Nejrychlejší kytarista na světě

Publikováno: 18.08.2011 14:04 | Petr Hájek

Hrajete na kytaru obyčejnou či elektrickou a máte pocit, že jste fakt dobří? Pak čtěte dnešní rekord opatrně, jelikož by vám mohlo kapku klesnou sebevědomí...

 

2011-08-18-1

 

Hrát na jakoukoliv kytaru dobře, kvalitně a dokonale není dovednost, kterou by člověk získal přes noc. Naopak, často je toto umění vyváženo lety dřiny a odříkaní v jiné oblasti. Tak či onak, bavíme se tu o skutečné hře na nástroj a ne o tom, co předvádí moderní hry typu Guitar Hero, kde jen trefujete rytmus a barvy.

Uznáváme, že hrát rychle a hrát perfektně jsou dvě zcela rozdílné věci. Kytarista John Taylor ale obě dvě věc spojil do jedné a dosáhl v tom takové dokonalosti, že tak nejenom překonal rekord starý (340 taktů za minutu), ale také postupně nastolil nový ve zcela neuvěřitelné hodnotě 600 taktů za minutu!

John hrál skladbu Nikoly Rimského-Korsakova „Let Čmeláka" a postupně ji předvedl na 170, 250, 350, 380, 450, 500 a nakonec na 600 taktů za minutu (viz video za článkem). Jistě není třeba zvlášť zdůrazňovat, že průměrný kytarista má co dělat s hodnotou zdaleka nejnižší.

Jak to tak u kvalitních výkonů bývá, za vším stojí trénink, trénink a ještě jednou trénink. Rekordman naznačil, že skladbu, jíž si zvolil, měl původně velmi rád, ale když ji musí nyní hrát hodiny denně, je pro něj najednou zdrojem emocí naprosto opačných.

John Taylor v následném rozhovoru pro denverský A.V. Klub uvedl: „Chtěl jsem nastavit laťku tak vysoko, že kdokoliv by měl byť jen pouhý nápad mě překonat, musí se podívat na tento výkon a říct si - 'nemám šanci', už dopředu."

Video: http://recordsetter.com/world-record/guitar-player/7285
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!