SPORTLife: Zjistíte, jak je na tom vaše srdce

Publikováno: 05.11.2014 12:35 | PR

V pavilonu V v rámci doprovodného programu na stánku Centra kardiologické a transplantační chirurgie si budou moci návštěvníci všech věkových kategorií nechat změřit tlak, natočit EKG i ECHO. Konzultovat naměřené hodnoty budou ti, kteří chtějí znát, jak je na tom jejich srdce přímo se „ srdečními“ chirurgy. Řediteli centra –doc. MUDR. Petru Němcovi jsme před zahájením veletrhu položili několik otázek.

Dr.Němec-3

Zdroj: SportLifeProč jste se rozhodli prezentovat se na veletrhu SportLife?

Přestože jsme odborné pracoviště,kde chirurgové léčí až ta nemocná srdce - setkáváme se ještě před zákroky s nemocnými pouze v ambulancích a také víme, že mnoho pacientů má strach navštívit naše pracoviště z preventivních důvodů. Letos jsme si řekli, že vyjít mezi lidi na nějakou větší akci by nemuselo být marné – a tak jsme tady.Jak je na tom česká populace ve srovnání se světem v oblasti kardiovaskulárních onemocnění

V České republice je stále vyšší incidence kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s evropským průměrem a vyšší incidence úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Zhruba každý druhý člověk v ČR zemře z tohoto důvodu (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, srdeční selhání , apod.)Co dělat pro prevenci těchto onemocnění?

Nejúčinnější prevencí je dodržování zdravého životního stylu. Mezi jeho základní atributy patří – pohyb (pravidelně alespoň 3x týdně 30-45 minut), stravovací návyky (omezení příjmu tuků a cukrů, naopak zaměření se na konzumaci ovoce, zeleniny, ryb apod.), udržování přiměřené váhy, zákaz kouření, kontrola krevního tlaku.

Dr. Němec-2

Zdroj: SportLifeProč si myslíte, že Češi tak vše nechávají na poslední chvíli, bojí se vyšetření a nechtějí nic moc dělat pro své zdraví?

Myslím, že to není problém jen nás Čechů, ale i jiných národů. Patří to tak trochu k lidské přirozenosti a souvisí to jednak s „uspěchaným“ životním stylem, kdy je hlavní důraz kladen na povinnosti v zaměstnání a jednak  tím, že většina lidí si nepřipustí, že daná choroba by měla postihnout právě jeho. Proto je nezbytná osvěta a neustálé zdůrazňování potřeby a nutnost prevenceJaké nejzajímavější operace dělalo centrum v posledních letech?

Na našem pracovišti se provádí celé spektrum srdečních operací, k nejzajímavějším z hlediska medicínského patří ty nejsložitější, které je však obtížné vysvětlovat laické veřejnosti. Do skupiny zajímavých operací patří implantace chlopní miniinvazivní cestou a to nejen aortálních, které se stalo již rutinou ale i plicnicových a mitrálních, což je doposud novinkou.

Dr.Němec-4

Zdroj: SportLifeKolik výkonů děláte v průměru ročně - zvlášť srdečních operací, zvlášť transplantací?

Ročně se v centru provádí asi 1100 srdečních operací asi 100 transplantací (25 srdcí, 35 jater a 40 ledvin).Kolik a jak kvalifikované lékaře máte na pracovišti, kde se vzdělávají?

Na pracovišti pracuje padesát plně kvalifikovaných lékařů, řada z nich patří ke špičce ve svém oboru nejen v ČR ale i v Evropě. Všichni mají možnost účasti na zahraničních stážích a kongresech, díky čemuž přenáší nejnovější poznatky do praxe pracovištěCo vás osobně vedlo k tomu, že jste si vybral jako obor srdeční chirurgii?

Když v r. 1984 přecházel prof. Černý z II. chirurgické kliniky na kardiochirurgii, nabídl mně, abych ho na toto pracoviště následoval. V té době jsem toho o srdeční chirurgii moc nevěděl. Po prvním fyzickém setkání se srdcem jsem pochopil, že tento obor je zcela mimořádný a nabízí něco víc než jen pouhou „chirurgii“. Od toho okamžiku jsem kardiochirurgii zcela propadl.

Dr. Němec

Zdroj: SportLifeKam až může jít Vaše fantazie do budoucna v souvislosti se srdečně cévními onemocněními? Dá se předvídat, jak se situace bude vyvíjet? Bude více onemocnění nebo se lidé v dohledné době začnou více starat o své zdraví preventivně?

Operace srdce budou existovat, protože srdeční onemocnění nezmizí. Možná se trochu změní spektrum výkonů a i jejich povaha. Určitě bude stále větší tlak na menší invazivitu operací, takže stále častěji se budou uplatňovat výkony pomocí nepřímého zobrazení (tzv. videoasistované) nebo dokonce pomocí robotů. Myslím, že trend větší péče o svoje zdraví je velmi správný a začíná se pomalu prosazovat i u nás. Povede to k tomu, že se např. mírně sníží výskyt ischemické choroba srdeční a navíc se toto onemocnění objeví později, takže naši pacienti budou starší.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!