Pár úletů: Hlavně být in

Publikováno: 22.10.2010 09:20 | Ondřej Fér

Ne že by hodně z toho co jsme na sebe více či méně dobrovolně obléct - nebo navléct? - nebyl docela úlet. Na druhou stranu co jsou emařovy namalované oči proti jednomu římskému císaři, který na veřejnosti rád vystupoval jako bohyně lásky Venuše! Co se módních úletů týče, mají se aspoň někteří z nás ještě hodně co učit.

Hlava a kůže

Vlastně to všechno začíná už v biblických časech. Dnešní metrosexuál si prsa holí a jeden chlup ho dokáže přivést do psychiatrické ambulance. To jistý starozákonní chlapík řádně zarostlý hrudník potřeboval tolik, že si přes něj přehodil kozlí kůži. Co by tomu řekl Armani nevíme, stejně jako se nám nepodařilo zjistit jaký je názor dnešních designérů šperků na dámu jménem Salome - té se k večerní róbě hlava jednoho proroka tak hodila, že mu ji nechala uříznout.

Salome

Nic zábavného

Římští císařové se zase často a s chutí převlékali za bájné hrdiny a božstva, za jejichž potomky se ve své skromnosti považovali. Caligula, než ho i s manželkou a dcerou odpravila vlastní osobní stráž s oblibou vystupoval hned jako několik bohyň, Commodus se zase na veřejnosti objevoval ve lví kůži po vzoru Herkula. Nakonec ho uškrtili. Jak byla velká římská říše, tak velká a pošetilá byla marnivost jejích mocných. Dnes to působí poněkud nejapně, ale zřejmě bylo dost těžké smát se podivnému chlapíkovi oblečenému do lví mršiny, pokud byl absolutním pánem nad životem a smrtí kohokoliv. Smích se nekonal - naopak, v jistou dobu v antickém Římě nejspíš vzrostla poptávka po lvích kůžích.

Caligula

Zadek Otce vlasti

Ani středověk nebyl žádná módní nuda. Francouzské krále Filipa Šestého a Jana Dobrého muselo v polovině čtrnáctého století do jejich uzoučkých vypasovaných kabátců šněrovat hned několik sluhů, kteří za ten přetěžký úkol pobírali slušnou rentu a těšili se všeobecné úctě. Věrní dvořané své krále napodobovali, takže ve svých trendy svěracích kazajkách zhusta upadali do mdlob. Kromě toho nosili zobce na botách tak dlouhé, že téměř nemohli chodit a pohybovali se pravděpodobně dost humornými přískoky. Představujeme si to zhruba jako chůzi děvčete, které nosí převysoké podpatky, ačkoliv v nich vůbec neumí chodit. Aby nedošlo k omylu - ani naše země nezůstávaly stranou. Karla Čtvrtého, Otce vlasti, musel sám papež napomínat, aby se na veřejnosti neobjevoval v kabátcích, z nichž mu pohoršlivě leze, ehm, zadek. Václav Čtvrtý, jeho syn, platil za jednoho z nejlépe a také nejvýstředněji oblékaných panovníků tehdejší Evropy. Věhlas jeho garderóby se ve světě téměř vyrovnal jeho opileckým eskapádám - a to je co říct.

Václav IV

Móda a vši

Francie šla módě vždy v čele. Král Ludvík Třináctý (ano, to je ten ze Tří mušketýrů) si zuřivě odmítal nechat stříhat vlasy. Na začátku sedmnáctého století tak vytvořil novou módu. A protože se ne každý mohl chlubit takovou hřívou jako král, přišly ke slovu paruky. Čím bohatší a rozměrnější, tím lepší, pochopitelně, a to zas při úrovni tehdejší hygieny přivedlo ke stolu - vidličku. Tenhle šikovný nástroj se totiž na dvoře dalšího Ludvíka, tentokrát Čtrnáctého, který sám sobě říkal Král Slunce používal - k drbání se pod parukou. To víte. Vši dovedou potrápit.

Ludvík XIII

Trendy koule

Hezkou antickou zálibu měl také druhý nejmocnější a první nejtlustší muž Hitlerovy Třetí říše Hermann Göring. Tento fantasticky nakynulý říšský maršál, známý milovník morfia, rád vítal své hosty oblečen do skoro průsvitné tógy s nalakovanými nehty a namalovanými rty. Jeho záliba v neuvěřitelných uniformách se nedala srovnat s ničím kromě stejné vášně německého císaře Viléma Druhého (1888 - 1918), který jich prý měl přes pět tisíc.

Goering

Čímž nechceme říct nic jiného, než že ať už potkáte sebebizarnějšího hastroše, pamatujte, že hůř nejen může být, ale dokonce už bylo.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!