V Praze poprvé! Alex Clare!

Alex Clare
Alex Clare
05.09.2012 13:19 | Michaela Lejsková

Britská hudební scéna je bezesporu neuvěřitelně úrodná půda. A není proto divu, že hudebník a textař Alex Clare tam (ale nejen v UK) slaví takový úspěch. Od dětství byl fascinován hudbou a poslechem kvalitních hudebníků. Výsledek takové kombinace, v podání jeho charismatického hlasu, si můžete poslechnout na jeho debutovém albu nazvaném The Lateness of the Hour. A přísloví, že hudba spojuje lidi, v jeho případě platí dvojnásob, stačí se jen zaposlouchat do jeho textů.

Alex Clare

 

V České republice jste se proslavil zejména písničkou Too Close. Můj první dotaz nemůže být jiný, než zda jsou slova tohoto songu z osobních zkušeností? A pokud ano, je pro vás zajímavější zpívat o něčem, k čemu máte osobní vazbu a přináší vám to vzpomínky, nebo spíše psát o obecnějších záležitostech života?

Ano, napsal jsem Too Close, když jsem si uvědomil, že potřebuji získat zpět určité vazby s někým, na kom mi hodně záleželo, ale jen jsem nebyl zamilovaný. Když píši, je to pro mě něco, co přichází z osobního prostoru, předpokládám, že je to jistý druh duševní očisty. A inspirace může opravdu přijít odkudkoli.

Alex Clare

 

Píseň Too Close… Jak blízko je „příliš blízko“z vašeho pohledu? Jak to máte s navazováním nových kontaktů, odhadem na lidi a vlastní otevřeností k nim?

V tomto ohledu jsem šťastný, že jsem se stal známým díky písni, kterou jsem napsal, a ne kvůli kostlivcům ve skříni, anebo kvůli tomu, co dělám ve svém volném čase. Velice si cením soukromých chvil s rodinou a přáteli, za toto jsem opravdu velice vděčný.

Jednoznačně odděluji svoji práci a společenský život, což si dokážu představit jako velice těžce realizovatelné pro spoustu muzikantů, kteří žijí pro večírky. Myslím si, že jsem docela dobrý znalec charakteru a věřím instinktům v prostředí, kde se musím potkávat s lidmi.

Alex Clare

 

Co bylo zásadním podmětem, který Vás přivedl k hudbě? Kdo jsou klíčoví hudebníci, kteří vás ovlivňují při psaní songů a zpívání? Potřebujete ke svému hudebnímu vystoupení nějaké zvláštní technické podmínky?

Já prostě miluji hudbu a zpívání. Když jsem byl malé dítě, prosil jsem rodiče, aby mi dovolili chodit na kurzy trumpety, a většinu svých teenagerských let jsem trávil koketováním s nejrůznějšími nástroji a skupinami. Hudba je něco, co mě dojímá víc než cokoli jiného a čemu jsem se vždy chtěl věnovat. Inspirací je mi každý od Etty James a Joe Cockera, přes Serge Gainsbourga k Herbiemu Hancockovi.

Co se týká technických požadavků, vše záleží na dané show. Při akustické jsem to jen já a kytara. Pokud je to vystoupení s celou kapelou, máme program s obrovským technickým vybavením! Ale můj basák a hráči na syntetizér jsou pravděpodobně ti praví, kteří by o tom mohli povyprávět, neskutečně mi pomohli převést to, co jsem vytvořil ve studiu, do live formátu.

Alex Clare

 

Pro jak rozpoložené posluchače je určená vaše tvorba? Co mají posluchači dle vašeho názoru společného?

Domnívám se, že moje hudba je celkem univerzální. Píšu o tématech, která spousta lidí zažívá nebo v určitém bodu svého života zažije. Považuji to za největší kompliment, když se každý, od studenta umění po ženu v domácnosti, dokáže najít ve tvých písních.

 

Vaše debutové album se nazývá The Lateness of the Hour  (volným překladem „Nejpozdější část hodiny“). Je to návod pro posluchače, kdy je nejlepší toto album poslouchat?

Rozhodně jde o noční nahrávku. Nejlépe píši v noci, vždycky to tak bylo. Obvykle když se svět ztiší, je jednodušší myslet jasněji. Nicméně já běžně poslouchám své písně v autorádiu za slunečných dní.

Titul alba je vlastně odkaz k písni Billa Witherse nazvané Hope she‘ll be happier with him. Je to skutečně krásná píseň o ztracené lásce a její téma je pro mě rozhodně nesprávné, ale pravdivé, při psaní většiny tohoto alba.

Alex Clare

 

Mimo téma. Slyšela jsem, že jste úžasný kuchař. Já vaření taky miluji a docela by mě zajímalo, jaká je vaše oblíbená kuchyně a jak si představujete perfektní večeři?

Jsem závislý na sushi! Nedělám jej, ale miluji ho. A co se týká samotného vaření, velmi rád připravuji tradiční židovské akšenázské jídlo jako například schnitzel, kugel, galeretta a brisket.

Tím, že jsem Žid, a sledováním zásad sabatu mám ideální večeři každý pátek večer, u jídelního shabbos stolu s dobrými přáteli a rodinou, jíme, popíjíme, sdílíme nápady a myšlenky a zpíváme tradiční písně. A vím, že kdybych v pátek večer nenabil své fyzické a duševní baterie, byl bych beznadějně ztracený. Takže páteční noc je pro mě opravdu oázou klidu.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text a anglický překlad: Barbora Kozáková

Vytvořeno ve spolupráci s Fource www.fource.cz

Facebook: http://www.facebook.com/alexclaremusic

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!