Průvodce moderního gentlemana po pravidlech stolování (5.)

Publikováno: 20.10.2011 10:52 | Petr Hájek
Časy, kdy byla bontonu věnována pozornost až přehnaná a úzkostlivá jsou již naštěstí dávno pryč, nicméně i dnes lze zachovat zdravou míru vychování bez toho, aniž by si člověk připadal servilně nebo jako hrubián.

17. Gentleman si objednává vždy až po hostech

Drobné a nenápadné gesto slušnosti, které má hned několik skrytých významů (jak je nakonec v bontonu běžné). Díky tomu, že se dozvíte, co si kdo dá, jednak vypadáte slušně, no a je tu i druhá příjemná stránka věci - získáte takto nějaký čas na rozmyšlenou, což je u skutečně obsažných jídelníčků určitě slušná výhoda. Pokud nicméně někdo trvá na tom, že si objedná až po vás, tak se tomu nemusíte bránit, aby nedošlo k trapné mini-hádce na toto téma („Až po vás! Nene, až po vás!"). Za přenechání práva výběru ale určitě aspoň náznakem poděkujte.

2011-10-20-1
  

18. Gentleman si nikdy neobjednává jako hlavní jídlo salát

Důvodem pro to zřejmě bylo, abyste nevypadali jako někdo, kdo pozve někoho na jídlo a pak si dá v rámci šetření pouze salát. Tento bod by se snad dal porušit tehdy, pokud jste právě obědvali a nechcete se jen tak dívat, jak druhá strana jí, přitom ale na velké jídlo prostě nemáte prostor. Rovněž by měla druhá strana pochopit vaši omluvu, že si dáváte pouze salát, jelikož se snažíte shodit pár kilo...

 

2011-10-20-1
 

 

19. Gentleman nikdy netleská, když přijde hlavní kuchař

Věc, která se týká hlavně větších podniků a tedy s rozsáhlým týmem pro obsluhu a vaření. Pokud vyjde kuchař a servíruje nějaké opravdu velmi složité a náročné jídlo, které se chystalo dny, pak se nesluší tleskat mu. Dostatek prostoru k vyjádření vděku budete mít při placení a tedy spropitném, popřípadě tehdy, když přijde někdo ke stolu a položí konkrétní otázku, jak jste si pochutnali.

2011-10-20-1
  

20. Gentleman bere matku na jídlo aspoň 4x v roce

U gentlemana se předpokládá, když už ne milující, tak aspoň zdravě normální vztah k matce. Tj. ani vídání se každých pár minut, ani co třicet let. Obojí ale platí pouze tehdy, pokud si to daná osoba zasluhuje. Pokud dětství nestálo za nic a matinka dávala přednost sobě před vámi, pak se určitě nenuťte do nějakého bontonu jen proto, že se „to musí". Vy sami se zkrátka musíte chtít vídat, aby to mělo smysl.

2011-10-20-1
 

 

Hodnocení článku:Komentáře

Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Chystáte se na dovolenou? S MUDr. Jaroslavem Foltýnem jsme si vyměnili mnoho užitečných informací! Mnoho lidí může jistě říci, že ve volbě dovolené nejsou konzervativní, ale v otázce s kým budou cestu realizovat, sázejí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!