Výstava fotografií – Gitana Andaluz

ges1
24.10.2011 17:44 | Tereza Pípová

„Napiš tam ´Gesait vystavuje´, to stačí.“ To nestačí. Jordi Gesait v červnu nafotil sérii aktů v andaluském parku Cabo de Gata. Od středy 26. října ji vystavuje v pražském baru Zanzi Bar Concept. Jordi Gesait, jeho modelka Metteorwa a krajina Cabo de Gata si zaslouží mnohem víc než „Gesait vystavuje“.


Zanzi Bar Concept najdete v Lázeňské ulici 6 na Malé Straně, výstava potrvá do konce listopadu.Fotky vznikly během června v Andalusii v parku Cabo de Gata. Fotíš už léta, za tu dobu vnikla spousta překrásných fotek, proč vystavuješ teď právě tuhle sérii?

Vždycky jsem tu chtěl jednou fotit akty. Když se chceš vrátit o 50 let zpátky, tak tohle je jediný místo, kde to jde. Takže v červnu jsme s modelkou Metteorwou vyrazili a během deseti dní nafotili tuhle sérii. Cabo de Gata má zvláštní atmosféru. Když jsem tam přijel poprvé, uprostřed křižovatky spal pes, před ním stál kamion, řidič taky spal. Černý skály, písečný duny, doly na zlato, lesy agáve, pevnosti a hrady nad mořem. Je to prostě ráj na zemi. Jedno z mála míst v Evropě, kde hnízdí plameňáci. Kdykoli jsem jel okolo, musel jsem se tam aspoň na den zastavit. Prostě jenom proto, abych tam byl. Je to nádherně pustý. Kdysi jsem tam vzal svoji tehdejší přítelkyni. Když jsme přijeli, brečela a nadávala, co je to za místo, tmavý, černý, smutný, kam jsem ji to vzal. A když jsme odjížděli, brečela, jak se jí tam strašně líbilo, je to prostě neuvěřitelně hezký místo, kde se točilo na stovky filmu, třeba Tenkrát na Západě, Cleopatra, nebo Indiana Jones.


Osm let jsi žil ve Španělsku, proč právě tahle země?

Byl mladej a chudej, chtěl jsem strašně do Mexika a Andalusie byla Mexiku nejvíc podobná. Poprvé jsem jel do Španělska, když mi bylo devatenáct. Místo jednoho měsíce jsem zůstal tři. Neměl jsem na letenku, tak jsem si vzal stopa. Stopem jsem tam pak jezdil další tři roky.

Jednou mi zavolal kamarád, jestli pro něj nechci pracovat. Dva, tři měsíce jsem dělal sezónní práce, třeba šestnáct hodin denně, vydělal si na zbytek roku a tak jsem hodně cestoval. Když peníze došly, zase jsem přijel do Španělska a tak dokola.


Chtěl jsi fotit akty v Cabo de Gata tak, aby to bylo spíš o krajině než o modelce.

Chtěl jsem, aby to bylo hlavně o krajině, ale moc mi to nevyšlo, protože modelka tam hraje stejnou, nebo možná ještě významnější roli. Metteorwa je v popředí, je to první, co na fotce zaujme, ale periferně pořád vnímáš tu krajinu. Dlouho jsem přemýšlel, jak tu pustinu udělat krásnou. Jsem do toho kraje hrozně zamilovanej, byl jsem tam už tolikrát, že když se z Cabo de Gata vrátím, nějakou chvíli se mi tam nechce. Ale to stejně vydržím tak maximálně dva roky a zase tam pojedu.


Proč vystavuješ v baru?

