Roman Chvojka – mladý módní návrhář, vítěz letošní Avantgardy

rom1
05.07.2011 10:43 | Tereza Pípová

Jméno Romana Chvojky - nebojím se to napsat - bude za pár let stejně známé jako jméno Josefa Klíra nebo Jakuba Polanky. Tenhle dvacetiletý módní návrhář vyhrál se svou kolekcí Touch of Black letošní Avantgardu. Svou originalitou, extravagancí, myšlenkou a řemeslným zpracováním o řád převyšoval ostatní soutěžící. Díky svému výtvarnému nadání a všestrannosti celou kolekci nejen navrh a ušil, navíc si sám vytvořil soutěžní choreografii, vlastnoručně navrhl styling a sám nalíčil a učesal modelky. Rozhovor s Romanem doplňují fotky kolekce Touch of Black od Jiřího Dvořáka s modelkou Terezou Dotlačilovou.


rom11

Soutěžní kolekce Touch of Black vyhrála naprosto zaslouženě. Jak dlouho ti celá realizace trvala, od návrhu k předvedení?

Vytvoření celé kolekce mi trvalo necelý měsíc, v potaz musím brát také to, že jsem ji šil celou sám v rámci navrhovaní, praxe a samosebou v osobním čase… Navíc nerad pracuji tak, jak bychom měli postupovat správně a to od návrhu po střihy k celkové realizaci. Nejvíce mě inspirují látky - v případě Touch of Black to byl prošev, kterým se normálně zateplují oděvy. Tvořil jsem tak, že jsem si s materiálem hrál na krejčovské panně. Špendlil jsem a stehoval a nakonec vznikaly nápady, které jsem dále rozvíjel. V podstatě jsem improvizoval bez střihů a návrhů. Prvopočáteční myšlenku jsem měl, ale při práci mě v daný moment napadá spoustu nápadů a možností proto si vždy nechávám ta tzv. otevřená vrátka. Nápady jdou ze mě, z mého nitra a z mých pocitů a pak hlavně z toho materiálu. Snažím se šokovat. Chci, aby moje věci byly nápaditý, osobitý, a při pohledu na moji práci si člověk řekl "jo, to dělal Roman".


Tvoje kolekce jako jedna z mála zahrnovala větší množství různorodých modelů, nejen dvě tři variace na jeden a ten samý střih, což bylo na soutěži vidět docela často...

Chtěl jsem udělat více modelů, víc jak pět a to také proto, že mám rád výzvy a rád se překonávám. Chtěl jsem, aby každý z těch modelů měl svůj nápad a celkově to nebylo odfláknutý. Moje modely jsou na jednu stranu jednoduchý, ale zároveň vymakaný, spousta věcí je šito z jednoho kusu látky, a i když to tak nevypadá ze tří modelů jde udělat několik variant, na což jsem osobně pyšný, že jsem vymyslel něco podle mě nového.


Všimla jsem si, že tvé modely jsou nejen efektní co do vzhledu, ale i řemeslné zpracování je velmi precizní.

Rád si dávám na všem záležet. Nemám rád, když šaty vypadají pěkně na přehlídce, ale když je člověk vezme do ruky, koukne na ně zblízka a vidí, že to bylo doslova ušitý horkou jehlou. Což se občas u některých lidí stává. Vždyť i to kvalitní řemeslné vypracování je moje vizitka. Šití je to co mě baví a je také moje záliba asi proto je už u mě samozřejmostí si dát na daném výrobku záležet. Třeba všechny moje soutěžní modely byly vypodšívkované. Tohle sako jsem došil v pátek (ukazuje své sako, ve kterém přišel. Je naprosto perfektní.), koukej, tady mi nesedí kapsa (asi o půl milimetru). To mě štve, je to detail, ale já se každým detailem zabývám. Mě to hrozně baví, ta práce, to šití.

rom44

Tvoje řemeslná zručnost je podle mě nejlépe vidět u modelu body s boá. To je model s vysoko vykrojenými nohavičkami a velkým výstřihem, všechno musí perfektně sedět.

U tohohle modelu mi šlo hlavně o erotický náboj, sebejistotu a čistou siluetu. Měl jsem problém s látkou, není to totiž pružný elastický materiál, ale jde o dederonovou podšívku. Nepruží, ale má lesk, který se mi líbil. S tím byly spojené různé problémy, muselo se to několikrát přešívat, aby to sedělo. Navíc body je rozčleněné paspulkami, které mají tendenci stahovat a neuvěřitelně blbě se zpracovávají...


Textilní a oděvní průmysl u nás hodně upadá, především kvůli levnému dovozu. Tím obdivuhodnější je to, že ses vydal tímhle směrem. Co tě k tomu vedlo?

