Stylové pletky s pletenými kravatami

Publikováno: 05.05.2015 20:56 | Jiří Hofbauer, Pavel Vojtášek

Kravata doprovází pánskou módu již od šedesátých let devatenáctého století. Jejími obměnami se ve zlomku vteřiny můžete stát gangsterem z dvacátých let, rebelem padesátek, ba dokonce i nikým jiným, než samotným Jamesem Bondem, agentem 007 z filmu Goldfinger, který spatřil světlo světa v roce 1964. Jakou roli v historii pánských šatníků tedy sehrála konkrétně pletená kravata?

Gregory Peck ve filmu Džentlemanská dohoda (Gentlemen's Agreement) z roku 1948

osoby_1

Zdroj: Tumblr

Jack Lemmon v roce 1956

osoby_2

Zdroj: Tumblr

Pletená kravata se v historii objevuje znovu a znovu. Má se však za to, že poprvé se objevila ve dvacátých letech dvacátého století, kdy se kravaty obecně dostaly více do popředí. Do té doby byly běžnější motýlky snad ve všech pestrých barvách a vzorech, jaké si dovedete představit. Zvláště pak v létě.

George Peppard ve filmu Snídaně u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany's) z roku 1961

osoby_3

Zdroj: Tumblr

Z počátku dvacátých let se kravaty staly objektem každodenního nošení, avšak jejich konstrukci nebyla věnována přehnaná pozornost. Jednoduše jste ustřihli pruh látky, podšili ho flanelem a bylo hotovo. Tento typ kravat se však velice rychle opotřebovával a následně ztrácel svůj tvar. S nápadem, jak šít kravaty lépe a to ze tří kusů látky, stříhané pod úhlem 45 stupňů, jak známe kravaty dnes, přišel v roce 1924 Jesse Langsdorf z New Yorku. Kravaty tak dostaly jasný tvar, špičatý konec a otevřely se jim dveře do nespočtu mužských šatníků.

Sean Connery ve filmu Dr No v roce 1962

osoby_4

Zdroj: Tumblr

Sean Connery ve filmu Goldfinger v roce 1965

osoby_5

Zdroj: Tumblr

Zatímco klasické hedvábné kravaty si dobývaly srdce tisíců zámožných mužů znalých módy, pletená kravata začala svou kariéru v prostředí pracující třídy a chudých studentů, kteří si nemohli hedvábné, strojově vyráběné kravaty dovolit. Pletená kravata tedy byla levnou alternativou, ručně vyrobenou většinou rodinnými příslušníky, či kamarády.

Dvacetiletý George Harrison v roce 1963

osoby_6

Zdroj: Tumblr

The Beatles

osoby_7

Zdroj: Tumblr

Paul Newman

osoby_8

Zdroj: Tumblr

Pletená kravata rozhodně není levný příbuzný v rodině všech ostatních kravat. Nemá o nic menší váhu než hedvábné vázanky. Je jiná, svá, originální. V průběhu let si získala srdce takových velikánů, jako byl třeba americký prezident John Fitzgerald Kennedy, nesmrtelní Beatles, Frank Sinatra, Paul Newman, nebo již zmiňovaný sir Sean Connery jako agent 007.

Darren McGavin ve filmu The Night Stalker z roku 1972

osoby_9

Zdroj: Tumblr

V 21. století je popularita pletených kravat opět na výslunní. Najdete je v nabídce i velice tradičních módních domů a na obálkách časopisů. Pletené kravaty jsou houfně k vidění během veletrhu módy Pitti Uomo v italské Florencii. Přesto ani české kotlina nezahálí. Spíš naopak.

Herec Alexander Skarsg?rd

osoby_10

Zdroj: Tumblr

Model Jack Guinness

osoby_11

Zdroj: Tumblr

Model David Gandy

osoby_12

Zdroj: Tumblr

Česká značka Kavalier's udělala z toho módního trendu, který v konfekčních řetězcích měl trvání sotva pár měsíců, nepostradatelný doplněk moderního muže. Český původ, kvalita a originalita. To jsou tři podstatné vlastnosti, které reprezentují značku pletených kravat. Za celý konceptem stojí hlavní dva kavalíři – Karel Jandásek a Pavel Vojtášek, kteří nejen přišli s nápadem, ale současně jsou i tvářemi značky. Pánové se vydali na odvážnou cestu konkurovat stejně kvalitní zahraniční výrobně ryze českým produktem, který vzniká exkluzivně pro jejich značku v dílnách na Vysočině. Jako první a zatím jediní u pletených kravat využívají podšití saténem nejen pro jeho vizuální stránku, ale především pro snadnější úvaz.

Květen je měsíc lásky. Tak se zamilujte do pletených kravat!

Kavalier's · 950 Kč

pletene_kavaliers

Zdroj: Archiv značky

Blažek · 990 Kč

pletene_belzek

Zdroj: Archiv značky

Gieves & Hawkes · 3 300 Kč

pletene_gieves

Zdroj: Archiv značky

Hackett · 2 200 Kč

pletene_hacket

Zdroj: Archiv značky

Lanvin · 3 200 Kč

pletene_lanvin

Zdroj: Archiv značky

Le Premier · 1290 Kč

pletene_lepre

Zdroj: Archiv značky

Charvet · 3 700 Kč

pletene_charvet

Zdroj: Archiv značky

Paul Smith · 3 300 Kč

pletene_paul

Zdroj: Archiv značky

Isaia · 3 700 Kč

pletene_isian

Zdroj: Archiv značky

Brioni · 4 300 Kč

pletene_brioni

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!