Nová antikoncepce pro muže 100 % účinná na 10 let

Publikováno: 05.06.2011 11:18 | Petr Hájek

Když přijde na kontrolu porodnosti, tak je mnohem těžší zjistit, jak spolehlivě zastavit miliardy spermií, nežli jedno jediné vajíčko. Vědci z Indie však tvrdí, že vyvinuli novou injekční formu antikoncepce pro muže, která je 100 % efektivní a plně reverzibilní. A aby to nebylo málo, postranní efekty žádné. 

 

2011-06-05-1

 

Injekce se jmenuje RISUG a znamená to "reversible inhibition of sperm under guidance". A teď přijde ta nepříjemná část: doktor podává RISUG pořádnou injekcí a to do šourku. Dvakrát. Tím ale nepříjemnosti mají končit, no a za nějakých slabých 15 minut jste 100 % neplodní. Minimální doba účinku je prý 10 let.

Pokud se snad rozhodnete během této doby počít potomky, pak vás čekají další dvě injekce obracející efekt. Lékařské pozadí celé věci je docela složité, takže se ho pokusíme v rámci lepší pochopitelnosti maximálně zestručnit: lékaři vpíchnou netoxický polymer poblíž trubice, kudy prochází spermie. Polymer ji neblokuje, ale pouze likviduje svým opačným nábojem negativně nabité sperma procházející kolem.

A proč tento typ antikoncepce ještě není na trhu? Příznivci konspiračních teorií jsou toho názoru, že za vším stojí prodavači antikoncepce běžné - je určitě lepší prodat 20 prezervativů týdně, nežli 2 injekce za 10 let. RISUG by ale samozřejmě mohl stát hezkých pár tisíc...

V Indii, odkud vynález pochází, se právě dokončuje třetí kolo zkoušek, což je poslední krok před tím, než se RISUG může začít prodávat a běžně používat. Kolik bude vše stát zatím není jisté, tak či onak, prozatím stejně bude RISUG dostupný pouze v Indii.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!