Jak asi chutná 200 let staré šampaňské?

Publikováno: 04.09.2010 15:27 | Petr Hájek

Tak přesně tuto otázku si zřejmě položila posádka lodi, která tento poklad zachránila z vln oceánu.

 

 

 

Potápěči vytáhli na denní světlo celkem 70 lahví, které si pro svůj věčný odpočinek vybraly před více jak 200 lety Baltské Moře. Poklad byl nalezen zhruba 50 metrů pod mořskou hladinou jižně od Alandských Ostrovů. Mezi nalezenými lahvemi převládá již dávno mrtvá značka „House of Juglar".

A jak vše vlastně začalo? První láhev byla vyzvednuta na povrch někdy v polovině letošního července a bylo dle ní odhadnuto, že pochází zřejmě z lodi, která tudy plula mezi lety 1800-1830 z dánské Kodaně do ruského Petrohradu. Někteří historikové mají za to, že zásilka byla právě na cestě na ruský císařský dvůr a pocházela od krále Ludvíka XVI.

Stav lahví je poměrně slušný, nicméně některé z nich měly v korku drobné praskliny, takže do obsahu naneštěstí vnikla slaná voda. Samotný nález je tak trochu neuvěřitelné štěstí, jelikož se jen v této finské oblasti nalézá hodně přes 6 tisíc podobně malých ostrůvků.

Nabízí se přirozeně otázka, co vlastně se zachráněnými lahvemi bude? Lahve patří místní finské vládě, nicméně prý se dá takřka jistě očekávat, že si na nich žádný gurmán nepochutná, jelikož jde o historický monument. Jistý Dominique Demarville dostal šanci zanalyzovat pár mililitrů obsahu a prohlásil toto: „Nepatrně kouřová chuť, poté sladká, kyselá a svěží."
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!