Když drak odchází (soumrak akčních hrdinů)

bruce lee2
29.01.2011 11:22 | Pavel Lopušník

Minulý rok představoval pro akční film zásadní zlom, protože se na plátna kin dostaly hned dva filmové projekty, téměř na vlas stejné. Akční film už neměl jednoho hrdinu, ale objevilo se hrdinů hned několik. Zatímco v remaku seriálu A-team, šlo o zavedený motiv,[1] v případu filmu Expendables: Postradatelní, tento tah nevyšel a trochu to připomínalo poslední film s Asterixem a Obelixem, kde se na konci na ploše několika minut vystřídá,[2] absolutně nelogicky, hned několik sportovních hvězd. Možná díky tomu film Postradatelní u diváků zcela propadl. Oba filmy si pak v souhrnu nevedly dobře a spíše ukázaly průměrnou zábavy, která ostatně zcela neskrytě odkazovala k hernímu, akčnímu trháku s názvem Call of Duty, Modern Warfare II. Vizuální jazyk těchto filmů se tedy zcela podřídil vizuálu počítačové hry a zcela ztratil punc filmovosti, což ostatně svědčí o úpadku akčního žánru jako takového. Vraťme se zpátky v čase, kdy kaskadérské kousky povětšinou vytvářeli sami herci, kdy slovo akce souviselo s hereckým uměním a nikoli s digitální technikou. V následujícím článku si představíme hvězdy, které změnily akční filmy zásadním způsobem.

Lee. Bruce Lee

Asijská kinematografie neměla svůj vstup do Euro-amerického filmu lehký. Ano bylo tu jisté okouzlení exotikou, ale asijská kultura se vždycky musela potýkat s jistou idealizací, kterou si o ní svět vytvořil. Ilustrativním příkladem této idealizace jsou četné remaky zejména japonských filmů, které zcela potlačili myšlenkové prvky (patrně pro euro-americké diváky zdlouhavé a složité) a naopak dodaly zábavnou složku. Nejenom japonská filmografie se tak díky jedné generaci filmařů (Kurosawa, Kobayashi), uspokojující poptávku diváků, dostávala do stereotypů. Filosofující samurajové postupně přestali být v módě a byla potřeba hledat nové prvky asijské kultury, které by mohly nasytit po akci hladové diváky. Jako ideálním prvkem zábavy se zdálo být využití bojových umění.

Vlastně to ani nebyla akce v pravém slova smyslu, ale všechny ty kopy a práce rukou spíš připomínaly efektní balet. To ovšem akčnímu filmu té doby neubíralo na efektivitě, naopak, bojové umění se začalo stávat skutečným uměním, kde není nouze o tvrdou přípravu a efektivní podívanou. V tomto prostředí se zrodila hvězda jménem Bruce Lee. Ve filmech, které natočil, předvedl, tento rodák z Čínské čtvrti San Franciska, skutečné mistrovství kung-fu, takže to mnohdy vypadalo, že toto nesmírně náročné bojové umění[3] je pro něj stejně přirozené jako chůze a dýchání. Ani jeho začátky nebyly jednoduché. Uzavřený chlapec, který se poctivě učil kung-fu a snil o tom, že jednou bude stejným hrdinou jako John Wayne. Oproti ostatním akčním hrdinům byl neobyčejně vzdělaný, hovořil čtyřmi jazyky, studoval filosofii na Washingtonské univerzitě. Některé hollywoodské hvězdy (např. Steve McQuin) se u něj učili bojovému umění[4] a on se z malých rolí propracoval na hvězdu akčního žánru.

bruce lee2
bruce lee 3

Zpočátku v Hollywoodu panovala nedůvěra, pokud se týká propojení akčního žánru a bojových umění. Filmy s Bruce Leem to pomohly změnit. Ke konci 70-tých let se objevuje film 36. Komnat shaolinů (už po Leeově smrti), který už těží z „plného“ zájmu o kung- fu, který před tím vyvolal Bruce Lee svými filmy. Z těch mnoha titulů, které se zapsaly do pamětí diváků, jmenujme: Velký šéf, Cesta draka, Hra smrti. Předčasný skon přerušil stoupající hvězdu tohoto „malého draka“ a dost možná, že tak Lee byl ušetřen pádu, který na velkou většinu akčních hvězd později čekal. V souvislosti s tím, není bez zajímavosti, že stejně předčasně jako odešel z tohoto světa Bruce Lee, odchází v roce 1994 i jeho, stejně nadaný syn, Brandon Lee (při práci na hororu Vrána,).

