Svlečte uniformy, začínají prázdniny

Publikováno: 01.07.2012 18:34 | Ondřej Fér

Ačkoliv se autor tohoto článku dobře učil – nebo o tom často dokázal ostatní přesvědčit, což často vyjde nastejno – byl vděčný za každé volno, o prázdninách nemluvě. A co teprve ty nejdelší, letní. Dva měsíce bez školy a třeba i bez uniformy.

Školní uniformy

Zdroj: sewproper.com

Školní uniformy jsou v podobě, v jaké je známe dnes, dítětem osvícenství a ideálů o dobromyslné, souladné výchově dětí, založené na spisech francouzského filozofa Jeana Jacquese Rousseaua. Ten mimochodem svoje děti rozestrkával do sirotčinců, aby ho nerušily při plození moudra a pokroku a dalších dětí, nemanželských samo sebou. Původně měly zastřít společenské rozdíly mezi dětmi z různých vrstev společnosti, potom se staly naopak znakem výlučnosti určitých společenských skupin, pak zase zrovnoprávňujícím prvkem a úplně nakonec sporným bodem mnoha a mnoha teorií o tom, co pro děti školou povinné je a co naopak není dobré. I to je Rousseauovo dědictví: leckdo ví, co je pro děti dobré, málokdo se na to, co je pro ně dobré, dětí ptá.

Výzkum univerzity Houston – Downtnown uvádí, že v jižních, přistěhovaleckých oblastech Spojených států si na nošení školních uniforem zakládají především rodiny imigrantů. Novoameričané, přicházející z byvších koloniálních zemí, považují nošení školních uniforem za chvályhodný zvyk hodný následování. Tak je to naučil bílý muž v době své všemocnosti a zvyk zapouští kořeny hluboko a pevně. Související průzkum univerzity z jiného jižanského státu, Alabamy Forresta Gumpa a rockové skupiny Lynyrd Skynyrd, doplňuje, že nošení uniforem nedělá z dětí slušnáčky a slušňačenky. Má pramalý či mizivý vliv na nabídku i poptávku po drogách na středních školách a co se týče sexuální promiskuity nezletilých, je dopad uniformovanosti přímo drtivý.

Snad to souvisí se školními uniformami jako sexuálním fetišem. To platí především pro dívčí variantu japonské školní uniformy. Serafuku, tak se ten obleček jmenuje v řeči vycházejícího slunce, se skládá z kratičké kostkované sukně a jakékoliv varianty námořnického topu, což nejlépe vědí konzumenti japonských animovaných seriálů a komiksů. Kdo neví, nechť navštíví pražský lolitkovský butik Tomia Okamury.

Serafuku

Zdroj: bardiche.tumblr.com

Národní záliby té které končiny světa koneckonců odráží školní uniformy dost věrně. Ty argentinské svou modrou a blankytnou elegancí odkazují na dlouhotrvající italský vliv na jihoamerickou zemi. Brazílie obléká svou školní mládež do uniforem, které se nápadně podobají fotbalovým dresům. Kuba, ostrov svobody toho času v doživotním držení rodiny Castrů, obléká žáčky do pionýrských uniforem nebo to alespoň říká.

Vývoj světa ale patrně dřív nebo později kapitolu školních uniforem uzavře a zabouchne, jako se zaklapávají učebnice na konci školního roku. Sexuální revoluce šedesátých let minulého století jim zasadila první opravdu citelnou ránu. O další se postará naše doba – některé oblasti Austrálie, Walesu a Skotska už nošení školních uniforem prohlásily za diskriminační a tedy nezákonné. Hrobaři školních uniforem se patrně stane tatáž zem, která k jejich rozšíření po světě přispěla snad nejvíc – Velká Británie.

Školní uniformy

Zdroj: wondergirls.wordpress.com

Hodnocení článku:Komentáře

Nejstylovější muži minulého týdne, díl 75. Nejstylovější muži minulého týdne, díl 75. Je nesporným faktem, že slavní muži jsou trochu více na očích a tedy je i jejich styl pod pečlivým okem veřejnosti. Ani my jsme proto... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!