Nejvyšší stavba světa opět překonána?

Publikováno: 14.04.2011 14:23 | Petr Hájek

Vypadá to, že Burj Dubai (též známá jako Burj Khalifa) s 807 metry výšky lidem nestačí, takže se brzy dočkáme nejen Nakheel Tower (v Dubaji a s výškou přes 1 km), ale také možná Kingdom Tower (Jeddah) s výškou okolo 1 míle (1,6 km).

 

2011-04-14-1

 

Ach ti obyvatelé středního východu a zvláště ti nejbohatší. Jako by se nemohli nabažit obřích mrakodrapů a vzájemného trumfování se, kdo postaví větší a vyšší budovu. Plánovaná Kingdom Tower v Saúdské Arábii by se totiž měla pnout téměř 2x tak vysoko, jako zatím nejvyšší stavba tamtéž.

 

2011-04-14-1

 

Za vším stojí princ Al Waleed Bin Talal, který jakožto majitel firmy Kingdom Holding Company nedávno potvrdil, že vydal povolení ke stavbě. Ta by měla opět přebrat prestižní žezlo a stát se tak nejvyšší budovou, jakou kdy člověk vytvořil.

2011-04-14-1

 

Pod projektem je podepsán designér Adrian Smith, který Kingdom Tower hodlá zbudovat v Saúdském městě Jeddah. Kromě toho, že bude věž jednu míli vysoká, bude také obsahovat skutečně kvanta všemožných užitných pater: kromě obvyklých obydlí a kanceláří tu budou samozřejmě také hotely. Poslední část (rozuměj "posledních pár set metrů") je rezervováno pro alternativní zdroje energie.

2011-04-14-1

 

Celý projekt by měl stát 30 miliard USD. Pokud se sem rozhodnete jednou podívat na dovolenou, výtah vás vyklopí v nejvyšším patře za 12 minut. Mimochodem, už na menším mrakodrapu Burj Dubai mají majitelé co dělat, aby vyčistili všechna okna (očistit jeho 24 tisíc oken trvalo 3 měsíce a přišlo na 4,5 milionu USD!), zde to ovšem bude problém ještě větší, zdá se...

Hodnocení článku:Komentáře

Václav Noid Bárta - zpěvák, herec, skladatel Václav Noid Bárta - zpěvák, herec, skladatel         „Rád dělám věci, které směřují dopředu!“ Václav Noid Bárta       ... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!