Osoby, o kterých jste nikdy neslyšeli a které vám přesto zachránily život, díl 2.

Publikováno: 16.05.2010 16:14 | Petr Hájek

Je to zajímavé, že muž se obvykle stane lokálním hrdinou poté, co zachrání jediný život. Fiktivní superhrdinové vděčí za svůj status tomu, že lidí typicky zachránili tisíce, přitom jsou ale mezi námi lidé, kteří zachránili miliony a nikdo o nich neví...

 

 

Dnes bude řeč o muži, kterého většina z nás opět nezná a nikdy o něm neslyšela. Přesto jde o velikána, co do pomoci lidstvu. Dotyčný se jmenuje James Harrison a přezdívá se mu „Zlaté Rameno", což je z toho prostého důvodu, jelikož je James majitelem jisté speciální lidské krve.

Abychom byli přesnější, jeho krev obsahuje extrémně vzácný enzym, který mohou dnešní lékaři použít k léčení hemolytických nemocí u právě narozených dětí. Jistě, zatím to nezní nikterak impresivně, ale počkejte si na čísla: James krev daroval již více než 1 000x, což je za 56 let naprostý rekord. Přepočteno na vyrobená léčiva to dělá 2 miliony zachráněných životů po celém světě.

 

 

Díky jeho obětavosti při dávání krve mu řada lidí říká také „muž se zlatým ramenem", což je tak trochu zahanbující, jelikož takto bývá v USA často nazýván leckterý nadprůměrně tupý sportovec, který má tu jedinou kliku, že umí házet.

James se kdysi nechal slyšet, že splácí svůj dluh vůči společnosti, jelikož jako malý 13letý kluk potřeboval při operaci cca 13 litrů krve během nějakých 3 měsíců. Ačkoliv se tento čiperný důchodce stále věnuje dávání krve i ve svém pokročilém věku, vděčíme my všichni (a přirozeně i naše budoucí děti) tomuto muži ještě za jedno - jedině díky jeho krvi totiž bylo možno po mnoha letech vyvinout vakcínu proti této krevní nemoci.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!