Tipy pro stylové focení (úvod)

Publikováno: 19.01.2011 17:05 | Petr Hájek Digitální fotoaparáty dnes najdeme integrované prakticky do všech představitelných digitálních zařízení, nemluvě o faktu, jak levné se nám dnes staly běžné kompakty. Zvládnout cvakat jedním prstem umí každý, ovšem jak je to se zásadami dobrého fotografa-amatéra?

1. Myslete na digitál jako na svůj digitální zápisník

Nikdo neříká, že každý s účtem na Facebooku musí být mistr světa ve focení, ovšem digitály jsou dnes technicky natolik daleko, že vám umožní soustředit se spíše na samotné focení, nežli na řešení clony a času. Určitě se proto raději soustřeďte na situace kolem vás, pár základních pravidel o focení (umisťování apod.) a poté už jen začněte proměňovat situace, které znáte, do fotek, které chcete.

 

2011-01-19-1

 

2. Snímky by měly být přirozené

Jistě to znáte sami - sestava lidí na některých snímcích zubících se stejně symetricky, je možná skvělá pro některé situace (ČB snímek z 19. století), ovšem pro vás by to rozhodně nemělo být standardem: naučte se proto lovit snímky takříkajíc „za letu", aby si vaši přátelé focení nevšimli - teprve pak totiž můžete skutečně posoudit, jak vypadá opravdu přirozený snímek.

 

2011-01-19-1

 

3. Nežádoucí věci mimo obraz

Jedna z přímo klíčových zásad, kterou profesoři na fotografických univerzitách sdělují jako první: ať už fotíte na tématický(!) snímek svoji ratolest nebo náhodné jídlo, měla by se daná věc stát hlavním motivem snímku - méně je zde opravdu více. Přesný opak platí samozřejmě pro snímky dokumentační, kdy jde o to, dostat do něj naopak co nejvíce i s okolím.

 

2011-01-19-1

 

4. Děti z očí do očí

Jestliže fotíte děti, je vhodné snížit polohu objektivu (a tedy potažmo i vaši zřejmě) tak, aby odpovídala právě výšce očí dětí. Snímek tak získá zcela nový rozměr, protože je samozřejmě focený z perspektivy, z jaké děti vidí.

 

2011-01-19-1

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!