Stingova poslední loď

Publikováno: 10.10.2013 01:57 | Jiří Hofbauer

Přiznám se, že jsem nikdy nebyl fanoušek Stinga. Jeho hudba na mě byla kvalitní (bezpochyby) ale neskutečně zemitá až naturální a taková spirituální. Kupodivu se mi už v deseti letech líbil song Desert Rose. Samozřejmě mě neminul lovesong All for Love, Roxanne nebo Rise & Fall. Ale byly to všechno jen vlaštovky, které mě klovly do čela ale letěly dál. Abych docenil Stingovo hudební mistrovství jsem potřeboval čtrnáct let. To je doba. Přiznám se, že album The Last Ship jsem nijak nevyhlížel. Nějak ke mně samo připlulo. A možná právě proto je mi tak blízké. Našlo si mě samo. A okamžitě jsme si sedli.

StingTheLastShipPhotoWithText

Zdroj: Cherrytree Records

Sting se po deseti letech na albu The Last Ship vrací ke svým kořenům kdy vyrůstal v anglickém přímořském městu Newcastle. Celé album je provázané silným, námořnickým lanem a provoněné Severním mořem a solené mořskou solí. Pořád je to Sting, jen se rozhodl vyrazit na moře. Snad proto je mi tak blízký. Miluji moře.

Když album posloucháte najednou jste ochotni uvěřit všem těm námořnickým báchorkám o sirénách, mořských pannách a bílé velrybě. Okamžitě se vám vybaví Herman Melville a temně modré svetry prosolené mořskou vodou. A najednou zatoužíte natruc srážet lidem z hlavy klobouky a víte, že nastal nejvyšší čas vydat se na moře. Místo kulky do hlavy si pusťte Stinga do uší.

„Já v téhle průmyslové krajině vyrostl. A pořád ji vídám v mých nejkrásnějších snech i nejhorších nočních můrách. Viděl jsem když lodě spouštěli na vodu. Je to něco... Je to něco! Je to děsivé, apokalyptické, děsivé a úžasné zároveň. Těžko chápete jak se takový kolos udrží na hladině,“ popisuje Sting své dojmy u doků.

Pravdou je, že album není jen další deska sestavená ze šuplíkových songů za posledních deset let. Pozornější si všimnou, že dvoudiskové album má dvoudějovou výstavbu. Je to celý projekt – muzikál, který bude mít premiéru 10.června 2014 v Chicagu. Bude o životě námořníků v přímořském městě, všech jejich strastech a třídních problémech.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!