Mořské vlny z 65 tisíc CD

Publikováno: 07.08.2011 10:49 | Petr Hájek

Francouzští umělci Elise Morin spolu s architektem Clémencem Eliardem zhotovili skutečně neobvyklé dílo, v němž se mísí technika, příroda i městský realismus. 

2011-08-07-1

 

Oba autoři díla se rozhodli ručně sešít 65 tisíc vysloužilých CDček a poté je rozmístit na nafouknuté měchy tak šikovně, že vzniklo jakési moře CD. Důvod? „Aby byla odhalena unikátnost malých běžných objektů."

Umělecké dílo nese jméno Waterlandscape a leží v Paříži. Primárním důvodem transformace relativně běžných objektů, které jsou natolik všednodenní, že si jich ani nevšímáme, bylo ukončení jejich životnosti (rozuměj vyhození na skládku).

Celkem 65 000 CDček skutečně připomíná rozbouřené moře. Je až neuvěřitelné, jak podobně jako vlny působí lesknoucí se CD se svými modravými a blyštivými tóny. Dle umělců je nyní Wastelandscape v podobě, jakou vidíme na snímku, ovšem má cestovat mezi různými exhibicemi a stát se dílem vpravdě dynamickým: bude všude zadaptováno vždy na novou podobu ještě před tím, nežli se vše zrecykluje na polykarbonát.

Budoucnost, zdá se, ale příliš optickým diskům a médiím obecně přát nebude. Stále větší podíl hudby a multimédií je totiž nakupován v digitální formě přímo, takže je pravděpodobné, že časem z hudební branže CD pomalu zmizí stejně, jako CD nahradily pásky. A co vy? Posloucháte ještě CD? Či snad už ani ta ne a jen digitální hudbu? A pokud CD, pak tehdy jistě určitě na vaše audiokazety již dávno někde sedá prach...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!