Jakými triky vás obchody nutí koupit kdejaký krám?

Publikováno: 14.05.2011 13:17 | Petr Hájek

Některé lidské slabůstky a podivnosti jsou dobře známy, ovšem řada z nich týkajících se nakupování až tolik známá není a přitom jde o nadmíru jednoduché záležitosti.

1. Pohyb

Lidé jsou v podstatě zvířata a vykazují stejně jednoduché a předvídatelné vzorce chování, jako jiní tvorové. Přirozeně není náhoda, že je obchod uspořádán tak, jak je. Studie provedené na milionech osob totiž zjistily, že lidé rádi nakupují při pohybu proti směru hodinových ručiček. Jdete zkrátka po cestě, o které ani nevíte.

 

2011-05-14-1

 

2. Neodoláte lesklým věcem

Nablýskané auto, diamant, i krabička s mýdlem mají něco společného - maximálně lesklý povrch, který vábí lidské oči a říká jim něco jako: "Jsem lesklá věc, takže jsem důležitá, věnuj mi proto pozornost!" Funguje to dokonce již u dětí - ty mají tendence olizovat spíše lesklé věci.

 

2011-05-14-1

 

3. Nakupování zvedá náladu

A za dobrou náladou je jako vždy špetka chemie, pod níž máme na mysli dopamin, hormon dobré nálady, který mozek uvolňuje při sexu, požívání lehkých rekreačních drog typu kofein či nikotin nebo po opravdu dobrém jídle. Dopamin je nicméně také přírodní motivační prostředek, který nás nutí prozkoumávat, zkoušet a získávat nové věci.

 

2011-05-14-1

 

4. Nerozumíte číslům

Předně, prakticky všechny ceny dnes končí devítkami, aby vznikl optický dojem levnějšího zboží. Popřípadě se mluví o "slevě 25 % z původní ceny", nicméně za původně doporučenou cenu často nikdo neprodává, takže sleva je reálně klidně jen pár procent. Osvědčeným trikem je také rozšířit fámu, že věc bude stát 1 000 USD a když ji pak firma uvede za 500 USD, je koupě přece doslova krádež!

 

2011-05-14-1
 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!