SoundCheck: hudební novinky 9.11.2012

Publikováno: 09.11.2012 09:52 | Jiří Hofbauer

Protože nejsem Rob Sheffield nebudu říkat proč některá alba nekupovat a co je na nich špatně. Pokud nám má hudba přinášet potěšení je dobré vzít to z druhé stránky – tudíž to co za pozornost stojí. Alba která jsem vybral mě v poslední době z nějakého důvodu zaujala a proto jsem se chtěl s vámi o ně podělit.

10

Zdroj: Amazon.com

Za prvé – ne, nejsem fanoušek Kylie. Za druhé – ne, nejsem gay. Za třetí – tohle album jsem si ale hrdě koupil za € 9,99 a nestydím se to říct.

Vydání její první desky Kylie (1988) nepamatuji, ale dobře si vzpomínám na první setkání s ní. Klid – bylo jen přes tehdy tlustou obrazovku televize. Mluvím o videoklipu k písni Where The Wild Roses Grow (1995), která se objevila na albu Nick Cave & The Bad Seeds Murder Ballads (1996). Stále ji vidím ležící ve vodě a kolem ní se nebezpečně proplétá had jako kolem Ofélie na obrazu Sira Johna Everetta Millaise.

Do téhle písně a i dlouho po téhle písni byla pro mě Kylie jako stále dvacetiletá, veselá popová princezna. Sorry, Britney. Její písně byli diskotékově líbivé, taneční, veselé, měli jste pocit, že se vám při nich nemůže stát nic zlého, ale nikdy nebyly skutečně pěvecky hodnotné. Kylie nebyla ten druh zpěvačky, které si s piánem nebo kytarou stoupne před halu, kterou zachvátí svým plným hlasem. Ke svým vystoupením vždy potřebovala kvanta kouře, ohňostroje, projekce, tucet olejem namazaných amorků a během posledního turné i fontány a ve spletenci toho všeho jste museli dávat pozor aby jste její hlas neminuli.

Jenže album The Abbey Road Sessions, kterým následovala trend posledních let, dokazuje, že ta holka... žena, skutečně zpívat umí. Jen její hlas opravdu lépe vynikne v letmém drnkání kytary nebo tónů piana než mezi disko koulemi. Já tohle album slyšel osmkrát. Pokud se vám stane, že se do Kylie v piano verzi Come Into My World nebo houslové I Should Be So Lucky zamilujete nebojte – o svoje koule nepřicházíte.

Co je Abbey Road? Především je to ulice ve Westminsteru v Londýně. Také je to místo kde po přechodu přešli The Beatles do domu s číslem 3, kde od roku 1931 sídlí nahrávací společnost Abbey Road Studios. Nahrávali ti tu takové legendy jako Cliff Richard, Deep Purple, Radiohead, Pink Floyd, U2, Oasis, The Shadows, Elliott Smith a Plácido Domingo (ten seznam nekončí).Ten pověstný třpyt a slávu, ale studiu přinesli až právě Beatles, kteří tu nahráli od roku 1962 většinu svých desek.

3

Zdroj: Amazon.com

Co je na nich lepší – britsky elegantní městská móda jako perforované polobotky, vesty a šátky nebo britský rustikální pop? Těžko říct. Rozhodně kdo bude pást po jejich stylu, hudbu si přirozeně oblíbí. Ten, kdo se během poslechu alba podívá na přebal zatouží po šněrovacích botách a výrazných ponožkách.

Skupina Mumford & Sons funguje od roku 2006 a nikdo tenkrát těmhle neoholeným, na banja brnkajícím klukům nepředpovídal takovouto budoucnost. Jejich debutového alba Sigh No More (2009) se prodalo přes 5 milionů kopií a spolu s tehdy 19ti letou Adele se staly britským hudebním must-have.

Jejich nová deska Babel je neuvěřitelně komplexní. Pokud nepotřebujete přetechnizované tracky s ekvalizéry hlasu a neustálým opakováním refrénu, že se z něj nakonec stane i samotný text (Rihanna, Talk That Talk, 2011), pokud oceníte zvuk kytary bude se vám album líbit. Ať už budete šeptat text ve tmě, nebo budete čekat na duchy na cestě do Holandska zatímco si zamilovanýma očima budete beznadějně připomínat kde právě jste.

4

Zdroj: Bontonland.cz

Vojta Dyk je absolventem DAMU, členem teplákové skupiny Nightwork, hercem v mýdlových operách, Pan herec ve zlaté kapličce a teď soulový a sólový zpěvák, který přetvořil klasické hity do podoby přijatelné pro R&B přehlcené se publikum 21.století.

Album Live at La Fabrika, jak už avizuje název, je záznam květnového koncertu v pražském divadle La Fabrika. Vojtěch Dyk si podle svého gusta vybral songy do skladatelů těch nejzvučnějších jmen. Po úvodním instrumentálním otvíráku Norwegian Wood (Lennon, McCartney) začne zpěvák svůj hlas proplétat s hudbou v písni, který proslavila Nina Simone – Feeling Good. Song Cindy Lauper Time After Time v jeho podání dostává nadějnější vyznění. Zatímco Beatles přes přechod na Abbey Road přešli jen jednou Dyk na něm v songu Can't Buy Me Love tancuje a jamuje. Při poslechu Smells Like Teen Spirit (Nirvana) rozhodně nemáte chuť umřít, ale pustit si to ještě třikrát. Tradiční songy tohoto žánru jako Cole Portera, Arthura Hamiltona a Henry Manciniho má zpěvák zmáknuté dokonale. Od první do poslední skladby My Way (Claude François) Vojtěch Dyk dokládá to, že razí vlastní hudební cestu žánry.

2

Zdroj: Amazon.com

Dvojalbum vyšlo v roce 2004, ale český posluchač se jeho oficiálního uvedení dočkal až letos. Nick Cave & The Bad Seeds mezitím v roce 2008 vydali další desku a na Jateční blues / Lyra Orfeova (překlad jen pro představu) se trochu pozapomnělo. Jenže tohle album žije dál a rovnou na dvou discích. Takže se jen tak nezapadne.

Spousta fanoušků zastává názor, že první růžový disk se od druhého zeleného naprosto liší. Já je spíš přirovnávám k dobrému večírku. Přijdete na party a začnete se hurónsky, trochu na sílu bavit. Kopnete pár panáků a máte ke všemu co říct. Za chvíli se ale ustálíte, party si budete mnohem víc užívat a dialogy prožívat. Výměna disků je pauza na čerstvý vzduch, sklenici vody a hot dog. Songy po přestávce jsou jako doušky červeného vína, které je tak dobré že musíte upíjet, ale současně doufáte, že nikdy nedopijete. U závěrečné písně ale pochopíte, že se čas vykopnout i toho posledního opilce, sfouknout svíčky, posbírat láhve a jít do práce.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!