Průvodce moderního gentlemana po pravidlech stolování (1.)

Publikováno: 11.08.2011 15:18 | Petr Hájek

Časy, kdy byla bontonu věnována pozornost až přehnaná a úzkostlivá jsou již naštěstí dávno pryč, nicméně i dnes lze zachovat zdravou míru vychování bez toho, aniž by si člověk připadal servilně nebo jako hrubián.

1. Gentleman není nikdy hrubý

Způsobů, jak někoho v naší společnosti urazit (byť nechtěně) je naneštěstí spousta, ve VIP situacích je tedy dobré mít se obzvláště na pozoru. Jistě budete souhlasit, že třeba odpovídat na SMSku uprostřed osobní zpovědi druhé strany nebo evidentně naznačovat to, jak se v něčí společnosti nudíte, by mělo být pro pravého gentlemana tabu.

 

2011-08-11-1

 

2. Gentleman je vždy patřičně oblečen

Nyní se samozřejmě nebavíme o konkrétním typu oblečení, jako spíše o určité stylové skupině. Nosit jeansy do divadla, oblek na rafting nebo trampingové maskáče na ples určitě nebude nejšťastnější volba. Gentleman se patřičně obléká hned z několika důvodů a jedním z nich je i ten, že nepotřebuje stylově provokovat za každou cenu...

 

2011-08-11-2

 

3. Gentleman nikdy nepodplácí číšníka

Ačkoliv nás filmy obvykle učí opak a změna majitele bankovky za diskrétního šustění zde obvykle vynese párku okouzlující stůl, v realitě buďte na podobné věci velmi opatrní. Někde to mohou brát přímo jako urážku, jinde se na vás bude dívat skrze prsty personál, který nic nedostal a do třetice zvažte i to, že budete na váš doprovod působit jako člověk, který se při dosažení cíle nezastaví před ničím. 


2011-08-11-2

 

4. Gentleman nikdy nepije více jak 1 koktejl před jídlem

Na první pohled podivná rada, které si je navíc málokdo vědom. V praxi s ní obvykle nebývá problém, jelikož jen málokdo si na večeři dá před jídlem více koktejlů. Velkou chuť k jídlu vzbudí obvykle již první, takže na druhý lidé často ani nemají myšlenky a o to více se těší na jídlo.

 

2011-08-11-2

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!