bruce lee 1

Profesionál Steven Seagal

Aura kolem kung- fu se brzy vyčerpala a diváci velmi brzo cítili, že to, co vidí např. ve filmech Jackieho Chana je jen chabá nápodoba umění Bruce Leeho. Po akčních hrdinech se začala požadovat všestrannost. Jedním z těch, který tento požadavek beze zbytku naplňoval, byl rodák z Lansingu v Michiganu, Steven Seagal. Už od prvního filmu, k němuž si údajně napsal i scénář s názvem Nico, ve kterém se po jeho boku objevila mladičká Sharon Stone, si získával srdce fanoušků akčního filmu. Následující filmy Těžko ho zabít a Muž s cejchem smrti, zase utvrdily jeho pozici hvězdy tohoto žánru. Z těch úspěšných ještě jmenujme filmy Nemilosrdná spravedlnost, Přepadení v Pacifiku, Aljaška v Plamenech[5] či Glimmer man.

segal 3

Seagal však, podle našeho mínění, doplatil na vítězství producentů nad filmovými tvůrci, a tak v rámci jeho filmografie nalezneme díla, v nichž se postavil po bok tehdy populárních rapperů. Už samo toto spojení rapové hudby a na Japonsko[6] orientovaného, akčního hrdiny bylo dost bizardní a většina těchto filmových děl se stala propadáky. Seagal však na tvorbu nezanevřel. Kromě občasného hraní ve filmu (poslední dva filmy z roku 2010 – Machete- skvělý film R. Rodrigueze a Návrat z pekla – klasická seagalovka), se účastnil i reality seriálu Steven Seagal-muž zákona, kde čerpá ze svých zkušeností mistra bojových umění (údajně měl pracovat i pro CIA). Také se věnuje hudbě, velmi dobře hraje na kytaru a zpívá, což lze chápat jako kontrast k postavám drsných profesionálů, které v akčních filmech vytvořil.

segal 2

Beethoven a Van Damme

Zdá se vám tohle spojení absurdní? Pak možná ještě nevíte, že Van Damme miluje klasickou hudbu a nejvíce právě Beethovenovo dílo. Nejprve však od začátku.

van damme2

Je jedním z mála evropských herců,[7] který se za mořem prosadil v žánru akčního filmu. Herec, s vlastním jménem Jean-Claude Van Varenberg, začínal malou roličkou ve filmu Ulička barbarů a možná někde tady se zrodil sen o velkých rolích. Bude trvat několik let a vlastně tomu dopomůže náhoda, než se sen promění ve skutečnost. Jako prodavač pizzy a pracovník v těch nejnuznějších povolání jednou, ve velké kanceláři, ukáže chvat jednomu, velkému producentovi akčních filmů a dostává po sedmi hodinách, strávených před onou kanceláří, šanci, v podobě dnes už legendárního filmu Krvavý sport, kterému z počátku nikdo nevěří. Přes nízkorozpočtová béčka se pomalu propracovává k filmům jako Dvojitý zásah, Živý terč, Univerzální voják, Maximální riziko nebo Peklo, jež ho vynesou k pantheonu hvězd akčních filmů. Jenže pak zažívá strmý pád a ten vlastně prožívá doposud. Naposledy jsme ho tak mohli vidět snad jen na loňské soutěži miss v roli „hvězdné celebrity“. Ani ohlašované filmy na tento rok nedávají záruku důstojného návratu tohoto akčního hrdiny.

van damme1

[1] Ne náhodou se herci měli věrně podobat svým seriálovým předchůdcům.
[2] Poněkud nelogicky se např. v Postradatelných objevuje A. Schwarzinegger, spíše ze sentimentality než funkčně, vzhledem k ději.
[3] Harmonizující tělo i ducha.
[4] Leeovy tréninkové principy jsou využívány i dnes. Málokdo také ví, že zvířecí výkřiky, kterými své chvaty doprovázel, mu měly pomoci se koncentrovat, zároveň ho však odlišovali od ostatních, akčních hrdinů.
[5] Sám jí režíroval.
[6] Pobýval zde 15 let.
[7] Vedle např. Arnolda Schwarzinegera či Dolpha Lundgrena.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!