o „ďáblových dětech“ – The Omen/ Přichází Satan (1976) a Exorcista/ Vymítač ďábla (1973)- P.S Doporučuji tyto filmy promítat zejména prvorodičům.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!