Osoby, o kterých jste nikdy neslyšeli a které vám přesto zachránily život, díl 1.

Publikováno: 04.05.2010 14:58 | Petr Hájek

Je to zajímavé, že muž se obvykle stane lokálním hrdinou poté, co zachrání jediný život. Fiktivní superhrdinové vděčí za svůj status tomu, že lidí typicky zachránili tisíce, přitom jsou ale mezi námi lidé, kteří zachránili miliony a nikdo o nich neví...

Co se týče nukleární války, soudného dne a druhé světové, pak zkuste na chvíli zapomenout, co vás naučili režiséři Stanley Kubrick, James Cameron nebo Alan Moore. Fakta jsou podivnější než fikce a lidská civilizace byla nukleárnímu vyhlazení několikrát nebezpečně blízko. A to více než jednou.

Pro příklad, jistě znáte historku z Kubánské krize, kdy byli USA a SSSR nukleární válce blíže, nežli by se jakýkoliv spisovatel odvážil snít. Na druhou stranu ale zřejmě jistě nevíte, že nebýt jednoho jediného muže, buď bychom se nenarodili vůbec anebo sice ano, ale trávili bychom život v nukleární pustině. A tímto mužem nemáme na mysli JFK.

 

 

Když v roce 1962 komunistická Kuba vztyčila nukleární sila, JFK celý ostrov obklopil karanténou. V centru potenciální válečné zóny se nacházela i sovětská ponorka třídy Foxtrot vybavená nukleárními raketami a označená B-59. K osudovému rozhodnutí došlo 27. října 1962, kdy byla ponorka obklopena 11 americkými torpédoborci i letadlovou lodí USS Randolph a stala se cílem hlubinných min.

Kapitán Valentin Grigorijevič Savický to považoval za začátek 3. Světové války a nařídil jaderné střely poslat směrem na lodi na povrchu. Kdyby k tomu došlo, je takřka jisté, že USA, Kuba, SSSR a většina Evropy bude zatažena to 3. Světové války. Pokud by nebylo Vasilije Alexandroviče Archipova, patrně by se tak opravdu i stalo.

 


Aby B-59 mohla odpálit rakety, muselo dojít k souhlasu všech 3 osob v nejvyšším velení. Kapitán Savický byl pro, politický důstojník Ivan Semjonovič Maselnikov byl pro, ovšem právě Archipov nikoliv. Nikdo nezná přesné detaily, ovšem v následující hádce se Archipovovi podařilo přesvědčit kapitána, že nejlepší nápad bude vynořit se, což ponorka provedla a bylo po krizi. Raději ani nedomýšlet, co by udělalo se Zemí takových 30 000 jaderných výbuchů za hodinu.


Ke druhému falešnému poplachu došlo v 80. letech minulého století, kdy Sověti obdrželi kvůli technické závadě na radaru falešné signály značící americký útok. Zde si náš vděk zaslouží jistý Stanislav Petrov, který se rozhodl přesto neodpovědět.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!