Nejlepší z nejhorších: protivníci 007

Publikováno: 23.10.2012 19:39 | Dušan Horák ml.

Kvalitní film o agentovi s povolením zabíjet nedělá jen pohledný představitel Jamese Bonda. Ale také charismatické záporné postavy, které se vyvíjí ve filmovém universu už 50 let. Záporné postavy se přizpůsobovali politické náladě ve světě. V portfoliu zlikvidovaných padouchů naleznete fanatické zastánce i odpůrce politických režimů, znuděné mediální magnáty, muže co měli málo peněz anebo velmi inteligentní ženy a mnoho jiných postav, které by si mohly objednat jeden z těch útulných polstrovaných pokojů v bohnické léčebně.

Záporáci James Bond

Poslední dva díly o Jamesovi Bondovi upustily od typických zloduchů ve světě agenta s povolením zabíjet a začaly se po vzoru hollywoodského proudu posledních let profilovat do reálných postav, bez uvízlých kulek v hlavě apod. Nové záporné postavy se zaměřují na zákeřné bankéře, kteří chtějí ovládnout svět pomocí nejvzácnější komodity – vody.

Záporáci James Bond

Jakého záporáka můžeme očekávat v nové bondovce Skyfall? Herec španělského původu Javier Bardem ztvární postavu Raoula Silvy, který bude představovat něco jako Bondovu temnou, neoblomnou minulost. Archetypem bude podobný postavě teroristy Renarda z 19. bondovky Jeden svět nestačí (1999).

Záporáci James Bond

Tato bondovka patří podle kritiků k těm nejlepším filmům, které se kdy o agentovi 007 natočil. Nejenom díky tomu, že tento díl se vyznačoval temnou a agresivní náladou a nadprůměrným scénářem, ale také skvěle zahranými zloduchy. První postava co v tomto dílu znepříjemňovala Bondovi život byla ďábelsky krásná Elektra Kingová (Sophie Marceau). Elektra na Bonda použila tu největší zbraň, své tělo a zvrácenou duši a pěkně si s city 007 pohrála. I když Bond tuto protivnici zlikvidoval, porušil jednu ze zásad gentlemanů. Sophie Marceau byla po premiéře označovaná za stejně důležitou Bond girl jako byla v první bondovce Honey Rayder (Ursula Andress). A už jen proto si myslím, že jako záporná Bond girl by neměla ujít vašemu zájmu. Dalším protivníkem byl sadistický a fanatický zloduch Renard. Představitel Renarda, Robert Carlyle si za tuto roli vysloužil velké pochvaly. Postava maniaka s kulkou v hlavě, která mu zabraňovala mít fyzické vjemy jako chlad či bolest, je podle mnohých kritiků označován jako Bondův nejlepší filmový protivník.

Záporáci James Bond

Proto, pokud přemýšlíte jak si zkrátit čas při čekání na 23. bondovku Skyfall (premiéra 26.10.2012) sáhněte po díle Jeden svět nestačí a podívejte se na jeden z nejlepších filmů o agentovi 007.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!