Stévie sladká: sladidlo budoucnosti

07.09.2013 17:10 | Václav F. Mensa

Nenápadná zelená rostlinka z jižní Ameriky. Kmeny Indiánů ji užívali po tisíciletí. U nás byla nejprve neznámá a pak díky velkému vlivu cukrovarského průmyslu i zakázaná. Evropská Unie trvala na zákazu, neboť "nemohla prokázat dobrý či špatný vliv na lidský organismus". Nyní však zažíváme osvícení a Stévie se dostala i na náš trh.

Její výhody jsou neměřitelné. Na rozdíl od bílého cukru její glykemický index je 0. Glykemický index je hodnota, která určuje uvolňování cukrů do krve a tím pádem vyplavování inzulinu. Stévie tak tělo nezatěžuje a nezpůsobuje přibírání na váze. Navíc je 300x sladší než samotný cukr a proto ji stačí užívat velmi střídmě.

Odolává vysokým teplotám aniž by se vypařila či srazila a proto je vhodná k pečení, doslazování nápojů i kávy.

Přehnané užívání bílého cukru způsobuje velké tělesné problémy. Když pomineme cukrovku a obezitu, není ani zdravý pro pleť, vlasy či srdce. Ani umělá sladidla nejsou jiná. Způsobí okamžité vyplavení inzulinu do krve a velmi brzký opětný hlad. Stévie naproti tomu nic takového nedělá.

Indiáni nepoužívali tuto rostlinku jen jako sladidlo ale i jako léčilo. Má silné antibakteriální účinky. Bojuje proti zubnímu kazu a pomáhá s detoxikací těla.

Některé společnosti vyrábějící nápoje ji už zahrnuly do svých pracovních postupů. Doufejme tedy, že se bude i nadále šířit. Je k dostaní ve formě bílého prášku, pilulek na slazení nápojů nebo čistého a neupraveného extraktu zelené barvy.

Prozatím se tedy zdá, že lidstvo nalezlo zdravou verzi sladkého opojení. Na rozdíl od "bílého jedu" může opravdu jen pomoct.

1

Zdroj: Truvia

2

Zdroj: Truvia

3

Zdroj: Truvia

4

Zdroj: Truvia

5

Zdroj: Truvia

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!