Průvodce moderního gentlemana po pravidlech stolování (3.)

Publikováno: 12.09.2011 14:00 | Petr Hájek

Časy, kdy byla bontonu věnována pozornost až přehnaná a úzkostlivá jsou již naštěstí dávno pryč, nicméně i dnes lze zachovat zdravou míru vychování bez toho, aniž by si člověk připadal servilně nebo jako hrubián.

9. Gentleman vhodně volí restaurace

Vybrat pro nějakou důležitou schůzku špatnou restauraci může být pouze nepříjemné, ovšem může to také být regulérní malér - třeba je hloupé brát někoho do thajské restaurace, o kom se záhy dozvíte, že nemá rád kořeněná a pálivá jídla. Je dobré také zohlednit onu zásadu, že je na místě volit takové podniky, kde není okolí natolik hlučné, že není slyšet vzájemná konverzace.

 

2011-09-12-1

 

10. Gentleman pije gentlemansky

Teď nemáme ani tak na mysli umírněně (to by mělo být samozřejmostí), jako spíše to, že gentleman by se neměl nikdy uchýlit k pití nápoje přímo z láhve a to ani tehdy, pokud právě přešel Saharu. Abychom to shrnuli, nápoje z lahve na veřejnosti pouze ze skleničky. Pokud ale toto pravidlo doma (nebo u přátel) občas porušíte, jistě se svět nezboří...

 

2011-09-12-1

 

11. Gentleman nepoužívá náhradní sladidla

V poslední době se stalo módou nahrazovat cukr kdejakým chemickým šidítkem, které pouze rozhodí standardní tělní systém pro příjem jídla (sladká na jazyku vybudí tělo, ale energie se nedostaví). To ale není tématem dnešního článku, proto zpět k radě - gentlemanovi by nikdy neměl dojít cukr, aby se on ani jeho okolí nikdy nepřipravilo o rituál jeho sypání do svého oblíbeného čaje nebo kávy.

 

2011-09-12-1

 

12. Gentleman ctí přítomnost dámy

Bonton je věda značně složitá a rozvětvená, takže aby se mohl člověk občas věnovat také jiným věcem, než na 100 % sledovat všechna pravidla, postačí znát pár základních tipů Jedním z nich je i to, že gentleman vstává od stolu tehdy, pokud přichází dáma, nebo od něj naopak odchází (pryč, nikoliv na WC nebo k baru).

 

2011-09-12-1

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!