Chci vystavovat pro lidi, kteří třeba normálně nechodí na výstavy fotografií a tohle by je mohlo zaujmout. Právě Cabo de Gata, ta nádherná krajina. Původně jsem prostě jel fotit do Andalusie, ale v Cabo de Gata vzniklo dost fotek, že je chci představit jako celek.


gesCer

Vystavované fotky jsou ve většině černobílé. Já si ale myslím, že tvé barevné fotky jsou tvojí silnou stránkou. Právě ta barva je pro Tebe typická a jedinečná. Když vidím fotku, právě podle barvy poznám tvůj styl, tvůj umělecký podpis.

Toho se právě bojím, že už mám svůj podpis. Chtěl bych být universální, chtěl bych umět dělat přírodu i akty… Každá fotka potřebuje něco jiného, jinou úpravu. Když mám svůj podpis, znamená to, že už to dělám rutinně a stejně.


Proč se tomu tak bráníš? Tvůj podpis je unikátní. Pózy, do kterých modelky stavíš, a právě ty typický barvy, to je to, čím vynikáš.

Chtěl bych se ještě chvíli hledat, než začnu mít ten podpis, chtěl bych si to uvědomit. Možná proto, že tenhle můj styl přišel sám od sebe a já si ho ani neuvědomil. Tak jsem předvídatelnej. Nechci, aby lidi chodili od jedný fotky ke druhý a věděli, co na ně čeká. Chci překvapovat, a možná trochu šokovat, ale o tom až další výstava.


Fotografii jsi nestudoval. Jak jsi se k focení dostal?

Od dvaceti jsem osm let žil ve Španělsku a hodně jsem cestoval i do jiných zemí, začal jsem na cestách fotit a pak točit dokumenty, jenže jsem zjistil, že všechny svý dovolený jsem viděl přes černobílej hledáček kamery, tak jsem tu kameru zahodil a začal cestovat bez ní. A když jsem se pak vrátil zpátky do Čech, vrátil jsem se už jen k focení a začal fotit akty. Nemyslím, že moje fotka obecně je o nějakém momentu. Dělám inscenovanou fotografii a ta je spíš o příběhu, o náladě, o kráse.


Proč se vůbec focením neživíš?

Jasně, že bych rád fotil pro časopisy a podobně, ale to dělá jen pár fotografů. Měl jsem nabídku na svým webu na focení, ale časem mě to přestalo bavit. Ty holky nejsou modelky (ve smyslu umění modelky pózovat, pozn. autorky) a člověk s tím má hodně práce. Takže jsem zvedl cenu a od tý doby mám klid. (smích)


grsBar

Focením se tedy neživíš, co z něj vlastně máš?

Je to prostě koníček. Po focení jsem tak vyřízenej, jako kdybych hrál hodinu fotbal. Fotím už dlouho, chvilku mě to baví víc, chvilku míň… Když člověk něco umí a dělá už jen to, co zná, tak ho to moc nebaví. Ale když objevím něco novýho, nějakou možnost, tak ho to zas bavit začne a má z toho hroznou radost. Když se nezlepšuješ, brzo to zahodíš. Taky musím mít chvíle, které mi do toho hodí zábavu.


Podle čeho si vybíráš modelky?

Na fotku jsou ideální hubený, prsatý holky, který se krásně fotí, můžu se v klidu věnovat kompozici a ty holky v každý póze vypadají hezky a už jsou vlastně jen to vedlejší. No, ale nedávno jsem byl ve Venezuele s kamarádama, kterým se líbí holky krev a mlíko. A tak dlouho mi o tom povídali, až se mi začaly líbit taky. Takže teď fotím i takový holky.


Fotíš především akty. Tedy fotíš nahý holky. Moc se o tom nemluví, ale já se na to zeptám – koukáš na modelky jako chlap nebo jako fotograf?

Při focení se věnuješ hlavně kompozici a světlu. A dál rozvíjíš příběh fotky. I modelky se svlíkaj pro fotku a ne pro fotografa. Ale jasně – ten sexuální motiv tam je, proto jsou to akty. Klidně může přeskočit jiskra, ale to se ti muže stát i ve frontě na maso.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!