JAROMÍR JÁGR, KLADEŇÁK / Petr Kolečko, Tomáš Svoboda

Jaromír Jágr divadlo
Představitel hlavní role nové divadelní hry SDK David Matásek
11.10.2009 18:33 | Michal Novák

To, aby bylo divadelní představení věnované současnému muži se nestává příliš často. Proto jsme rádi, že můžeme uvést hru kladenského divadla. Hru věnovanou jednomu z nejznámějších Čechů současné době především v hokejovém světě - Jaromíru Jágrovi.

Legendární hrdinové z Nagana se po pěti letech opět vracejí na divadelní jeviště. A s nimi samozřejmě hrdina z nejslavnějších, Jaromír Jágr. Náš Jaromír! Kladeňák! Superhrdina! Co žene úspěšného sportovce dál, co ho motivuje? Je puzen svou kariérou? Talentem? Penězi? Láskou? Nebo snad… géniem? A jak s tím souvisí jiný slavný kladenský rodák, filozof Ludwig von Wittgenstein? Podaří se režisérovi ztvárnit legendární hokejové zápasy, chronologicky mapující Jágrovu kariéru? Podaří se scénografovi vměstnat na jeviště klasické hokejové kluziště se dvěma brankami a dvanácti hráči? A uvidíme Lemieuxe, Turca, Fjodorova či Sundina? Nebo snad dokonce… Andreu Verešovou?

Světová premiéra nového autorského projektu úspěšného českého dramatika Petra Kolečka a režiséra Tomáše Svobody. Hra volně inspirovaná životem a osudy hokejisty Jaromíra Jágra, titul balancující na hraně tragikomedie, pohádky i grotesky. V titulní roli se představí člen činohry Národního divadla David Matásek.

režie: Tomáš Svoboda / dramaturgie: Ilona Smejkalová / výprava: Jaroslav Bönisch / pohybová spolupráce: Lenka Vágnerová, Rostislav Novák / hudba: Karel Albrecht / texty písní: Petr Kolečko, Tomáš Svoboda / hrají: David Matásek j. h., Miroslav Večerka, Veronika Pavlasová, Dana Marková, Tomáš Petřík, Štěpán Benoni, Jana Jiskrová, Lukáš Homola, Zdeněk Dolanský, Zdeněk Velen, Jan Krafka, Lenka Zbranková, Svatava Milková, Zuzana Mixová a další

světová premiéra: 9. října 2009 v 19.00 hod. v SDK pražská premiéra: 5. listopadu 2009 v 19.00 v Divadle pod Palmovkou

Krátce o autorech nové hry

Petr Kolečko se narodil v roce 1984 v Praze. Vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. V roce 2008 absolvoval stáž v londýnském Royal Court Theatre. Jeho hra Britney Goes to Heaven, byla přeložena do angličtiny a polštiny, scénicky přečtena v Teatru pod Ratuzsom a v prosinci 2007 byla prezentována v Immigrants Theatre v New Yorku. Titul Soumrak bodů, který napsal jako svůj bakalářský projekt na DAMU, nastudovali v Českém rozhlase Vltava. Působí také v týmu scenáristů seriálu Českého rozhlasu Život je pes. Byl nominován na prestižní Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategorii „Talent roku“. Je uměleckým šéfem divadla „A- studio Rubín“, spolu s Tomášem Svobodou připravují autorský sitcom pro TV Nova.

Tomáš Svoboda se narodil v roce 1972 v Plzni. Vystudoval režii na brněnské JAMU. Režíroval například v Národním divadle v Praze i v Brně, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, v pražském Divadle Komedie, v ostravském Divadle Petra Bezruče či polském Teatru ludowem v Krakově. Dva roky byl uměleckým šéfem pražského Divadla Rokoko, za svoji divadelní hru „Srnky“ byl oceněn v prestižní anketě „Cena Alfréda Radoka“.

Co také řekli o projektu

Hra o Jágrovi nemá být rouhání. V opeře Nagano si trochu legraci z hokejistů dělali, my nechceme být přezíraví. Co určitě chceme zachovat, je zbožnění, mýtus. Podle mě samo zbožnění provokuje určitou nadsázku. V hokeji jsou úžasné stereotypy, třeba způsob, jak se pije na střídačce z lahví. To jsou přece srandovní momenty. Divadlo i hokej jsou ritualizované slavnosti. Rovněž divadlo má své, pro outsidera nepochopitelné, rituály… Co dovedou tři komentátoři dovykládat nad jednou přihrávkou! To je to samé, jako když my herci rozebíráme, co by Hamlet mohl udělat a neudělal. Každý normální člověk by se nad obojím zarazil a zeptal: A jak to víš?
/ představitel titulní role David Matásek/

K Jaromíru Jágrovi má nějaký vztah snad každý Kladeňák. Současně nás zaujal určitý rozpor – totiž že úspěch slavného sportovce se většinou nijak neodráží na vzestupu „jeho“ města. Vzpomněla jsem si na svou maminku, která sportovní triumfy vždy komentuje slovy: A co z toho budeme mít my „normální“ lidi ...
/dramaturgyně Ilona Smejkalová/

Obecně řečeno se chceme zamyslet nad postavením hokejisty ve společnosti. Nad tím, co vlastně znamená být dneska hrdinou a co je hrdinství, poměřit hodnoty dosažené hokejkou s hodnotami dosaženými myšlenkou. Tím však nechceme říci, že automaticky větší hodnotu mají ideje. Půjde o příběh Jágrova vnitřního boje a dramatu, kopírujeme i některé milníky v jeho kariéře, ale nechceme vytvořit šokující životopis. Hra se ponese v symbolické rovině, ve spojení s filozofií hrdinství a génia.
/autor Petr Kolečko/
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!