Tomáš Arsov otevírá exkluzivní salón

ta1
07.07.2012 19:32 | Michal Vošahlík

Tomáše Arsova neshledáváme za jednoho z těch kadeřníků, již náhle zazáří, náhle pohasnou a následně založí salón na zbytku své slávy. Tomáš je vysoko a míří prudce výš. Ledabyle pomiňme, že vystupoval v několika televizních relacích a že jej zná půlka národa. Zásadní je to, že Tomáš je nezkrotně podnikavý a na podzim proto otevírá největší salón v republice Tomas Arsov Hair Stylist and Beauty Institute. Poblíž Václavského náměstí bude Tomáš poskytovat veškeré služby kolem vizáže v přepychovém prostředí. Zákazník by se u něj měl cítit podobně jako v luxusní restauraci nebo v luxusním hotelu. A bude-li si to zákazník přát, pak odejde vyladěný od nehtů na noze až po kořínky vlasů. Při příležitosti otevření salónu vydá Tomáš Arsov i vlastní vyblejskanou kosmetickou řadu.


Menstyle Vám přináší rozhovor s kadeřníkem, který má cílevědomé plány na to, jak změnit trh tohoto řemesla.


Spousta lidí si přeje mít důležité povolání, které má spád a koule. Projevují se v povolání kadeřníka atributy dobrodružnosti, prudkosti nebo stresu?

Vůbec se nesetkávám se stereotypem. Nechodím do stejné práce od rána do večera. A hlavně nedělám jen klasickou kadeřnickou práci, ale účastním se i školení, focení a módních přehlídek. Takže tohle povolání je jak stresové, tak adrenalinové. Nikdy jsem ani nechtěl dělat klidnou profesi. Původně jsem totiž chtěl být plastickým chirurgem nebo zubařem. I proto jsem vystudoval zdravotnickou školu. Jenže pak jsem se ze dne na den rozhodl, že budu dělat vlasy.


A existuje vůbec nějaký sémantický rozdíl mezi profesí kadeřníka a vlasového stylisty?

Rozdíl mezi vlasovým stylistou a kadeřníkem není vůbec důležitý. Vlasový stylista totiž není něco víc. Důležité je dělení na senior stylist, junior stylist a na ostatní kategorie. V rozdílu mezi vlasovým stylistou a kadeřníkem je vidět jenom přejímání anglických názvů.


Češete a stříháte pouze modelky nebo i smrtelné zákazníky?

Starám se i o modelky, ale je to jiná práce než s běžnými zákaznicemi. Každý člověk potřebuje individuální péči a přístup, a tak také pracuji. V tomto oboru to ani jinak nejde. Nemůžou všichni chodit se stejným účesem :-). Nerozlišuji, jestli modelka dostane lepší péči než běžný zákazník. Všem se snažím dát tu nejlepší péči. A nejlepším oceněním je pro mne, když vidím, jak jsou klienti spokojeni.


Jak dlouho trvá Vaše příprava na složitější účes nebo střih? Vyžaduje účes nějakou teoretickou přípravu, nebo jej lze vymyslet ve vteřině a hned začít? Zajímá mne, zda používáte například skicy. Kadeřnictví pojímám jako druh tvůrčí činnosti, druh umění. A přitom existují jak druhy umění, v nichž umělcův záměr zraje měsíce nebo léta, tak druhy umění, v nichž se záměr promění v dílo okamžitě.

Záleží na tom, o jaký případ kadeřnické činnosti se jedná. Při focení a přehlídkách dostanu zadání, že se bude upravovat určitá modelka a že musím dodržet určitý styling. Před přehlídkami musí proběhnout dokonce vlasová zkouška, na níž se účes udělá minimálně jednou dopředu. Ale v ostatních případech pracuji tak, že můj nápad přichází až na poslední chvíli. Tak jsem to dělal i ve škole, když jsme psali písemné práce. Sice jsem měl něco přepraveného, ale na poslední chvíli jsem to vždycky všechno změnil. Vždycky se přizpůsobuji okolí: modelce, stylingu, lokaci. Líbí se mi, když lze velký, pompézní a vzdušný účes připravit za deset minut. Jednou se mi stalo, že jsem dočesával modelku pět minut před tím, než šla na molo, a stejně se všechno zvládlo. Takže moje pojetí této činnosti se dá shrnout do kombinace zadání a improvizace.


Do jaké míry se ve výsledném účesu projektuje diktát zákazníka a do jaké míry Vaše vlastní iniciativa. Přemlouváte nebo podněcujete vůbec zákazníky k nějakým účesům?

Odmítám třeba žádosti o radikální změny barvy, když přijde tmavovlasá zákaznice a chce na blond. Protože vím, jak to dopadne. Když zákaznice přinese obrázek a řekne, že chce vypadat podle toho obrázku, tak já nejprve zdůrazním, že ta paní na daném obrázku je úplně jiný člověk. Pro mne je důležité poznat každého zákazníka, abych věděl jaký účes si k němu mohu dovolit a jak si on sám bude později vlasy upravovat. Takže pokaždé je to kompromis mezi mým záměrem a zákazníkovou představou.


A když chtějí zákazníci něco zvrhlého?

Věřím, že v jednoduchosti je krása. Takže se snažím o jednoduché účesy. Nemám rád přehnaně extravagantní účesy nebo příliš radikální změny. Když už radikální změna, tak se k ní musí jít postupně. To znamená třeba postupné zkracování v průběhu několika návštěv kadeřnictví.


Vybudoval jste si nějakou profesní deformaci? Například fetiš k vlasům, neodolatelný návyk stříhat vlasy nebo hodnotit účesy náhodných lidí.

Určitě v tom fetiš je. Musím říct, že po letech zacházení s různými vůněmi a vlasovými laky jsem si vybudoval vztah k vůním. Ke všemu rád čuchám, když se samozřejmě jedná o příjemné vůně.

Často se dívám lidem na vlasy. Vyděsí mne, když na ulici potkám ženu se strašnými odrosty, ale nahlas nic nehodnotím. Protože ostatně nejsem v práci. Rozhodně se mi příčí vyjadřovat se lidem k jejich účesům mimo salón. Protože když člověk něco na hlavě nosí, tak je s tím on sám zřejmě spokojený.


V čem se bude váš nový salon odlišovat od ostatních kadeřnický salonů v centru Prahy?

Nebudeme jen kadeřnickým salonem, ale jak už název napovídá, opravdovým Beauty Institutem. Zákaznice u nás najdou celou řadu služeb, vedle kadeřníků i kosmetičky, manikúru, řadu relaxačních a zkrášlujících procedur. Některé technologie nebo přístroje budou absolutními novinkami v ČR. Zcela unikátní bude také zařízení a celková atmosféra, kterou salon nabídne. Chceme vytvořit krásné prostředí a uprostřed něj zkrášlovat naše klienty. Ale úplně všechno dnes ještě do detailů prozradit nemůžu, berte to spíše jako pozvánku :-).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!