Mužské mýty, díl 1. Jak je to vlastně s těmi kovbojskými filmy?

Publikováno: 30.04.2010 14:30 | Petr Hájek

Pokud jde o filmy, lidské archetypy a kupodivu i mnoho dějepisných pořadů a knih, pak panuje nepsaná shoda, že doba divokého západu byla nesmírně divoká, takže jeden pomalu kvůli svištícím kulkám ani nemohl ven na ulici. Jaká je ale skutečná pravda?

Zřejmě všichni z nás ten obraz známe - řada mužů s obřími kníry sedí okolo kulatého stolu v saloonu a hrají poker. Kolem dokola postávají kovbojové a lehké dámičky do zvuku rozladěného piana lákají zákazníky na svoje vnady. Potom ale někdo objeví v rukávu jiného hráče falešnou kartu.

 

 

Běžný filmový postup je ten, že na jeho adresu prohlásí muž, který falešnou kartu našel, nějakou originální nadávku typicky obsahující náhodné místní zvíře. Všechno ztichne a dvojice se odebere před saloon vyřídit si účty kolty. Vteřiny pomalu ukrajují z chvíle, kterou rozsekne až několik výstřelů.

 

 

Poté se muži i ženy odeberou zpět ke svým drinkům a hře, jelikož je přestřelka něco, na co jsou zde všichni maximálně zvyklí. Stovky filmů a jiných zdrojů nás učí, že právě takto to na západě prakticky denně probíhalo - tj. kdo tasí první, žije déle. Ale pravda je mnohem méně efektní.

 

 

Schválně si sami tipněte, kolik vražd tato nejkrvavější westernová města zažila za rok? Tedy taková, kde byly stovky kovbojů, zlatokopů a tisíce kusů dobytka a točily se tam velké peníze. Takových 100-500 tipujete? Chyba lávky - většina měst nepřekročila průměr 1,5 vraždy ročně a z těch navíc ještě řada nebyla způsobená střelbou.

 

 

Pokud jde o přestřelky samotné, tak nepřesnost tehdejších zbraní na desítky metrů typicky způsobila, že rychlé tasení nestačilo - málokdy se totiž střelci trefili první trojicí výstřelů, natož prvním! A ještě jeden mýtus - z filmu Mladé Pušky o Billy the Kidovi má jeden dojem, že dotyčný vraždil každých 10 minut. Pravda je ovšem taková, že za celý život zabil jen 4 muže (ne snad, že by to bylo z hlediska práva a odsouzení za čtyřnásobnou vraždu málo).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!