Stylový přechod na zimní čas

Publikováno: 23.10.2015 14:06 | Jiří Hofbauer, Štěpán Molitor

Hodinky jsou jeden z mála šperků, které jsou pro muže ve společnosti přípustné. Hodinky jsou téměř neustále vidět. Podle nich můžeme určit, do jaké společenské vrstvy člověk patří. Jaké má záliby. Jaký má vkus. Zda dává přednost tradici nebo inovaci. Jestli upřednostňuje decentnost nebo okázalost.

Každý muž by měl nosit hodinky. Ano, i v době smartphonů a elektroniky. Obzvlášť v době smartphonů a elektroniky. Hodinky nejsou jen funkční doplněk. Nenosíme hodinky proto, že chceme znát čas. Chceme na zápěstí nosit příběh. Chceme na zápěstí nosit umělecké dílo mistrovské hodinářské práce.

Hodinky IWC Aquatimer Chronograph Edition Expedition Jacques-Yves Cousteau. Hodinky Omega DeVille Prestige Co-Axial Chronometer. Hodinky Mondaine Evo Automatic Day-Date.

Watches-04-GQ_05Jun14_pr_b

Zdroj: Jobe Lawrenson/Tumblr

Jestliže jste po svém pradědovi zdědili nádherné Primky, máte vystaráno. Je skvělé, když mají hodinky příběh několika generací. Upřímně ale, znám jen jednoho člověka, který po svém otci krásné hodinky zdědil. Hrdě je nosí. My ostatní si budeme muset hodinky sami koupit a třeba takovou rodinnou tradici založit. Investice do kvalitních hodinek je investicí na celý život. Stanou se součástí osobnosti, charakteristickým znakem.

Hodinky se dělí podle několika kritérií. Podívejme se na zásadní rozdělení – bateriové a mechanické strojky. Quartzové strojky pohání baterie, u mechanických je zdrojem pohybu energie, uložená v nataženém peru; mechanické strojky se mohou natahovat manuálně, nebo automaticky pohybem ruky. Mým subjektivním pohledem je to, že muž by měl nosit pouze mechanické hodinky. Mají tradici. Jsou téměř nesmrtelné. Nejsou závislé na jakémkoli externím zdroji. Kvalitní hodinky jsou téměř výhradně vybaveny mechanickým strojkem. Když investujeme do hodinek, připlaťme si za poctivé umění mistrů hodinářů. U některých hodinek se vyrábí téměř totožné modely, jeden na baterii a jeden s mechanickým strojkem. Často jdou rozdíly mezi těmito modely do desítek tisíc korun.

Hodinky Breguet Classique Grande Complication z 18ti karátového zlata s tourbillonem. Hodinky Breitling Montbrillant 47 Blacksteel. Hodinky TAG Heuer Carrera Calibre 8 GMT and Grande Date Automatic.

201

Zdroj: Jobe Lawrenson/Tumblr

Další důležité dělení je dle materiálu pásku. Většinou bývá kožený, pak se mu říká pásek, nebo z kovu (ocel, zlato, stříbro patří k nejčastějším). Pak se mu říká tah. Můžeme se setkat také s textilním páskem, používaným hodně u military hodinek, dále se používají řemínky kaučukové.

Hodinky s koženým páskem se obvykle považují za nejklasičtější. Jsou velmi tradiční, od dob co se přestaly nosit kapesní hodinky na řetízku. Většina modelů se nosí právě na koženém pásku. Za velkou nevýhodu koženého pásku ale považuji jeho…barvu. Ano, barvu. Černé derby – černý pásek – černá aktovka – hnědý pásek hodinek? Celkově to outfit rozbije a nepůsobí to příliš dobře. Stejně tak i opačně, k hnědým casual mokasínům vypadají hodinky na černém pásku nepatřičně. Většina z nás nosí jak černé, tak hnědé boty a doplňky. Pokud nemáte dvoje hodinky, jedny s černým a jedny s hnědým páskem, řeší se tato komplikace špatně. Možností je zvolit třeba tmavě modrý pásek hodinek– tmavě modrá barva pasuje ve většině případů k černé i k hnědé. Dá se zvolit také šedá, někdy i oranžová. Je zde ale potřeba velká opatrnost při kombinaci barev.

Hodinky Bell Ross Vintage BR 126 Sport. Hodinky Parmigiani Fleurier Bugatti Aerolithe. Hodinky Oris Worldtimer.

71-1

Zdroj: Jobe Lawrenson/Tumblr

Kovový tah, oproti koženému řemínku, se většinou nebije svojí barvou s botami a doplňky. Je pevný, neopotřebuje se a lze s ním i plavat. Nevýhodou může být jeho vnímaná neformálnost (ačkoli, kdo by si dovolil zpochybnit formálnost Rolex Oyster?). A některým lidem se kovový tah prostě nelíbí. Obecně, hodí se většinou spíš pro sportovnější hodinky.

Textilní pásek je v současné době opět velmi populární, i na klasických hodinkách. Působí neformálně, ale nenechte se zmást, měl ho i James bond na svých Rolex Submariner. Ke smokingu. V roce 1964. Textilní pásek vyžaduje cit pro kombinaci. Proč se ale svazovat konvencemi, když jarní období snese všelijaké výstřelky? Hodinky textilní pásek oživí a dodá jim na zajímavosti.

Kaučukové pásky jsou dobrou volbou pro sportovní hodinky. Dá se s nimi plavat, jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, vydrží i hrubší zacházení. Nechme si je ale na sport a volný čas, k obleku by se jednalo o velký přešlap.

Hodinky Panerai Luminor 1950. Hodinky Jaeger-LeCoultre Grande Reverso Ultra Thin 1931 Chocolate. Hodinky Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph.

Watches-03-GQ_05Jun14_pr_b-1

Zdroj: Jobe Lawrenson/Tumblr

Hodinky mohou mít mnoho přídavných funkcí, takzvaných hodinářských komplikací. Jednou z nejčastějších je bezpochyby ukazatel data. Na ciferníku můžeme mít i ukazatel dne v týdnu a měsíce, měsíční fáze, hodinky mohou být vybaveny chronografem nebo ukazateli více časových. Některé letecké hodinky umožňují provádět úkony spojené s navigací v letadle. U těch nejdražších strojků se setkáme také s repeticí, kdy kladívko v hodinkách odbíjí stanovený časový úsek. Královskou komplikací je ovšem tourbillon, zařízení, které kompenzuje odchylky strojku kvůli gravitaci v různých polohách.

Po výběru stylu hodinek musíme, samozřejmě, rozhodnout, jakou značku potěšíme svou důvěrou. Každá má za sebou nějakou historii, ať je to letectví nebo například automobilové závodění. Pokaždé je to ale příběh plný inspirace, těžké práce a velkých vítězství. Právě značka, její prestiž a minulost, bývá při volbě rozhodující.

Hodinové strojky vyšších kategorií jsou téměř dokonalé. A, upřímně, těžko poznáme, zda jdou hodinky o desetinu vteřiny napřed, nebo dozadu. Drtivá většina lidí se nám na zápěstí nepodívá. A z těch lidí, co se podívají, si jen minimum všimne, co za hodinky máme. Přitom některé padělky jsou tak zdařilé, že je nepoznáme ani při podrobnějším zkoumání. Přesto dáváme velké peníze za originál. Kvalitu pořizujeme kvůli sobě. Kvůli svému pocitu. To, proč si kupujeme hodinky, je právě příběh, který za sebou ukrývají.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!