James Bond a jeho oblíbené pití

Publikováno: 15.10.2012 13:01 | Petr Hájek

Tak, jak se Daniel Craig, aktuální představitel Jamese Bonda, připravuje na to, že v dalším filmu o 007 "Skyfall" bude srkat pivo, máme ideální příležitost k tomu, pohlédnout dnes do historie Bondů a různých typů alkoholu okolo nich.

 

2012-10-15-1

Zdroj: www.telegraph.co.uk

 

 

James Bond je známý hlavně svojí frází: "Protřepat, nemíchat" pronášenou v souvislosti s Martini, ale to neznamená, že by neměl i jiné chutě. Kupříkladu v chystaném Skyfallu bude muset z důvodu domluvené promoční akce pít pivo Heineken. Takže, jak je to vlastně s 007 a pitím?

1. Tvůrce Jamese Bonda, Ian Fleming, rád pil gin - často celou láhev denně. Byl ale v poslední době zkonvertován na bourbon na základě návrhu jeho doktora, jenž mu sdělil, že by mohl být méně škodlivý pro jeho zdraví.

2. Mezi oblíbenými drinky Jamese Bonda najdete následující koktejly: Vodka Martini, Dry Martini, Vesper, Old-Fashioned, Negroni a Americano.

3. Ve filmu Quantum Of Solace 007 řekl památnou frázi, jak se má jeho oblíbené Dry Martini vytvořit: "Tři díly Gordon’s, jeden vodky, půl dílu Kina Lillet. Třepat důkladně, dokud není ledově chladné, potom přidat kus citronové kůry".

4. Fráze "Protřepat, nemíchat" byla zmíněna v první Bondovce (Dr. No - 1962) hned dvakrát. Jednou číšníkem a podruhé Dr. No.

5. James Bond si dá občas i červené víno (Goldfinger). Jde o Château Mouton Rothschild1947. Mimochodem, 007 také v Diamonds are Forever chytí zabijáka Winta převléknutého za číšníka právě tak, že toto víno detailně nezná.

6. Bond má docela slušnou slabost i pro vodku - třeba v Tomorrow Never Dies byla zřetelně vidět vodka Smirnoff, jíž Bond pil na hotelovém pokoji v Hamburku. Bond si z Moskvy také přivezl zvyk, dávat do vodky špetku černého pepře, jelikož ten se potopí na dno i s nečistotami v drinku.

7. Co se týče šampaňského, tak jeho chutě se v knihách dost mění: aspoň desetileté Cliquot, Dom Perignon, Krug, Pommery nebo Taittinger ale zřetelně vede. 

8. Ani pivo nebude pít 007 poprvé - Heinekenu si poprvé dopřával již ve filmu Goldfinger.

9. Náklonnost agenta ke skotské se sodou se někde v produkci filmů ztratila, ale je to jednoznačně drink, který mu v knihách "jde" nejlépe: je tu totiž zmíněn celkem 21x.

10. Pakliže právě nepije něco z řečeného s alkoholem, dává Bond přednost Yin Hao, což je nejvyšší třída tradičního jasmínového čaje. Pro změnu v novele Live and Let Die Bond vyjádřil i to, že má slabost pro jamajské Blue Mountain Coffee.

11. Drink Stinger se do filmů nedostal, ačkoliv ho Bond taktéž zmiňuje v literatuře. Jde o to, že autorům podle všeho připadal kapku nedrsný, až zženštilý. 007 o něm řekl Tiffany v novele Diamonds are Forever. Je v něm hlavně "Creme de menthe", což je zelený sladký drink patrně nehodný jeho filmové proslulosti a choutek. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!