Street style je mrtvý, ať žije street style!

Publikováno: 15.06.2015 09:46 | Aktualizace: 20.01.2016 08:00 | Jiří Hofbauer

Londýnem se prořítil týden pánské módy známý jako London Collections: Men, následovala Florencie a teď Miláno. Paříž a New York se nenechají zahanbit. Přehlídková mola opět zaplaví nejnovější módní kolekce. Jenže tím kromě kolekcí se velká pozornost věnuje i všemu kolem. Hodně záleží na tom, kdo se na dané přehlídce objeví. A taky v čem. Právě tenhle druhotný efekt týdnů módy ale i všedních dnů se nazývá street style.

David Gandy na London Collections: Men Spring/Summer 2016

david

Zdroj: Nabile Quenum

Vzpomínám na rok 2006, kdy jsem pro sebe objevil stránku Still in Berlin. Dnes už vím, že to je blog o street stylu. Jenže před těmi devíti lety u nás nic takového moc nebylo. A já úplně nechápal, proč někdo fotí neznámé lidi v ulicích Berlína. Když o tom mluvím, dochází mi, jak archaicky a neskutečně vzdáleně to zní. Vážně. Ale uvědomte si, že to byla doba bez Instagramu a Facebooku. Nikdo si nefotil, co měl k obědu a co si na ten oběd oblékl. Většina komunikace obstarávalo ICQ a SMS. Dnes je běžné, že si přes Messenger a WhatsApp posíláme fotky naprostých zbytečností.

Street style, pokud si to pro přesnost přeložíme, je tedy styl ulice. A vždycky se v něm mísily aktuální módní trendy a signifikantní znaky nějaké subkultury. Hippie, punk, skinheads, gothici, preppy, hip hop, hipsteři, vždy elegantní gentlemani(!); ti všichni utvářeli a stále utváří ulici. Hybatelem ani nikdy nebyly módní trendy ale názory. Ať to byli hippies s jejich rozvolněným stylem, skinheadi jako podpora dělnické třídy, nebo vymazlení preppy. Je to neskutečně silný koktejl vysoké krejčoviny, konfekce, vintage, tradice. Přesto street style nikdy přísně neodrážel nic aktuálního, co se dělo ve skutečném světě módy, ale vždycky primárně vycházel z konkrétního cítění módy a stylu konkrétního člověka. Street style tvořili lidé, kteří kombinovali nezkombinovatelné, oblečení si sami vytvářeli, upravovali. Třeba v 70. letech byly hitem tzv. plísňáče. Jenže sehnat je byl problém a tak řad lidí experimentovala se savem. Pamatujete když v 90. letech všichni byli posedlí batikou? Stejně tak kolem roku 2007 gradoval trend pánských melírů. Doufám, že už se to nikdy nevrátí...

Bill Cunningham

bill-cunningham-documentary

Zdroj: Pinterest

Bill Cunningham je pan Street Style. On je svým způsobem ten, kdo street style skutečně pozvedl do dnešního stavu. Dřív se neupírala tolik pozornost na ulici. Fotografové preferovali sterilní prostředí ateliérů, kde vytvářeli módní inkubátory. A Bill Cunnigham nebyl ve své podstatě ani tak módní fotograf jako dokumentarista. Vytáhl módu na ulici a najednou všechny ty extravagantní trendy, které se dřív předváděly především v soukromí módních salón pro nákupčí, vybrané klienty a módní redaktory, fotil ve skutečném prostředí. Když se zamyslíte, byla to zkouška ohněm. Mají módní trendy šanci přežít ve skutečném světě?

Bill Cunningham, Carmen v New Yorku, 1986

disfarmer (kopie)

Zdroj: Pinterest

Mezi pozorovatele street stylu lze zařadit i Augusta Sandera, německého portrétního a dokumentárního fotografa. Nefotil primárně módu, ale zachycoval styl jednotlivých sociálních skupin. Současně byl zastáncem tzv. nemanipulovaná fotografie, tedy fotografie které nebyly nikterak stylované. Ruku takhle, a pohled tam a zkusíme motýlka místo kravaty. Jsou to fotografie nádherné ve své ryzosti, skutečnosti. A pokud se na ně podíváte, nijak se formou neliší od současných fotografií street stylu a blogovým záznamů.

August Sander, fotografie z publikace People of the 20th Century

sander

Zdroj: Pinterest

Velice podobně pracoval i americký fotograf Mike Disfarmer. Každá jeho fotografie nějak vypovídá o době a její náladě, v které byla pořízena. Fotografie nelze označit za módní v žádném ohledu. Přesto jsou nositeli téhle informace.

Mike Disfarmer, kolem roku 1935

disfarmer

Zdroj: Pinterest

Dnes mezi zásadní fotografy street stylu patří Scott Schuman (The Sartorialist), Youngjun Koo, Tommy Ton, Nabile Quenum nebo Adam Katz Sinding, který fotil i březnový týden módy v Praze.

Prague Fashion Weekend Street Style

Scott Schuman, The Sartorialist

2015-04-20-1429565240-6953394-scottschuman3

Zdroj: Pinterest

V období kolem týdnů módy hodně uvažuji o rozdílu mezi módou a stylem. Všichni známe tu okřídlenou větu YSL, že móda je přelétavá, ale styl je věčný. Na to navazuje citát Coco Chanel, která řekla, že móda je to, co si kupujeme a styl je to co s tím uděláme. A já na základě pozorování a i své vlastní zkušenosti říká: Styl je móda uvedená do praxe.

Znám spoustu mladých mužů, kteří se nadchnou pro jistý módní trend a chtějí se ho naučit nosit. A teď prochází módní magazíny a hledají si vlastní cestu, jak se s tím popasovat. Vím, že když se znovu objevil trend šití košil na míru, obcházela řada mužů galanterie a ptali se, kde by jim na košili z konfekce vyšili monogram. Ne, to nebyl fake. Byly to plíšnáče v roce 2008. Myslím, že monogram nebyl a není projev módního trendu. Má v sobě cosi z dlouhých vlasů hippies, a brýlí u geeků a ohrnutých rukávů i skinheadů. Je to poznávací jisté skupiny lidí. Jen ručně vyšívané.

Pitti Uomo Fall/Winter 2016

pitti-uomo-street-style-8

Zdroj: Pinterest

Každý nový trend, ve smyslu módní trend, má v zásadě potřebu se vzepřít nějakým už trvajícím všeobecně platným trendům. Zaútočit na jakousi podstatu toho trendu, který stagnuje a už nemá kam se posunout. Ten se buď stane klasikou, nebo zanikne. Rád používám slovo akutní. Už slovo současný zavání nějakým procesem, kdy došlo k jeho masové implementaci do společnosti. Kdežto akutnost odkazuje na ten moment, než se to stane masovou. Je to právě teď. Jde jen o to, jestli hod dokážete chytit.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!