Jak stihnout více za méně času?

2010-01-15a
15.01.2010 11:36 | Petr Hájek

Jedno staré přísloví nás sice učí, že čas jsou peníze, nicméně to není tak úplně pravda. Čas je více nežli peníze, jelikož jeho ztrátu nám už nikdy nic nenahradí.

1. Nebuďte v práci dokonalí

Přílišný perfekcionismus je stejně na škodu jako přílišná nepořádnost. Dle jisté studie je kolem 37 % projektů přetaženo jen kvůli přespřílišnému perfekcionismu. Jedna věc je samozřejmě splnit úkoly, které jsou potřeba, ovšem utopit se v detailech, které stejně ve finále nikdo neocení, není řešení.

2. Nenechte se během ranní fáze rušit

Psychologové tvrdí, že lidé prožívají po ránu tzv. „Burst" fázi během níž jsou nejproduktivnější, mají nejlepší nápady a stihnou nejvíce mozkově náročné činnosti. Aby fáze co nejdéle vydržela je potřeba být 60-90 minut absolutně nevyrušován e-maily a jinými drobnostmi (organizace kalendáře klidně počká do odpoledne).

 3. Zkraťte schůzky na minimum

Zdá se vám, že meetingy probíhají příliš rozvláčně? Pokud na to máte prostředky nebo pravomoc, pak se je pokuste v rámci mezí slušnosti zrychlit. Jestliže se kolektiv blízce zná, dlouho spolu pracuje či má zkrátka tendenci „zakecávat se", pak prý údajně pomůže z místnosti odstranit židle. Lidé si přestanou povídat a začnou řešit problémy, aby si už zase mohli jít sednout.

 4. Monitorujte svůj čas online

Tím nejhorším pojídačem času je v dnešní době samozřejmě internet. Pokud se vám zdá, že trávíte browsením příliš mnoho času, zkuste si nainstalovat prohlížeč Mozilla Firefox a do něj doplněk ze stránek pageaddict.com, který stopuje, kolik času strávíte na jaké stránce.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!