Od malička tíhnu k módě, chodil jsem do kroužku tvůrčí kreativity, od své učitelky Z.Z, která pro mě byla a je více než pedagog, jsem dostal své první krejčovské nůžky, se kterými doteď stříhám. Svým způsobem to byla ona, kdo ve mně vzbudil potenciál a touhu tvořit. Prostě jsem chtěl dělat něco kreativního, co není všední a stereotypní. Baví mě i líčit, česat, fotit... a vše kolem módy, tvoření a umění. V budoucnu bych se chtěl těmto všem směrům alespoň z části věnovat a zdokonalovat se v nich. Určitě se svému oboru chci nadále setrvat, ale nevím, jak to vlastně všechno bude. Líbila by se mi zkušenost ze zahraničí, tam je všechno úplně někde jinde.

rom4

Kde se vidíš za pár let? Chceš mít svojí vlastní značku?

Určitě jo, ale tady je to hodně těžké, vím, že to nebude hned. Důležité je pro mě nabrat zkušenosti, zvládnout perfektní střihy a krejčovinu, pořád se zdokonalovat. Nevadilo by mi třeba ani pracovat v nějakém módním domě určujícím trendy např.: Chanel, Balenciaga, Yves Saint Laurent atd. Dělal bych tam třeba i to poslední, jen pro tu zkušenost.


Máš nějakou profesní deformaci? Koukáš v obchodech po střizích, materiálech, švech?

To mám pořád. Navíc si myslím, že mám na módu oko a jsem puntičkář. V obchodech koukám na švy, rovnost a způsob ušití. Když jsem v obchodě s oblečením, mám tu tendenci tyhle věci se zálibou zkoumat.


Ale v obchodech normálně nakupuješ, nenosíš jen to, co si ušiješ? Který běžný obchod bys doporučil co do poměru kvalita-cena?

Miluju sekáče, třeba v Lysé nad Labem, kde studuji, se dají sehnat perfektní kousky za pár korun, které se dají použít prostě na všechno. Obzvláště se rád přehrabuji v botách a kabelkách, které nutím kamarádkám. Bohužel toho pánského zboží tam tolik nemají, ale i přes to, tuto tzv. čtyřicítku rád navštěvuji. A z řetězců mám moc rád Zaru, ale nemusím mít za každou cenu předražený kousek. V H&M nebo i v New Yorkeru se dají sehnat skvělý věci, když to člověk probere. V poslední době mně nadchnul třeba Gate, a když se najde ten čas tak si i nějaký ten kousek spíchnu….

rom7

Šiješ na zakázku?

V současné době to pro mě není časově možné. Ještě studuju, do školy toho mám víc než dost, mám spoustu aktivit mimo jiné tanec. Každopádně zakázkovému šití se chci věnovat. Šít pro klientelu, která by měla ráda můj styl. Chci tomu oblečení zkrátka dávat svůj styl, "to moje".


Máš i další úspěchy kromě vítězství na Avantgardě?

Zatím ne. Během roku se naše škola účastní několika soutěží a my jako studenti máme možnost školu reprezentovat nebo jít sami za sebe. Můžu říct, že se z části na těch soutěžích podílíme všichni, ať už já nebo kodokoliv z oboru oděvním, a v případě výhry se můžeme pyšnit kolektivním vítězstvím. Těch má naše škole nespočet a jsem rád, že mám tu možnost zde studovat. (Roman je studentem 3. ročníku oboru Modelářství a návrhářství oděvů na Střední škole oděvního a grafického designu v Lysé nad Labem.)


Říkals mi, že by ses rád věnoval modelingu.

To je pravda, to by mě opravdu bavilo, ale momentálně nespadám pod žádnou agenturu. Věnuji se tomu amatérsky s několika mými kamarádkami. Láká mě sama o sobě fotografie, ať už jí vytvářím nebo jsem na ní.

rom13

Co nemáš rád v oblékání na našich ulicích, co se ti nelíbí?

No, mně se líbí hodně věcí, ale co se mi fakt nelíbí? Nemám rád kýče a nevkusné kombinace, ať to jsou barvy, či zvolené doplňky. Co mi třeba vadí, je i to, když se lidi oblékají neúměrně třeba svému věku, nebo své postavě.


Jak podle tebe vypadá stylový muž?

Obecně mám rád eleganci a jednoduchost spojenou s extravagancí. Ani moc nezáleží na tom co má člověk na sobě, ale to jak to dokáže prodat. Rád se stylově oblékám pro danou příležitost. Třeba se jim moje oblečení a styl nelíbí, ale to, že se někdo za tebou otočí a chvíli nad tebou přemýšlí, ať už pozitivně či naopak, svědčí o tom, že jsem v někom něco vzbudil. A to mně uspokojuje a naplňuje v tom, že chci být originální.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!